banner6

Hazine sevdasına tünel kazdılar

Adana’da Abdullah T., kentin en eski yerleşim yerinde yer alan ve 19. yüzyıldan kalan aile yadigarı 2 katlı binanın temelinde hazine ya da tarihi eser olabileceğini düşünerek, 3 ay önce iki işçi tutup kaçak kazı başlattı. Evi köstebek yuvasına çevirip, yerin metrelerce altına inerek, tüneller kazan zanlılar, mahalle sakinlerinin dikkatini çekince konu polise bildirildi. Ekipler, Abdullah T. ve iki adamını kaçak kazı yaparken suçüstü yakaladı. Şüpheliler gözaltına alınırken, ‘sit alanı’nda yer alan bina da koruma altına alındı.

Hazine sevdasına tünel kazdılar

Emre EKİCİ

ADANA (İLKHABER) - Adana’da kentin en eski yerleşim alanlarından biri olarak öne çıkan ve 19. yüzyıldan kalma iki katlı binada hazine ya da tarihi eser olabileceğini düşünen Abdullah T., aile yadigarı olan evde 3 ay önce iki işçi tutup, ‘kaçak kazı’ başlattı. Evi köstebek yuvasına çevirip, yerin metrelerce altına uzanan tüneller kazan zanlılar, mahalle sakinlerinin dikkatini çekince durum polise bildirildi. Ekipler, her üç şüpheliyi de suçüstü yakaladı.

EVDE KAZI

Adana’nın merkez ilçe Seyhan’a bağlı Türkocağı Mahallesi’nde meydana gelen olayda iddiaya göre; Abdullah T., ailesinden kendisine kalan ve altında tarihi eserin yanı sıra hazine olabileceğini düşündüğü evde yaklaşık 3 ay önce kazı yapmaya karar verdi. Abdullah T., bunun için de Müslüm K. ve Ecevit K. adlı şahıslarla anlaşıp, onları evdeki yapacağı ‘kaçak kazı’da görevlendirdi.

BİNA 19. YÜZYILDAN KALMA

Adana’nın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan ve 19. yüzyıldan günümüze kadar ulaşan iki katlı binada kazı yapan zanlılar, çıkan toprağı da çuvallar içerisinde evin odalarına koymaya başladı. İçi toprak dolu çuvallar eve sığmayınca da kapı önüne koymaya başlayan şüpheliler, mahalle sakinlerinin de dikkatini çekti. Evden gelen gürültüler ve zanlıların şüpheli davranışları üzerine mahalleli durumu polise bildirdi.

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, söz konusu adrese şok bir baskın düzenleyerek, Abdullah T., Müslüm K. ve Ecevit K.’yi kaçak kazı yaparken suçüstü yakaladı. Her üç zanlı da gözaltına alınırken, 3 aydan bu yana süren kazılarda bugüne kadar herhangi bir tarihi esere ulaşılamadığı öğrenildi. Evde yapılan incelemelerde de şüphelilerin, yerin metrelerce altına kadar inip, tünel kazdıkları görüldü. Köstebek yuvasına giren ev, ‘sit alanı’ içerisinde yer aldığı için koruma altına alındı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER