banner6

Büyük vurgun!

Büyük vurgun!

 EMRE EKİCİ

ADANA(İLKHABER)- – Adana’da kendisini ‘MİT Adana Bölge Başkanı’ olarak tanıtan 46 yaşındaki Ramazan B., yine kendisini Genelkurmay’da görevli ‘binbaşı’ olarak tanıtan 38 yaşındaki Birdal Y. ile birlikte İsmail T.’nin de yardımıyla iş vaadi ve kamu kurumlarındaki sorunları çözme vaadiyle ağlarına düşürdükleri kişilerden 200 bin liralık vurgun yaptı. Bir borsada kaptırdığı 4 milyon lirasını kurtarmak; diğerleri de oğullarını ‘astsubay’ ve ‘MİT mensubu’ yapmak isteyen üç kişi dolandırıldığını anlayınca soluğu poliste aldı; 3 şüpheli de yakalandı.

200 BİN LİRALIK VURGUN

İddiaya göre; kendisini ‘MİT Adana Bölge Başkanı’ ve aynı zamanda da ‘yarbay’ olarak tanıtan Ramazan B., yine kendisini Genelkurmay’da görevli ‘binbaşı’ olarak tanıtan Birdal Y., ile yakın arkadaşları olan İsmail T.’nin (47) yardımıyla ağlarına düşürdükleri kişileri, iş vaadi ve kamu kurumlarındaki sorunları çözme vaadiyle kandırıp, dolandırıcılık yapmaya başladı. Çete, bu yöntemle sadece iki kişiden yaklaşık 200 bin liralık vurgun yaptı.

HEM YARBAY HEM MİTÇİ

Buna göre; Ramazan B., oğlu astsubay sınavına giren bir kişiyle tanışıp, kendisini de ‘yarbay’ olarak tanıtıp; “Hatırı sayılır komutanlar aracılığıyla oğlunu astsubay yaptırabilirim” dedi. Bu yalana inanan vatandaş, bu girişim karşılığında da ona 25 bin lira verdi. Çete, İsmail T.’nin aracılığıyla bu kez bir başka kişiyi ağına düşürdü. Ramazan B., bu kez kendisini ‘MİT Adana Bölge Başkanı’ kimliğiyle tanıttı.

4 MİLYON LİRALIK HAYAL

MİT’in, Adana’da yeni bir yapılanmaya gittiğini ve personel alımı yapacağı yalanına inandırdığı bir başka vatandaştan 80 bin lira para alan Ramazan B., daha sonra ortadan kayboldu. Çete, bununla da yetinmedi. Borsada yaptığı işlem nedeniyle tam 4 milyon lirasını kaptıran bir işadamıyla bağlantıya geçen Birdal Y., kendisini ‘MİT personeli’ olarak tanıttı ve onu 100 bin lira karşılığında parasını kurtarabileceği yalanına inandırıp vurgun yaptı.

SOLUĞU POLİSTE ALDILAR

Ancak her üç vatandaş da çeteye ödeme yapmalarına rağmen, işlemlerinin gerçekleşmediğini görünce dolandırıldıklarını anlayıp, soluğu poliste aldı. Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, verilen eşkal ve bilgilerden yola çıkıp,  önce bu zanlıların kimliklerini tespit etti, ardından da operasyon için düğmeye bastı.

‘OTOGAR’DA YAKALANDILAR

Polis, her üç zanlının da Ankara’dan Adana’ya gelen Birdal Y.’yi karşılamak için Adana Merkez Otogarı’nda olduğu ve çetenin, kendilerine yeni kurbanlar bulmak için hazırlık aşamasında olduğu istihbaratı üzerine harekete geçti. Gözaltına alınan Ramazan B. ve Birdal Y., emniyetteki sorgularının ardından sevk edildikleri adliyede nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilirken, İsmail T. de ‘adli kontrol’ şartıyla serbest kaldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER