banner6

METİP Projesi

Adana Valiliği, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından mevsimlik tarım işçilerinin sosyal hayatlarının iyileştirilmesi amacıyla Mevsimlik Tarım İşçileri Projesi (METİP) yapıyor.

Toplantıda verilen bilgilere göre Adana’da 25 bin civarında mevsimlik gezici tarım işçisi var. METİP projesi ile amaç mevsimlik gezici tarım işçilerinin güvenli ulaşım, alt yapıya sahip barınma alanları, eğitim ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması olarak belirtiliyor.

Güzel bir çalışma emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Bu gibi ülkemizde her yıl geçimini sağlamak için başka illere çalışmaya giden binlerce kişi olduğunu biliyoruz. Akdeniz bölgemiz de gezici tarım işçilerinin en çok tercih ettiği bölgeler arasında yer alıyor.

Son yıllarda tarımda yaptığı atılımla neredeyse yılın dört mevsiminde gezici tarım işçilerini bulmak mümkün.. Çünkü her mevsim mutlaka bir ürün hasadı, bakımı gibi işler var. Şuanda kış mevsimindeyiz ama narenciye hasadı var. Bakımı var.

Ayrıca Ocak ayı ile birlikte karpuz dikimi de başladı. Yani şimdiden daha havalar soğukken dahi uşaklardan gelip çalışıyorlar. Çadırlarda yaşıyor ve sabahın erken saatlerinde işlerinin başına gidiyorlar. Yine yaz aylarında da sıcak demeden aynı şekilde işlerini yapıyorlar.

Tarımda önemli görevleri var. Bizim kendi insanlarımız. Bu bakımdan onların sorunlarının giderilmesi önemli..

Bu bağlamda mevsimlik tarım işçilerinin sosyal hayatlarının iyileştirilmesi amacıyla yapılan METİP önem arz ediyor.  Projenin ilk fazı 2010 yılında başlatılmış ve o dönemde kente 8.2 milyon TL’lik bir ödenek aktarılmış.

İkinci fazı 2017’de devreye alınmış ve gerekli ödenek sağlanmış. Bu çalışmalar ile Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde 2 hizmet binası inşa edilmiş ve 3’üncü binanın da inşaatı devam ediyor. Gerçekten bu emektar insanlarımızın yaptığı iş çok önemli..

Proje kapsamında çalışmalarını sürdüren herkese başarılar diliyoruz…

YORUM EKLE