banner6

Maratonun getirdikleri

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümü anısına düzenlediği ve bu yıl “Sağlık Emekçileri İçin Kurtuluşa Koşuyoruz” temasıyla hayata geçirilen 11. Kurtuluş Yarı Maratonu koşuldu.

Tabi bu yıl maraton temasının sağlık emekçileri için belirlenmesi çok önemli bence.. Ülke olarak birlik ve beraberliğin en çok sağlanması gereken bu dönemde sağlıkçılarımıza çok şey borçluyuz. Gece-gündüz demeden, kendi sağlıklarını dahi riske ederek, ailelerinden uzak kalarak sağlığımız için var gücüyle çalışmaktadırlar. Adana Büyükşehir Belediyemizin de bu anlamlı davranışı ile sağlık çalışanlarımıza verdikleri önemi bir kez daha hatırlatmaktadır.

Zaten tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle artan vaka sayıları dikkate alınarak bu yıl hem yabancı sporculara yer verilmedi, hem de halk koşusu yapılmadı. Yani sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yer aldı ve toplamda da 800 kişi ter döktü.

Böyle büyük organizasyonları organize etmek tabi ki kolay değil. Hem de pandemi döneminde tüm imkanları seferber ederek en ufak bir aksamaya fırsat vermeden başarılı bir şekilde bundan çıkmak adına Büyükşehir Belediyemiz ve Başkan Zeydan Karalar’ı kutlamak gerekiyor.

Kentin tanıtımı adına yarış güzergâhında tarihi ve turistik mekanlara dikkat çekilmesi de çok önemliydi. Son yıllarda Uluslararası Sabancı Tiyatro Festivali, Portakal Çiçeği Festivali ve Lezzet Festivali gibi festivallerin yanında, önemli fuarlara da ev sahipliği yaparak kültür ve turizm alanında emin adımlarla ilerleyen Adana’mızın kurtuluş gününde maratonla taçlanması çok önemli bence..

Ayrıca sürekli güler yüzlü, mütevazı tavırlarıyla halkın sevdiği ve desteklediği, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın, Adana Valimiz Süleyman Elban ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Cintımar,  Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bürokratları, Atletizm Federasyonu İl Temsilciliği yöneticileri ile birlikte eşofmanlarını giyerek Fuzuli Caddesi üzerinde start alan maratonu başlatması ve ardından yarışa katılması çok olumlu ve taktirle karşılandı.

Tabi burada önemli bir konuya daha dikkat çekmekte fayda var. Maratonun yapıldığı 10 Ocak, aynı zamanda çalışan gazeteciler günü olarak karşımıza çıkıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin önemli günde biz gazeteciler için Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) ile iş birliği yaparak ‘Maraton Spor Ödülleri’ yarışması düzenlemesi büyük bir incelik oldu.

TSYD Adana Şube Başkanı Kurtul Çakın ve Büyükşehir Belediyesi Spor Hizmetleri ve Gençlik Merkezleri Müdürü Yuşa Davarcı’nın bu konuda emeği çok büyük. Her ikisine de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Evet! Bir maraton daha geride kaldı. Bu gibi etkinliklerin kentimize getirdiklerini saymakla bitiremeyiz. Temennimiz kentimizin tanıtımına büyük katkı sağlayan bu programın (Umarız pandemi de sona erer) gelecek yıl daha kapsamlı, daha coşkulu yenisini yaparız.

MARATONUN ABONESİ

Maratonda ilginç bir istatistiği de paylaşmadan geçemeyeceğim. Bu yıl koşulan 5 Ocak Adana Kurtuluş Yarı Maratonu’nda genel sıralama erkekler kategorisinde birinciliği elde eden Sezgin Ataç’ın ardından 2’nci olan Türk vatandaşı Fetene Alemu Regasa 2018, 2019 ve 2020’de yine kentimizde yarıştı. Ülkemizde düzenlenen birçok yarışa katılan Etiyopya asıllı Fetene, 2018 yılındaki maratonda 6’ncı, 2019’da 5’nci, 2020 ise yine 6’ncılığı elde etmiş. Bu yıl ise Sezgin Ataç’ın ardından ikinciliği elde eden Fetene Alemu Regasa’yı muhtemelen bundan sonraki yarışlarda da yer alacaktır.

YORUM EKLE

banner42