banner6

Çember daralıyor

4 milyon 795 bin Euro'luk soygunla ilgili iki zanlı daha yakalandı.

Çember daralıyor

Tevfik DİNÇKALMIŞ

ADANA (İLKHABER) - Adana’da özel bir bankaya ait yüklü miktarda döviz transferinde içinde 4 milyon 795 bin Euro’nun olduğu iki çuvalın çalındığı olayla ilgili yeni bilgilere ulaşıldı. 29 yaşındaki Burak E’nin içi para dolu çuvallarla kaçarken bindiği araçta 5. kişinin olduğunu tespit eden polis, bu zanlının peşine düştü. Bölgedeki güvenlik kamerasına ait görüntüleri inceleyen ekipler, bu kişinin soygunun asıl planlayıcılarından biri olan ve 200 bin liralık dövizi aldığı öne sürülen Gökhan B.’nin kardeşi Sercan B. olduğu belirlendi. İkisi kardeş de yakalandı.

HER ŞEYİ PLANLADILAR

Olay, 25 Haziran’da merkez ilçe Yüreğir’e bağlı Cumhuriyet Mahallesi’nde banka ve kurumlar arasında kıymetli mal ve para transferinde özel güvenlik hizmeti veren Ankara merkezli bir firmada yaşandı. Firmada 2013 yılından bu yana ‘güvenlik müdürü’ olan Burak E, özel bir bankaya tam 9 milyon Euro’luk bir döviz sevkiyatı yapıldığı esnada daha önce hazırladığı ‘soygun planı’nı da devreye soktu.

ÇUVALDAKİ PARALAR EKSİK!

İddiaya göre Burak E, emrindeki personelin dışarı çıkarttığı ilk çuvalı inceleyip, “Bu çuvaldaki paralarda eksik var gibi. Siz gidip diğer çuvalları getirin. Ben de bunları kontrol edeyim” diyerek, onları yeniden binaya gönderdi. Burak E daha sonra içinde 4 milyon 795 bin Euro olan iki çuvalı alıp, olayı birlikte planladığı Mehmet Emin G. (36), Atilla Can Ö. ve Hasan B.’nin (30) bulunduğu 01 FKY 62 plakalı lüks otomobile binerek, olay yerinden hızla kaçtı.

ARAÇTAKİ 5. KİŞİ TESPİT EDİLDİ

Polis, olay anına ait güvenlik kamerasına ait görüntüleri incelediğinde araçta 4 kişinin dışında bir başka şüphelinin daha olduğunu tespit etti. Bölgedeki ve zanlıların kaçış güzergahlarındaki güvenlik kameralarına ait görüntüleri mercek altına alan Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Gasp Büro Amirliği ekipleri, bu kişinin de soygunun asıl planlayıcılarından biri olan Sercan B. olduğunu belirledi.

PAYINA 200 BİN LİRA DÜŞMÜŞ!

Sercan B.’nin de olayın asıl planlayıcılarından biri olan Gökhan B.’nin kardeşi olduğu belirlendi. Gökhan B.’nin, soygundan sonra payına düşen 200 bin lira değerindeki dövizi de alıp, kardeşi Sercan B. ile birlikte Mersin yönüne doğru kaçtıkları belirlendi. Polis, yine güvenlik kameralarından iz sürüp, iki kardeşi de bulundukları araçta yakaladı, ancak çalınan parayı bulamadı.

GERÇEKLİĞE HOŞ GELDİNİZ

B. kardeşlerin, aynı zamanda da olayın bir diğer planlayıcısı olan Hasan B. ile de amca çocukları oldukları bilgisine ulaşıldı. Emniyetteki sorguları tamamlanan Gökhan ve Sercan B., Adli Tıp Birimi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Gökhan B.’nin, giydiği tişörtün üzerindeki; “Gerçekliğe hoş geldiniz” ifadesi dikkat çekti. Adliyede nöbetçi mahkemeye çıkan kardeşlerden Sercan B. tutuklanırken, Gökhan B. de adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

5 KİŞİDEN 3’Ü TUTUKLANDI

Öte yandan, Mehmet Emin G.’ye ait olan ikinci bir araçla ‘gözcülük’ yapan ve suç ortakları tarafından da soygunun ardından, yanlış adrese yönlendirilerek kandırılan; Tuncay B. (24), Mehmet G. (38) ve Ahmet K. (42) da olaydan kısa bir süre sonra yakalanmıştı. Mehmet G. ve Ahmet K. tutuklanmış, Tuncay B. ve Abdulsamet B. ‘adli kontrol’ şartıyla serbest kalmıştı. Bir süre sonra yakalanan ve olayın planlayıcılarından biri olan 21 yaşındaki Atilla Can Ö. de yine tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Böylece yakalanan 5 kişiden 3’ü tutuklanmış oldu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42