Milli Piyango biletini hediye almak caiz mi?

     Milli piyango, bir şans ve kumar oyunu olduğundan, ister akaryakıt istasyonları, marketler…  alış-veriş karşılığında bedava olarak müşterisine versin, isterse iki arkadaş birbirine hediye etsin, isterse kişi bizzat para vererek bileti satın alsın fark etmeksizin ki hepsi de haramdır.

     Buna göre kişinin bileti bizzat alması ya da hediye olarak kabul etmesi arasında fark yoktur. Her ikisi de haramdır.

 

Promosyon Olarak verilen Milli Piyango Biletini Almak Caiz mi?

     Milli piyango bir şans ve kumar oyunu olduğundan, ister akaryakıt istasyonları, marketler…  Alış-veriş karşılığında bedava versin, isterse kişi bizzat para vererek bileti satın alsın fark etmeksizin ikisi de haramdır. Buna göre kişinin bileti kendisinin almasıyla alış-veriş karşılığında promosyon olarak bedava alması arasında fark yoktur. Her ikisi de haramdır.

      Promosyon olan biletin haram olma sebebi ise biletin özünde haram olmasıdır. Alış veriş onu helal yapmaz. Bu böyle bir alışverişte promosyon olarak verilen bir şişe içkiye benzer. Nasıl ki alış veriş verilen promosyon içki şişesini helal yapmıyorsa, aynı şekilde piyango biletini de helal yapmaz. 

 

Marketlerin verdiği çekiliş kuponu Milli Piyangodan dinen bir farkı var mı? 
Marketin veya başka bir ticarethanenin müşterilerini arttırmak için müşterileri arasında kur'a çekerek veya belli bir miktarda alım yapanları, iş verenleri tespit ve tercih ederek hediyeler vermesinde bir sakınca yoktur.

     Ancak Piyango ve benzerleri şans oyunları böyle değildir. Piyango idaresi başka bir iş yaparak ve o işten kazandığının bir kısmını ayırarak müşterilerine dağıtmıyor. Yani hibe etmiyor bilet alanların paralarını topluyor, çekiliş yaparak (bir nevi kur'a çekerek) onların bir kısmına veriyor, kendisi de büyük bir pay alıyor. Bilet alanlar verdikleri para karşılığında bir mal veya hizmet almıyorlar, parayı idareye veya bileti kazananlara da bağışlamıyorlar; bilet alanın amacı az verip çok kazanmaktır. Kazanma yolu da kumardır; yani birçok kişinin parasını bir araya getirip, her biri büyük pay kendinin olsun diye beklerken içlerinden birkaçına (kurayı, çekilişi kazananlara) vermekten ibarettir. Üç beş kişinin ortaya birer milyon lira koyup zar atarak, kâğıt çekerek, atlar koşturarak... Hangisininki kazanırsa parayı alması ile piyango vb. arasında bir fark yoktur.

      Dükkândan, marketten alış veriş yapan verdiği paranın karşılığı olan mal veya hizmeti almaktadır, market sahibinin verdiği armağan ise onun kendi kazancından ayırıp verdiği bir bağıştır. Kumar oynayan bu para karşılığında idareden bir mal almaz, toplanan paradan kazanmak ister; kazandığı da diğer bilet alanların, kazanmak isteyenlerin, çekilişe katılanların paralardır. İdarenin dince kumar sayılan bu işlemden kazandığı paranın bir kısmını veya tamamını hayır ve hasenâta harcaması yapılan şeyi meşrulaştırmaz, helal hale getirmez. Haram sayılan yoldan kazanılan diğer paralar da böyledir; onları iyi yerlerde harcamak yapılan işi meşrulaştırmaz; mesela elde etme yolu hırsızlık ise bunu hırsızlık olmaktan çıkarmaz, hükmünü değiştirmez.

 

Günün Ayeti

Her kim imanı küfürle değiştirirse artık düz yolun ortasında sapıtmış olur.

Bakara, 2/108

 

Günün Hadisi

Düşmanla karşılaşmayı dilemeyin allah’tan afiyet dileyin

Buhârî Temennî, 8

 

Günün Sözü

Geçmişin keşkeleri ve geleceğin endişeleri ile oyalanma ders al ve yoluna devam et.

 

Günün Duası

Allah’ım Müslümanlara ortak şuur ve şiar nasip eyle.

 

Bunları biliyor muyuz?

Surre Nedir?

Osmanlı padişahlarının her yıl hac mevsiminde Haremeyn-i şerîfeyn (Mekke ve Medîne) halkına ve buralarda geçici olarak bulunan Müslümanlara, mukaddes yerlerin ve hac yollarının emniyetini sağlayan Mekke şeriflerine ve Hicaz bölge sindeki diğer idârecilere gönderdikleri para ve değerli eşyâlara verilen ad. Bu hediyeleri götüren topluluğa da surre alayı denirdi.

 

Günün Nüktesi

Zincirin İlk Halkası…

Memleketin birinde gençler, ihtiyarların kendilerini engellediklerini düşünürlermiş. Bunu da zaman zaman dillendirirlermiş. Bunu duyan kral gençlere bir ders vermek istemiş. Memlekette ne kadar ihtiyar varsa hepsini öldürtmüş.

Gençlerden biri babasını ölümden kurtarmak için bir mağaraya saklamış. Tüm ihtiyarların öldüğüne kanaat getiren kral gençleri sahile toplamış.

Gençlere dönerek bana kumdan bir zincir yapın diye emretmiş. Üç gün içinde zinciri yapmazsanız sizi öldürtürüm demiş.

Gençleri bir korku ve telaş almış. Ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başlamışlar.

2. günün akşamı babasını mağaraya saklayan genç, babam tecrübelidir. Bir babama danışayım demiş. Babasına durumu anlatmış.

Babası: "Yarın kral sizi topladığında kralım zincirin ilk halkasını siz yapın gerisini biz tamamlayalım deyin." diye öğüt vermiş. Öğüdü alan genç ertesi gün sahile gitmiş. Herkes hazan yaprakları gibi titrerken kral büyük bir kızgınlıkla "Hani benim zincirim." diye gürlemiş.

Bizim delikanlı kralın karşısına çıkarak:

-Kralım zincirin ilk halkasını siz yapın gerisini biz tamamlayalım, demiş.

Kral:

-Çabuk babanı nereye sakladıysan çıkar, diye bağırmış.

Genç kem küm etmiş babam yok diye.

Kral da bu akıl senin olsaydı daha ilk gün söylerdin demiş.

YORUM EKLE