Piyangodan veya iddia oyunundan çıkan parayla hayır yapılabilir mi?

Piyangodan veya iddia oyunundan çıkan parayla hayır yapılabilir mi?

         Piyangodan veya iddia'dan kazanılan para diğer iştirakçilerin kaybettiği bir para olduğuna göre yani bir çeşit kumar olduğuna göre helal olduğunu söylememiz mümkün değildir.  Zira iddia veya piyango kumarın unsurlarını bünyesinde taşımaktadır.

        Bunların gelirlerinin bir kısmından; tesis yapılması veya hayır kurumlarının faydalanması, İslâmi açıdan bu kumarı meşru kılmaz. Çünkü her kumarda olduğu gibi taraflardan biri veya birkaçı kârlı çıkmakta, diğerleri ise zarara uğramaktadır. Bu da İslami açıdan caiz değildir.

         Buna göre piyango, iddia veya bir başka haram parayla hayır yapılmaz, yapılsa da sevabı olmaz.

 

Allah şerden razı olmadığı halde neden yaratmaktadır?

     Hayır ve şer Allah’tandır”, demek bunları yaratan Allah’tır, demektir. Çünkü Yaratıcı O’dur ve O’ndan başka yaratıcı yoktur. Kula bakan yönüyle ise hayrı ve şerri irade eden, tercih eden kuldur. Bundan dolayı da insanlar hayır ve şer, iyi ve kötü bütün davranışlarından sorumludur.

     Başka bir ifadeyle, “amentüde ifade edildiği üzere her Müslüman kadere, hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna inanır. Yani âlemlerin yaratıcısı olan Allah Teâlâ hayrı da şerri de irade eder ve yaratır. Çünkü âlemde her şey onun irade, takdir ve kudreti altındadır.

     Zira Âlemde ondan başka gerçek mülk ve kudret sahibi kimse yoktur. İnsan, hayrı da şerri de kendi iradesi ile kazanır. Ancak Allah’ın hayra rızası vardır, şerre ise yoktur. Hayrı seçen mükâfat, şerri seçen ceza görecektir.

        Şerrin Allah’tan olması, kulun fiilinin meydana gelmesi için Allah’ın tekvini iradesinin ve yaratmasının devreye girmesi demektir. Yoksa Allah kulların kötü filleri yapmalarından hoşnut olmaz, şerri emretmez bilakis yasaklar. Allah tek yaratıcı olduğu için hayrı da şerri de yaratır. Ancak hayırdan hoşnut olur. Ancak şerden razı olmaz.

 

Tarihte İslam’a düşmanlık yapmış birisinin adını çocuklara koymak caiz midir?

     Allah’ın, Kur’anı Kerim’inde, Resulüllah’ın hadislerinde salih kimseler için kullanmadıkları ve müslümanların da itibar etmedikleri bir isimle çocukları isimlendirmek doğru değildir Resulüllah, saadet asrında çirkin isimleri güzel isimlerle değiştiriyordu. “arsam” adında birisi bir gün Resulüllah’ın yanına geldi. Biçilmiş veya kırpılmış ekin manasına gelen bu ismi sevgili peygamberimiz, tohum ve ekilen yer manasına gelen “züra” ile değiştirdi.

      Dini anlamda Müslümanların kendi çocuklarına iyi ve güzel isim vermeleri gerekmektedir. Firavun, Nemrud, Ebu Cehil… gibi tarihte dine ve dinin peygamberlerine azılı düşmanlık yapmış ve eziyet etmiş kişilerin ismini koymak uygun değildir.

 

Günün Ayeti

Beni anın, ben de sizi anayım. Bana şükredin de nankörlük etmeyin.

Bakara 2/152.

 

 

Günün Hadisi

Kişi, hanımının ve çocuklarının rızkını karşılamak için çalışmaya çıkarsa, Allah yolundadır.

 

Günün Sözü

”Kalpleri müteferrik olanların akılları birleştirilemez.”

 

Günün Duası

Allah’ım kalbimizde imanı ve rahmeti daim eyle.

 

 

Bunları biliyor muyuz?

Faite nedir?
Gaflet, uyku, unutmak, hastalık, düşman korkusu gibi bir özürle kaçırılan farz veya vacip namaz demektir. 


Günün Nüktesi

Mecnun’un Aşkı

Birgün Padişah Mecnun'u sarayına davet eder. Konuşmaya başlar

-Senin Leyla dediğin kızı ben gördüm.Hayret sen nasıl öyle bir kıza aşık oldun? Leyla dediğin öyle ahım şahım uğruna çöllere düşülecek kadar güzel bir kız değil. Zayıf, esmer bir kız!

Bak ben senin için birbirinden güzel genç kızlar getirttim.

Bak şeç beğen evlen biriyle.Yazık sana çöllerde yaşıyorsun.

Padişah kızları çağıttırır hepsi birbirinden güzel edepli ağırbaşlı kızlar. Sıraya dizilirler.

Mecnun kafasını bile kaldırıp bakmaz. Baş eğik gözler yerdedir.. Padişah;

-Kafanı kaldırda bir baksana der Mecnuna

Mecnun;

-Olmaz bakamam Hünkarım der..

Padişah sebebini sorar niye der.

Mecnun cevab'en :

Şuan Leylanın Aşk'ının kılıcı ensemde. Kafamı kaldırırsam boynumu keser...

 

 

YORUM EKLE

banner2