Küçük, kadın avukatın dövülmesine sert tepti gösterdi

İstanbul Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli komiserin, bir şüphelinin ifadesine katılmak isteyen kadın avukatı, önce copla dövdüğü ve ardından silah doğrulttuğu görüntülerinin basına yansıması üzerine Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, yaşanan vahim olaya sert tepki gösterdi.

Küçük, kadın avukatın dövülmesine sert tepti gösterdi

ADANA (İLKHABER) - Kamu görevlilerinin bir kadın meslektaşımıza saldırısını anlamanın ve kabul etmenin mümkün olmadığı vurgulayan Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü Araştırma Büro Amirliği’ne gelen bir kadın meslektaşımız, gözaltına alınan bir şüphelinin ifadesine katılmak istediği, kadın meslektaşımız ifadeye katılamadan amirin, sigara içmek için avluya çıktığı ve bir banka oturduğunda ise Polis Merkezinden bir komiserin meslektaşımıza, “Burada çok avukat dövdük, sizi de dövelim mi” dediği, sonrasında da emrindeki polislerden sopa getirmelerini istediği görülmektedir. Meslektaşımızı copla dövdüğü ve ardından da üzerine silah doğrulttuğu görüntüleri medyaya yansımıştır.

Bu suçun adaletin tecelli etmesi için görevi yargı mensuplarının en önemli yardımcısı kolluk güçleri, güvenliğimizi, canımızı emanet ettiğimiz polisler tarafından işlenmesi daha da korkunç ve kabul edilemez. Polisin aleni şekilde uygulamış olduğu bu şiddet, kötü muamelenin çok ötesinde Türk Ceza Kanununun 94’üncü maddesinde işkence suçu kapsamına girmektedir. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Kolluk güçleri ve yetkilileri görev ve sorumluluğunu kötüye kullanamaz.

Meslektaşımızın mesleki kimliği hedeflenerek darp edilmesi, gayrı insani muameleye maruz kalması kabul edilemez. Meslektaşımızın şikayeti üzerine komiser dahil 4 kişi açığa alınmıştır. Meslektaşımıza yönelik hukuk dışı uygulamanın sonuna kadar takipçisi olacağımızı ifade etmek isteriz. Kamuoyuna saygıyla sunarım."

İŞKENCE SUÇUNA GİRİYOR

TCK;94; "Bir kişiye karşı insan onuruyla bağdaşmayan ve bedensel veya ruhsal yönden acı çekmesine, algılama ve irade yeteneğinin etkilenmesine, aşağılanmasına yol açacak davranışları gerçekleştiren ‘kamu görevlisi’ işkence suçundan sorumlu olur."

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 14:22

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER