Mersin'de 'Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Çalıştayı' sona erdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 'Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırılması Pilot Projesi Çalıştayı' sona erdi.

Mersin'de 'Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Çalıştayı' sona erdi

MERSİN (İHA) -  Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda belirlenen 17 kalkınma  hedefine uyum sağlayan projeleri ve hizmetleri dolayısıyla pilot projeye ev sahipliği yapan  Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleri iki gün süren çalıştay boyunca UCLG-MEWA  yetkilileri tarafından değerlendirildi.

  Çalıştayın ikinci gününde Büyükşehir Belediyesi’nin Daire Başkanlıkları bazında proje ve  faaliyetleri değerlendirilerek, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında sınıflandırıldı.  Büyükşehir Belediyesi’nin ve Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MESKİ) göreve geldiği  günden bu yana hayata geçirdiği ve başarılı bir şekilde sürdürdüğü 300’den fazla proje  kalkınma hedeflerine uyumluluğuna göre sınıflandırıldı.

  Sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ve akademik çevreden katılımın yoğun  olduğu çalıştayda, Büyükşehir Belediyesi’nin kültür, sosyal, sağlık, eğitim, ulaşım, çevre,  turizm alanlarında eşitlikçi, toplum refahını gözeten ve vatandaş odaklı projeleri yetkililerle  birlikte farklı bakış açıları ile değerlendirilerek, kalkınma hedeflerine göre konumlandırıldı.

  Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Yeni Kentsel Gündem Hakkında UCLG-MEWA Genel  Koordinatörü Salim Korkmaz’a, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve yetkilileri  tarafından tanıtılan projeler, Proje Sorumlusu Barış Timur ve Melis Şahin tarafından  oluşturulacak rapor için proje/faaliyet sınıflandırılması noktasında ön bilgilendirme amaçlı  istatistik grafiği oluşturdu.

  Hazırlanan rapor BM’ye sunulacak

  Çalıştay sonunda gerçekleştirilen genel değerlendirme toplantısında ise UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz, çalıştayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çalıştayın katılımı yüksek, oldukça ilgili ve verimli geçtiğini belirten Korkmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin 300’e yakın projesinin hedefleri desteklediğini ve projeler doğrultusunda hazırlanacak raporun Birleşmiş Milletlere sunulacağını ifade etti.

  Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne uyan projelere sahip yerel yönetimlerin belirlendiği ve  uluslararası alanda tanıtılmasına olanak sağlayacak olan, 'Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir  Kalkınma Hedeflerinin Türkiye Haritalandırılması Projesi' sayesinde Büyükşehir Belediyesi,  projelerini ve faaliyetlerini ulusal ve uluslararası alanda tanıtılabilecek.                             

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 17:30

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER