banner6

Korkutup haraç toplamışlar!

DEAŞ’a yönelik, polis ve MİT’in ortak düzenlediği operasyonda örgütün sözde ‘Adana Emiri’in de aralarında bulunduğu 14 kişi kıskıvrak yakalandı.

Korkutup haraç toplamışlar!

Emre EKİCİ

ADANA (İLKHABER) - Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Adana’da polis ve MİT’in ortak operasyonunda; proje terör örgütü DEAŞ adına faaliyet gösterip, bulundukları bölgedeki vatandaşları tehdit edip, şiddet uygulayarak haraca bağlayan, örgütün sözde ‘Adana Emiri’ Mahmut Ö’nün de aralarında bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı. Mahmut Ö’nün, daha önce seri numaraları alınan 3 bin 500 liralık bir haracı alırken, suçüstü yakalandığı öğrenildi.

HARACA BAĞLAMIŞLAR!

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile silahlı terör örgütü DEAŞ’a yönelik yürüttüğü ortak soruşturma kapsamında; örgütün sözde ‘Adana Emiri’ Mahmut Ö’nün de aralarında bulunduğu 18 kişinin, örgüt adına faaliyet gösterip, bulundukları bölgelerde vatandaşları tehdit edip, şiddet kullanarak onları haraca bağladığını tespit etti. Bu bilgiler ışığında operasyon için düğmeye basıldı.

‘ADANA EMİRİ’ DE VAR

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından da 18 zanlının yakalanması için ‘gözaltı kararı’ verildi. Polis, özel harekat ekiplerinin de desteğini alarak, daha önce belirlenen adreslere şafak vakti ardı ardına şok baskınlar yapıldı. Operasyonda örgütün sözde ‘Adana Emiri’ olduğu öne sürülen Mahmut Ö’nün de aralarında bulunduğu 14 kişi kıskıvrak yakalandı.

SUÇÜSTÜ YAKALANDI

Şüphelilerin, terör örgütünün oluşturduğu baskı ve korkudan faydalanıp, tehdit ve şiddet kullanarak Suriye uyruklu fırıncılardan örgüt adına haraç topladıkları tespit edildi. Bu kapsamda da Mahmut Ö’nün, iki adamıyla birlikte kent merkezindeki bir fırından, daha önce seri numaraları alınan 3 bin 500 liralık haracı almaya giderken, polisin düzenlediği operasyonda suçüstü yakalandığı öğrenildi.

SİLAH VE PARALARA EL KONULDU

Öte yandan, operasyon kapsamında baskın düzenlenen adreslerde yapılan aramalarda da; 2 adet ruhsatsız av tüfeği, 18 dolu fişek, bir adet kuru sıkı tabancanın yanı sıra örgüt adına haraç olarak toplandığı değerlendirilen 9 bin 750 lira nakit paraya da el konuldu. Örgütsel dokümanların yanı sıra dijital materyaller de incelenmek üzere emniyete götürüldü. Mahmut Ö’nün ve 13 kişinin emniyetteki sorgusu sürerken, firari olan 4 kişi de her yerde aranıyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42