banner6

Gri listedeki terörist ‘hücre evi’nden çıktı

Adana’da polis ve MİT’in, proje terör örgütü ‘FETÖ/PDY’nin kapatılan dershanelerine alternatif olarak açtığı ‘etüt merkezleri’ne yönelik ortak operasyonunda saklandığı ‘hücre evi’nde yakalanan 38 yaşındaki Hayrettin D’nin, ‘aranan teröristler listesi’nde yer aldığı ve başına tam 300 bin lira ödül konulduğu ortaya çıktı.

Gri listedeki terörist  ‘hücre evi’nden çıktı

Tevfik DİNÇKALMIŞ

ADANA (İLKHABER) - Adana’da proje terör örgütü ‘FETÖ/PDY’nin, kapatılan dershanelerine alternatif olarak açtığı ‘etüt merkezleri’ne yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan 38 yaşındaki Hayrettin D’nin, ‘aranan teröristler listesi’nde yer aldığı ve başına 300 bin lira ödül konulduğu ortaya çıktı. Erzurum, Giresun ve Ağrı’yı kapsayan bölgenin sözde imamlığını üstlenen Hayrettin D’nin, vali ve kaymakamlardan sorumlu olduğu öğrenildi.

POLİS VE MİT İŞBİRLİĞİ

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile ortak bir soruşturma yürütüp, yeniden yapılanma sürecine giren silahlı terör örgütü ‘FETÖ/PDY’nin, Adana’da kapatılan dershanelerine alternatif olarak ‘özel eğitim kursu’ ve ‘etüt merkezi’ kurduğunu tespit etti. Tam 6 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından, 11 Haziran’da Adana merkezli Mersin ve Hatay’da operasyon düzenlendi.

‘HÜCRE EVİ’NDE YAKALANDI

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’nca hakkında gözaltı kararı verilen 54 kişiden 49’u gözaltına alındı. Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 13’ü tutuklandı; 9’u kadın 36 kişi de adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Tutuklananlar arasında yer alan, eşi ve iki çocuğuyla birlikte saklandığı Huzurevleri Mahallesi’ndeki ‘hücre evi’nde yakalanan Hayrettin D ile ilgili çarpıcı detaylara ulaşıldı.

2 YILDIR POLİS ONU ARIYORDU

Buna göre; 2017 yılından bu yana her yerde aranan Hayrettin D’nin, Erzurum, Ağrı ve Giresun’dan sorumlu örgütün sözde ‘bölge imamı’ olduğu ortaya çıktı. Söz konusu bölgedeki vali ve kaymakamlar olmak üzere mülki idare amirlerinden sorumlu olan Hayrettin D’nin, aynı zamanda da Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’nca oluşturulan ‘Aranan Teröristler Listesi’nde de yer aldığı ortaya çıktı.

‘300 BİN LİRA’ ÖDÜL KONULDU

‘Gri Liste’de yer alan ve başına da tam 300 bin lira ödül konulan Hayrettin Döğer’in, aynı zamanda da örgütün gizli haberleşme sistemi olan; ‘ByLock’ kullanıcısı olduğu da öğrenildi. Örgütle bağlantısı nedeniyle öğretmenlik mesleğinden ihraç edilen Hayrettin D’nin, kurulan ‘alternatif eğitim kurumları’nda kayıt dışı olarak matematik dersi verip, ‘yurt müdürlüğü’ görevini de üstlendiği belirlendi. Hayrettin D’nin, 13 Haziran’da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2019, 19:30

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER