banner6

Boşanmak için eylem yaptı

Boşanmak için eylem yaptı

 Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana’da eşinden şiddet gördüğünü iddia eden 3 çocuk annesi Meryem K (45), mahkemelerin ret kararları yüzünden boşanamadığını öne sürerek "boşanmak istiyorum" yazılı döviz açarak Adana Adliyesi önünde eylem yaptı.

17 yıl evli kaldığı ve sistematik şiddet gördüğü eşi C.K.den boşanmak için 5 yıldır mücadele veren Meryem K, son boşanma davasını 5 yıl önce açtı. Boşanma talebi geçtiğimiz yıl Adana 7’inci Aile Mahkemesi tarafından reddedildi. Mahkeme kararında davacının evlilik birliğinin onarılamayacak şekilde temelinden sarsıldığını, davalının bir kusurunu ispat edemediği gerekçeleri ile davanın reddedildi yazılı. Son olarak Yargıtay  da verilen kararın usule ve kanuna uygun olduğuna karar verdi.

BOŞANMAK İSTİYORUM

Konuyla ilgili adliye binası önünde basın açıklaması yapan Meryem K, evliliği boyunca şiddet gördüğünü iddia eden ve boşanmak istediğini belirterek, sabah saatlerinde Adana Adliyesi 1 Nolu Ek Hizmet binası önüne geldi. ‘Boşanmak istiyorum” yazılı döviz taşıyan Meryem K,  eşinin tehditlerinin devam ettiğini öne sürerek, “Artık kurtulmak istiyorum. ‘Delil yok’ diyorlar. Elimdeki darp raporları ve uzaklaştırma kararları boşanmam için en büyük delil” dedi.

DARP RAPORLARI VAR

Evliliği boyunca şiddet gördüğünü ve daha önce de şikayette bulunduktan sonra evine geri dönmek zorunda kaldığını ifade eden Meryem K, mahkemenin önceki şikayetinden vazgeçmesini gerekçe göstererek açtığı boşanma davasını reddetmesine tepki gösterdi. Elindeki mahkeme kararlarını gösteren Meryem K, “Daha önce şikayetten vazgeçmemi gerekçe gösteriyorlar. ‘Delil yok’ diyorlar. Elimdeki darp raporları ve uzaklaştırma kararları boşanmam için en büyük delil” diye konuştu.

17 SENE ŞİDDET GÖRDÜM

Boşanmak istediğini dile getiren Meryem K, “Mahkeme masrafları yüzünden cebimde 5 kuruş para kalmadı. Boşanmak istiyorum, başka bir şey istemiyorum. 17 sene şiddet gördüm. Hakimler beni boşamadılar. Neymiş Affetmişim. Ben tehditle döndüm eşimin yanına. Son 5 yıldır koruma kararı var. Panik butonlarıyla dolaşıyorum. Adliyede taşkınlık çıktı; eşimin yüzüne çanta fırlattım, diye 3 bin TL ceza yazdılar. Beni döverken karnımda 4,5 aylık çocuğumun bile ölümüne sebep oldu. 17 sene beni ailemle görüştürmedi. Evlere temizliğe gidiyorum, parayı davalara harcıyorum. Adamın korkusundan dışarı çıkıp, çalışamıyorum bile. Kendisi imam nikahıyla başkasıyla evlenmiş ama benim yakamı bırakmıyor. Boşanmadığım sürece bu adamdan kurtulamıyorum. Annemi, babamı, kardeşlerimi tehdit ediyor” diye konuştu.

EYLEM 3 GÜN SÜRECEK
 Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı adliye binası önünde Meryem K’nın 3 gün boyunca eylemini sürdüreceği öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42