banner6

‘Kriptolar’ hakim karşısında

Türkiye’de ilk kez Adana merkezli 8 ilde proje terör örgütü ‘FETÖ/PDY’nin ‘emniyet mahrem yapılanması’na yönelik olarak düzenlenen operasyonda yakalanan, büfelerdeki sabit hat ve ankesörlü telefonlardan yapılan ‘ardışık aramalar’ sonrasında deşifre olan 10’u aktif görevde toplam 12 polisin emniyetteki sorguları tamamlandı. Daha önce gerçekleştirilen operasyonlarda ele geçirilen dijital materyallerdeki ‘fişleme belgeleri’nde de isimlerinin kodlanarak yer aldığı polislerin, mahrem imamlarıyla periyodik olarak görüştükleri belirlendi.

‘Kriptolar’ hakim karşısında

Emre EKİCİ

ADANA (İLKHABER) - Proje terör örgütü ‘FETÖ/PDY’nin ‘emniyet mahrem yapılanması’na yönelik olarak, Türkiye’de ilk kez Adana merkezli 8 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 2’si ihraç 12 polis memurunun emniyetteki sorgusu tamamlandı. Büfelerdeki sabit hat ve ankesörlü telefonlardan yapılan ‘ardışık aramalar’ sonrasında deşifre edilen zanlıların, örgütün sözde mahrem imamlarıyla periyodik olarak görüştükleri belirlendi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Türkiye’de ilk defa büfelerdeki sabit hat ve ankesörlü telefonlar üzerinden gerçekleştirilen ‘ardışık aramalar’dan yola çıkıp, proje terör örgütü ‘FETÖ/PDY’nin ‘emniyet mahrem yapılanması’nı deşifre etti. Açığa çıkartılan 10’u aktif görevde toplam 12 polisin yakalanması için de Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘gözaltı kararı’ verildi.

3 GÜNLÜK SORGULAMA

Adana merkezli İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Muş, Muğla, Hakkari ve Kars’ta daha önceden belirlenen adreslere 10 Temmuz’da eş zamanlı şok baskınlar düzenlendi. Operasyonda 12 kişi de gözaltına alındı. Zanlılardan biri, emniyetteki ifadesinin ardından, savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, diğer 11 şüphelinin tam 3 gün süren sorguları tamamlandı. Adli Tıp Birimi’nde sağlık kontrolünden geçirilen 11 kişi, adliyeye sevk edildi.

‘FİŞLEME’ BELGELERİ

Yapılan çalışmalarda söz konusu şüphelilerin adı; bir başka soruşturma kapsamında gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen dijital materyallerdeki ‘fişleme belgeleri’nde çıktı. Bu kişilerin isimlerinin de ‘örgüt mensubu’ olarak kodlandıkları tespit edildi. Daha önce yakalanan örgüt üyelerinin itiraflarında da adı geçen polislerin, örgütün sözde mahrem imamlarıyla da periyodik olarak görüştükleri belirlendi.

ARDIŞIK ARAMALAR

Silahlı terör örgütünün aynı zamanda da ‘uyuyan hücre’ olarak adlandırılan yapılanması içinde yer alan zanlıların, örgütün sözde mahrem imamlarıyla da büfelerdeki sabit hat ve ankesörlü telefonlardan ‘ardışık olarak’ arandıkları, emir ve talimatları da yine bu yöntemle aldıkları öne sürüldü. Büyük bir gizlilik içinde hareket eden polislerin, örgütle bağlarını kesmeden emniyet teşkilatı içinde yuvalandıkları da tespit edildi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42