banner6

Yılmaz: AKP 2B yasası ile köylüyü düşünmedi

TBMM'nde kabul edilen 2B yasasının, orman köylüsüne değil rantiyecilere yarayacağını iddia eden MHP Adana milletvekili Seyfettin Yılmaz, 'AKP, zaten geçim sıkıntısı içerisinde olan alım gücünden yoksun orman köylüsüne büyük bir darbe vurmuştur.

Yılmaz: AKP 2B yasası  ile köylüyü düşünmedi
 Yılmaz: AKP 2B yasası  ile köylüyü düşünmedi

 

SÜLEYMAN ÖZKUL

ADANA(İLKHABER) - TBMM’nde kabul edilen 2B yasasının, orman köylüsüne değil rantiyecilere yarayacağını iddia eden MHP Adana milletvekili Seyfettin Yılmaz, “AKP, zaten geçim sıkıntısı içerisinde olan alım gücünden yoksun orman köylüsüne büyük bir darbe vurmuştur. Bu hükümet zamanında köylü milletin efendisi olmaktan çıkarılıp garip gureba yapılmıştır. Bu kanun orman köylüsüne değil rantiyecilere yarayacaktır.”dedi.

MHP Adana milletvekili Seyfettin Yılmaz, kamuoyunda 2 B yasası olarak bilinen orman vasfını yitirmiş hazine arazilerinin satışını öngören kanun tasarısının TBMM’nde görüşülmesi esnasında AKP’li vekillerin orman köylüsüne son dakika gölü attığını belirterek,şunları söyledi:

“Orman vasfını yitirmiş arazileri hak sahiplerine satışı konusunda Tarım komisyonunun da alınan karar, AKP’li grup başkanvekili tarafından verilen bir önergeyle orman köylüsü aleyhine değiştirilerek yasalaşması, zaten  geçim sıkıntısı çeken garip gureba orman köylüsüne büyük bir darbe indirmiştir. Kabul edilen yasada arazilerin rayiç bedelin yüzde 50’den yüzde 70’e çıkarılması, zaten alım gücü düşük olan dedelerinden kalan arazileri kullanan orman köylüsüne büyük bir darbe olmuştur. Yasanın bu haliyle kanunlaşması, orman köylüsünün bu arazileri satın alamaması demektir. Orman köylüsünün zaten kullandığı dededen, atadan kalma bu arazilere biçilen yüksek bedel nedeniyle rantçılara gün doğmuştur. Bu kanun orman köylüsüne değil rantiyecilere yarayacaktır.

İlgili alt komisyon ve ana komisyonda alınan kararla orman vasfını yitirmiş hazine arazilerinin hak sahiplerine satışı konusunda belirlenen rayiç bedelin yüzde 50’si, genel kurulda AKP gurup başkanvekili ve bazı AKP milletvekillerinin önerisiyle yüzde 70’e çıkarılması, akıllara zarar bir karardır ve bu arazilerin fakire değil zengin rantiyecilere akışına zemin hazırlayacaktır. Ormanları bilmeyen orman köylüsünü tanımayan, onların çektiği sıkıntılardan bihaber olan AKP’li millektvekillerinin bu önerisiyle  AKP’nin köylüye bakışı daha da netleşmiştir. İktidar partisi köylüden yana değil zenginden yana olduğu bir defa daha tescillenmiştir.”  

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER