banner6

40 bin lira kredi çekti bin lira alabildi

Adana’da emekli, dul ve yetimlerine yardım etme bahanesiyle kredi çektirip hem paralarına, hem de maaşlarına el koyup, onlara senet imzalatarak yaklaşık 8 milyon liralık vurgun yapan çetenin kurbanlarından biri de , 71 yaşındaki işitme engelli Abdulkadir Çatır. İlerlemiş yaşına rağmen, bahçelerde bekçilik yapan Çatır’ın, çetenin ağına düşüp dolandırıldığı, bankadan 40 bin liralık kredi çekmesine rağmen, kendisine sadece bin lira verildiği, 120 bin liralık da senet imzalattırıldığı ortaya çıktı. Çatır’ın, emekli maaşını da yine çeteye kaptırdığı öğrenildi.

40 bin lira kredi çekti bin lira alabildi

F. Metin MARACI

ADANA (İLKHABER)  - Adana’da muhtaç durumdaki emekli, dul ve yetimlerini ağlarına düşürüp, 8 milyon liralık vurgun yapan ve 20 milyon liralık da hesap hareketliliği tespit edilen çetenin, 71 yaşındaki işitme engelli Abdulkadir Çatır’ı da dolandırdığı ortaya çıktı. Çetenin, 2 yıl önce kandırıp ona bankadan 40 bin liralık kredi çektirip, sadece bin lira verdikleri belirlendi. İlerlemiş yaşına rağmen, bahçelerde bekçilik yaparak geçimini sağlayan Çatır’ın, 120 bin liralık senet imzalatılıp dolandırıldığı da öğrenildi.

ADIM ADIM TAKİP ETTİLER

Her şey, maddi açıdan zor durumda olan H.Ü. adlı bir emeklinin, Aydoğan Ş., Mustafa Yavuz M. ve Mustafa Ç. liderliğindeki çetenin ağına düşüp, onlardan borçlarını ödemek için para alıp, biri sahte 4 senet yüzünden tam 150 bin liralık borç batağına sürüklenmesiyle başladı. Dolandırıldığını anlayan H.Ü., polise başvurdu. Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü de söz konusu çeteyi 5 ay boyunca adım adım takip etti.

8 MİLYON LİRALIK VURGUN

Polis, 31 Temmuz’da gerçekleştirdiği operasyonla Aydoğan Ş., Mustafa Yavuz M. ve Mustafa Ç.’nin de aralarında bulunduğu 4’ü kadın 15 kişiyi yakaladı. Yürütülen soruşturmada da çetenin, maddi açıdan zor durumda olan emekli, dul ve yetimleriyle bağlantıya geçip, onlara para yardımı bahanesiyle kandırarak dolandırdığı belirlendi. 77 kişiden tam 8 milyon liralık vurgun yapan çetenin, 20 milyon liralık bir hesap hareketliliği de tespit edildi.

HEM KREDİ HEM DE SENET

İşsiz olan ve üzerlerinde herhangi bir mal varlığı gözükmeyen Aydoğan Ş. ve Mustafa Yavuz M.’nin, kurdukları ofise gelen vatandaşlara bankalardaki aracılar aracılığıyla kredi çektirdiği, ancak kendilerini sağlama almak için de çekilen kredinin iki katı oranında senet imzalattırdığı tespit edildi. Çetenin, banka kredilerinin ödenmesi için imzalattıkları ‘muafakatname’ ile de emekli, dul ve yetim aylıklarını kendi üzerlerine geçirdikleri belirlendi.

40 BİN KREDİ 120 BİN LİRA SENET

İşte çetenin ağına düşürüp kandırdığı isimlerden biri de ilerleyen yaşına rağmen, bahçelerde bekçilik yapan, 71 yaşındaki işitme engelli Abdülkadir Çatır. Köy Hizmetleri’nden aşçı olarak emekli olan Çatır’ın, 2 yıl önce çetenin ağına düştüğü, onların yardımıyla bankadan adına 40 bin liralık kredi çektirilip, bunun da sadece bin lirası aldığı, ayrıca kendisine 120 bin liralık senet imzalattırılarak dolandırıldığı ortaya çıktı.

2 YILDIR MAAŞ ALAMIYOR

İmzaladığı ‘muafakatname’ ile de maaşını çeteye kaptıran Abdülkadir Çatır’ın, 2 yıldan bu yana da emekli maaşını alamadığı, bu yüzden de bir kuru ekmeğe dahi muhtaç olduğu öğrenildi. Çatır, “Bana 40 bin lira kredi çektirip, bunun 14 bin lirasını bankanın ‘sigorta’ adı altında kestiğini söyleyip, geri kalan 26 bin liradan bana sadece bin lira verdiler. Maaşıma el koyup, bana da 120 bin liralık da senet imzalattılar. 2 yıldır maaşımı alamıyorum” dedi.

ADLİYE ÖNÜNDE BEDDUA ETMİŞTİ

Öte yandan, çete liderleri Aydoğan Ş. ve Mustafa Yavuz M. tutuklanırken, çetenin bir diğer lideri Mustafa Ç. ile birlikte 3 adamı ‘ev hapsi cezası’ almış, 4’ü kadın 9 kişi de yurtdışına çıkış yasağı ve ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakılmıştı. Abdülkadir Çatır da zanlıların adliyeye sevki esnasında Adana Adliyesi önüne gelip, onlara tepki göstermişti. Çetenin bugüne kadar 78 emekli, dul ve yetimini dolandırdığı, bu sayının da artabileceği belirtildi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER