banner6

DOLANDIRICILIKTA KISA MESAJ YOLU!

Cep telefonu dolandırıcılığı hızla devam ederken, üç kağıtçılar, buldukları değişik yollarla avlarını ikna ederek, paralarını bir şekilde hortumluyor. Kendisine kısa mesaj atılarak dolandırılan Özlem Aslan adlı bir kişi sosyal paylaşım sitesinde tuzağa nasıl düşürüldüğünü, kendisine çakma ürün satılarak 950 lirasını nasıl kaptırdığını anlattı.

DOLANDIRICILIKTA KISA MESAJ YOLU!

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Cep telefonu dolandırıcılığı hız kesmeden devam ediyor. Dolandırıcılar bu kez de cep telefonlarına gönderdikleri mesajlarla insanları dolandırmayı deniyor ve birçok kişide bu tuzağa düşerek dolandırılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan kendilerini emniyet mensubu, savcı ve benzeri şekilde göstererek insanları dolandıran çeteler bu numaralar artık gün yüzüne çıkınca, yeni dolandırıcılık şekilleri bulmaya başladı. Eskiden aranan telefonlara artık kısa mesaj gönderilerek “Son Gün! Kredi kartı alışverişlerinizden Dolayı Biriken Bonus Para Puanlarınız 200TL ulaşmıştır. Lütfen hemen 0212 912 ile başlayan numarayı arayarak aktifleştirebilirsiniz” deniliyor. 0850303 ile başlayan numara ile gönderilen bu mesajı dikkatte alarak arayanlar yanıyor. Arayanların kişisel bilgilerini elde eden dolandırıcılar kimilerinin kredi kartı numaralarını alarak hesabından para çekiyor.

Daha sonra ise başka bir telefonla aranarak size hayat sigortası yaptırdık. İlk yıl ücretsizdi. Bir yılınız doldu. 2. yılda para ödeyeceksiniz deniliyor. Telefonda ki kişinin kimlik bilgileri ellerinde olan dolandırıcılar, “Bakın biz sizin bütün bilgilerinize sahibiz. Siz bize verdiniz ve sesli sözleşme kaydınız var elimizde. Siz bunu unutmuşsunuz insanlık hali” gibi cümleler kullanarak vatandaşların güvenlerini kazanmaya kalkıyor. Üstüne üstlük dolandırıcılar karşıdaki kişiye gidip mahkemeye dahi başvurabileceğini söylüyor. Ancak bu kişiler sizi aradığında isim soy isminizi söylerse sizde bilmiyorum tanımıyorum bu kişiyi derseniz bir daha sizi aramıyor.

Kendine kısa mesaj gönderilmesinin ardından aradığı numara tarafından dolandırılan Özlem Aslan isimli kişi yaşadıkları facebook sosyal paylaşım sitesinde şöyle anlatı:

“Bana 'Son Gün! Kredi kartı alışverişlerinizden dolayı biriken bonus para puanlarınız 200 TL'ye ulaşmıştır. Lütfen hemen 0212 912 …. Numaralı telefonu arayarak aktifleştiriniz.' diye mesaj geldi. Telefonuma bu mesaj gelince mesajda yazan numarayı aradım. Numarada karşıma çıkan müşteri temsilcisi birikmiş para puanlarımın telefonuma yükleneceğini ama bir ürün paketi olduğunu onu satın almam gerektiğini söyledi. Paketi istemediğimi söyledim. Ben bonus puanlarımın yatacağını düşünürken bana tutarını bile söylemeden ürün paketini kredi kart numaramı alarak sattı. Ben alış veriş yaptığımı saniyeler sonra bankamdan gelen mesaj ile öğrendim. Kredi kartımdan 950 lira çekilmiş. Anında arayıp bunu iptal etmelerini istedim.  Bana bu ürünleri 3 ay kullanmak mecburiyetinde olduğumu, aksi takdirde bunları iptal edemeyeceklerini 3 ay ürünleri kullanın iade edin diyorlar. Tüm ısrarlarıma rağmen iptal etmediler. Ürünleri bana gönderdiler. Ürünlerin hiç birisinin toplam maddi değeri 950 lira değil, bu ürünlerin toplam değeri verdiğim tutarın yarısı bile etmez bunları iade etmek istiyorum. 3 ay kullanın üç ay sonra bu ürünlerden memnun kalmadım diye bize gönderin gönderdikten 1 ay sonra paranızı yatıralım diyorlar. Bunu da yaptım param yatmadı. Nitelikli bir şekilde dolandırıldım.”

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42