banner6

Hatalı parklara ceza yağdı

Adana’da yaya kaldırımlarına, engelli park yerlerine ve engelli rampalarına park etmiş 286 sürücüye yasal işlem uygulandı.

Hatalı parklara ceza yağdı

 ADANA (İLKHABER)-Adana’da yaya kaldırımlarına, engelli park yerlerine ve engelli rampalarına park etmiş 286 sürücüye yasal işlem uygulandı.

Adana içerisinde yaşayan bedensel engellilerin erişilebilirlik ve ulaşılabilirlikleri konusunda yaşanan sorunlar devam ediyor. Özellikle kaldırımlara ve yaya engelli geçitlerine araçlarını park eden sürücüler nedeniyle ciddi sorunlar yaşanıyor.

ENGELLİ PARK YERLERİ

Yıllardan beri süre gelen kentteki engellilerin erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik sorunu bulunuyor.  Toplu taşıma araçları konusunda sıkıntılar yaşayan engelli vatandaşlar, engelli araçları ile seyahat ettiklerinde de bu kez park edecek yer konusunda sıkıntı çekiyor. Engellilere ayrılan birçok park yeri normal vatandaşlar tarafından araç parkı olarak kullanılıyor.

ENGELLER

Yaya olarak tekerlekli sandalyeleri ile yolları kullanmak isteyen engellilerde sayısız engel ile karşı karşıya kalıyor. Kimi zaman kaldırımlarda mahsur kalan engelli vatandaşlar, kimi zaman ise yollarda ezilme tehlikesi geçiriyor. Yayaların kullanması gereken kaldırımların üzeri seyyar, satıcılar, işyerlerine ait malzemeler ve otomobillerin parkları ile dolup taşıyor.  Vatandaşlar bu kaldırımları kullanamazken, engelli vatandaşlar ise birçok yerdeki kaldırımlara yanaşamıyor.

İNEMİYORLAR

Araçların ve diğer işgallerin bulunmadığı bazı kaldırımları kullanan tekerlekli sandalyeli vatandaşlar, gönül rahatlığı ile kaldırımları kullanmanın keyfini yaşıyor. Ancak kaldırımdan inmesi gereken alana geldiklerinde yaya ve engelli geçidini duyarsız bir sürücünün otomobili ile kapattığını gördüklerinde kaldırım üzerinde mahsur kalabiliyor.

TRAFİKTEN RAHATLATAN DENETİM

Tamda bu konuda Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından denetimler yapıldı. Yapılan denetimlerde kentin bu konuda ki içler acısı görüntüsü gün yüzüne çıktı. Trafik ekipleri tespit ettikleri yaya kaldırımlarına, engelli park yerlerine ve engelli rampalarına park etmiş 286 sürücüye yasal işlem uyguladı.

YASAL İŞLEMLER

Yapılan denetimlerde 170 sürücüye yaya yollarına park etmekten, 50 sürücüye taşıt yolları üzerine geçiş yollarına park etmekten, 61 sürücüye engelliler için ayrılan park yerlerine park etmekten, 48 sürücüye ise trafik kanunun diğer maddelerinden işlem yapıldı.

BAYRAM BULUT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER