DEAŞ’a şafak baskını

DEAŞ’a şafak baskını

Tevfik DİNÇKALMIŞ

ADANA (İLKHABER) – Adana’da proje terör örgütü DEAŞ adına faaliyet gösterip, sosyal medyada terör propagandası yaparak, örgüte eleman temin ettikleri öne sürülen biri kadın 6 kişi yakalandı. Söz konusu zanlılardan Suriyeli A.A.’nın, örgütün sözde ‘emir’i olduğu, O.A. ve E.Z. adlı Suriyeli şüphelilerin de yine sözde ‘cihat’ ilan edilen bölgelerde silahlı çatışmalara katıldıkları belirlendi. Polis, bazı adreslerde kilitli kapıları ‘koçbaşı’ ile kırıp evlere girerken, özel harekat ekiplerinin kapalı bir kapıyı ‘merdiven’ ile tırmanarak aşması, ilginç bir görüntü oluşturdu.

TEK TEK DEŞİFRE OLDULAR

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, terör örgütü DEAŞ’ın, kentteki eylem ve faaliyetlerinin deşifresine yönelik olarak yürüttüğü soruşturmada biri kadın 6 kişiyi açığa çıkarttı. Örgüt adına kentte faaliyet gösteren zanlılar hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından ‘gözaltı kararı’ verilince operasyon için düğmeye basıldı.

KAPIYI ‘MERDİVEN’ İLE AŞTILAR

Daha önce belirlenen adreslere özel harekat ekiplerinin de desteğiyle ardı ardına şok baskınlar gerçekleştirildi. Bazı adreslerde kilitli kapılar ‘koçbaşı’ ile kırılarak girilirken, bir başka adreste ise özel harekat ekiplerinin, kapalı bir kapıyı açmak için ‘koçbaşı’ kullanmak yerine merdivenle üzerinden atlaması ilginç bir görüntü oluşturdu. Operasyon esnasında olası bir çatışmaya karşı ekipler çelik yelek giyip, eller tetikte bölgede geniş güvenlik önlemi aldı.

DEAŞ’IN ‘EMİR’İ DE YAKALANDI

Operasyonda biri kadın, 3’ü Suriye uyruklu toplam 6 kişi kıskıvrak yakalandı. Evlerde yapılan aramalarda da örgütsel dokümanların yanı sıra çok sayıda dijital materyale de el konuldu. Gözaltına alınan Suriye uyruklu A.A.’nın, örgütün sözde ‘emir’i olduğu, diğer Suriyeliler O.A. ve E.Z.’nin de yine örgütün sözde ‘cihat’ ilan ettiği, Suriye ve Irak’a gidip, burada silahlı çatışmalara katıldıkları tespit edildi.

BEYİN YIKAYIP KANDIRIYORLAR!

Yakalanan Türk şüpheliler arasında yer alan M.K. ve S.Ç. ile C.K. adlı kadının, sosyal medya üzerinden terör örgütü propagandası yaparak, burada kendilerine yandaş aradıkları belirlendi. Ağlarına düşürdükleri kişileri, düzenledikleri ‘sohbet toplantıları’na katılmaya ikna eden zanlıların, onların bu tür toplantılarda beyinlerini yıkayarak, örgüte katılmaya ikna ettikleri öne sürüldü. Sağlık kontrolünden geçirilerek emniyete götürülen 6 kişinin sorgusu da sürüyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2