Organ bağışı…

Bu aralar organ bağışı ile ilgili her yerde konferanslar, söyleşiler, brifingler, tanıtımlar yapılıyor. Çünkü organ bağışı haftasındayız. Amaç organ bağışının önemini tüm topluma anlatmak ve teşvik etmek..

Unutmayalım organ bağışı hayat kurtarır. Kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına organ bağışı denir.

Bugün aslında tüm dünyada organ bekleyen binler, hatta yüzbinlerce kişi var diyebiliriz. Hatta Dünyada, organ nakli yapılmazsa yaşamı ölümcül bir tehlike altında olan 1 milyara yakın insan olduğu söylenmektedir. 

Maalesef organ bağışının önemini çoğu kişi bilmiyor. Halbuki gelişen tıp ile birlikte artık bağışlanan organlar ile başka kişilere hayat veriyor. İşte bizlerde organ bağışında bulunarak başkalarına hayat verebiliriz. 

Organ bağışı bekleyenler, bağışta bulunanların kat be kat fazladır. İşte bilinçsizlik nedeniyle bu sorun bir türlü çözülemiyor. Kimi dini ve kişisel inançlar, töreler, kimileri adetler, kimi ülkelerde ise yasal engeller gibi birçok nedenden dolayı organ bağışından kaçınıyor.

Ayrıca son dönemlerde sık sık dile getirilen de beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların yakınlarındaki en ölen hastanın bedensel bütünlüğüne organ nakli sırasında zarar gelmesi tedirginliğidir. Oysa çıkarılan yasalarla organ bağışı ameliyatlarında bağışlayan kişinin bedensel bütünlüğünün korunmasına özen gösteriliyor. O nedenle organ bağışından kaygılanmaya gerek yoktur. 

Evet! Organ bağışı önemli…  

YORUM EKLE

banner2