banner6

Film gibi soruşturma

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 10 gün önce alnına ‘yorgun mermi’ isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve hastanede 4 gün süren yaşam savaşını kaybeden, 12 yaşındaki Onur Başboğa’nın katili, katıldığı bir düğünde sırf eğlencesine ateş eden Mahmut Aras çıktı.

Film gibi soruşturma

Mehmet Emin Akçay

MARDİN(İLKHABER) – Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 10 gün önce alnına ‘yorgun mermi’ isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve hastanede 4 gün süren yaşam savaşını kaybeden, 12 yaşındaki Onur Başboğa’nın katili, katıldığı bir düğünde sırf eğlencesine ateş eden Mahmut Aras çıktı.

4 GÜNLÜK YAŞAM SAVAŞI

Olay, 20 Temmuz’da Kızıltepe ilçesine bağlı Tepebaşı Mahallesi’nde yaşandı. Bakkaldan ekmek alan 12 yaşındaki Onur Başboğa, eve dönüş yolunda alnına isabet eden ‘yorgun mermi’ sonucu ağır yaralandı. Başındaki kurşunla Kızıltepe Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Başboğa, 4 gün süren yaşam savaşını kaybetti. Küçük çocuk, ailesi ve yakınları tarafından gözyaşları arasında toprağa verildi.

300 SAAT GÖRÜNTÜ ANALİZİ

Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut’un talimatıyla; Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Cinayet Büro Amirliği dedektifleriyle Kızıltepe İlçe Asayiş Büro Amirliği ekiplerinin katılımıyla ‘özel bir ekip’ oluşturuldu. Yürütülen ortak çalışmada Onur Başboğa’nın hayatını kaybettiği bölgedeki 200 güvenlik kamerasının kaydettiği yaklaşık 300 saatlik görüntü, saniye saniye incelendi; önemli bir ipucuna ulaşıldı.

EĞLENCE İÇİN ATEŞ ETMİŞLER

Uzmanlardan bilimsel görüş de alan özel ekip, silahın yaklaşık 1.8 kilometre uzaklıktan ateşlenmiş olabileceği bilgisine ulaştı. Polis, küçük çocuğun hayatını kaybettiği bölgeyi, bu bilgi üzerine mercek altına aldı. Çabalar sonuç verdi. Silahın, Onur Başoğlu’nun vurulduğu yere yaklaşık 1.4 kilometre uzaklıktaki bir düğün salonu önündeki açık alandan ateşlendiği tespit edildi. Düğüne katılan 8 kişinin, sırf eğlence için havaya ateş ettiği belirlendi.

8 TABANCAYA EL KONULDU

Düğün salonunun güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerden tek tek tespit edilen söz konusu şüphelilere ait 9 milimetre çapındaki 8 adet tabancaya el konulup, balistik incelemesi yapıldı. Küçük çocuğun hayatını kaybettiği ‘yorgun mermi’nin ateşlendiği silahın da 22 yaşındaki Mahmut Aras’ın silahından çıktığı tespit edildi. Zanlı, evine düzenlenen şok baskınla kıskıvrak yakalandı. Aras, emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi.

O ANLAR KAMERAYA YANSIDI

Öte yandan, düğünde ellerindeki tabancayla sırf kutlama yapmak için havaya ateş eden 8 şüphelinin görüntüleri de ortaya çıktı. Zanlıların, silahla ateş ederken, yanlarında küçük çocukların olması da dikkat çekti. Güvenlik kameraları, evine ekmek götürmek için yolda yürüyen Onur Başboğa’nın vurulma anını da kaydetti. Görüntülerde Başboğa, alnına isabet eden mermiyle önce yüzünü tutuyor, sonra da kanlar içinde yere yığılıyor. 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER