banner6

Yeni pakete geçilmeli

CHP Adana Milletvekili Özgümüş, meclis kürsüsünde son teşvik paketinin komşu iller arasında haksız rekabete yol açacağını söyledi

Yeni pakete geçilmeli
Yeni pakete geçilmeli

 

ADANA(İLKHABER) - Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, TBMM Genel Kurulu’nda yeni teşvik paketi ile ilgili konuşma yaptı.

Yeni pakette yer alan sigorta primi işçi ve işveren desteği, gelir vergisi stopajı desteği gibi, firmaların maliyet unsurunu direk olarak etkileyen desteklerin, haksız rekabete neden olduğunu söyleyen Özgümüş, “Teşvikte bölgesel ayrım yapılırken kullanılan illere göre Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması’nın en önemli kriteri illere göre Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) ve illere göre Kişibaşı GSYİH’dır. Ancak bu veriler Türkiye İstatistik Kurumu tarafından en son 2001 yılında açıklandı. Teşvik paketi açıklanmadan 1 ay önce, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a  bu konuyla ilgili bir soru önergesi verdik ve bu rakamların güncelinin olup olmadığını sorduk. Bakan’dan gelen cevap : ‘ 2002-2011 yıllarına ait il bazında GSYİH rakamları bulunmamaktadır.’  Eğer bu rakamlar yoksa teşvikte bölgesel ayrım neye göre yapıldı?” dedi.

Böyle bir çalışmanın olmayışının, teşvikteki il gruplamasının ezbere ve yukarıdaki birkaç kişinin müdahalesiyle yapıldığının göstergesi olduğunu söyleyen Özgümüş, “Adana ve Kayseri gibi ikinci bölgedeki illere komşu olan Osmaniye, Kahramanmaraş, Niğde, Aksaray beşinci bölgede yer alıyor. Eğer bu illerin organize sanayi bölgelerinde yatırım yapılırsa, altıncı bölge teşviklerinden yararlanılabilecek. Bu uygulama hem komşu iller arasında haksız rekabete neden olacak hem de Osmaniye, Kahramanmaraş, Aksaray gibi illerle, Batman, Siirt, Bingöl, Muş gibi iller aynı teşviği alacak. Bu durumda yatırımcı güneydoğuya gitmek yerine, beşinci bölgede yeralan illere yatırım yapmayı tercih edecek ve teşvik de amacına ulaşmayacak. Bu nedenle daha önce uygulanan diğer teşviklerin performans ölçümü, yanlışları ve doğruları incelenip, çıkacak sonuçlara göre yeni paketinin uygulanması gerek ” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER