‘Paralel dershaneler’ çökertildi

Adana’da polis ve MİT’in ortak yürüttüğü operasyonda proje terör örgütü ‘FETÖ/PDY’nin ‘alternatif dershaneleri’ deşifre oldu. Örgütün, kapatılan dershane ve özel eğitim merkezlerine paralel olarak kurduğu söz konusu merkezlerde maddi durumu iyi olmayan ailelerin, zeki ve gelecek vaad eden çocuklarını ağlarına düşürüp, onları örgüt ideolojisi doğrultusunda eğitip, terör örgütüne kazandırmaya çalışıldığı tespit edildi. Kent genelinde açılan 6 eğitim kurumunda çalışan 544 kişi hakkında ‘gözaltı kararı’ verildi; zanlılardan 49’u yakalandı.

‘Paralel dershaneler’ çökertildi

AHMET ÖZDEMİR

ADANA (İLKHABER)– Adana’da proje terör örgütü ‘FETÖ/PDY’nin kapatılan dershane ve eğitim kurumlarına paralel olarak, ‘alternatif etüt merkezleri’ açıp, burada gelecek vaad eden fakir ailelerin zeki çocuklarını ağlarına düşürüp, onları örgüt ideolojisi doğrultusunda yetiştirerek, terör örgütüne kazandırmaya çalıştığı ortaya çıktı. Polisin, MİT ile ortaklaşa yürüttüğü soruşturmada deşifre olan 54 kişi den 49’u kıskıvrak yakalandı.

 

ALTERNATİF DERSHANELER

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün, silahlı terör örgütü ‘FETÖ/PDY’nin eğitim yapılanmasına yönelik olarak, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile ortaklaşa yürüttüğü soruşturmada çarpıcı detaylara ulaşıldı. Buna göre yeniden yapılanma sürecine giren örgütün, kapatılan dershane ve özel eğitim merkezlerine paralel olarak, ‘alternatif dershaneler’ kurduğu tespit edildi.

 

54 KİŞİYE GÖZALTI KARARI

Bu kapsamda da örgütün, kent merkezinde 6 farklı eğitim kurumu açıp, burada fakir ailelerin zeki ve gelecek vaad eden çocuklarını hedef seçtiği belirlendi. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından da söz konusu eğitim kurumlarının yanı sıra Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışan kamu görevlilerinin de bulunduğu toplam 54 kişi hakkında ‘gözaltı kararı’ verildi.

 

ÜÇ İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Adana merkezli Mersin ve Hatay’da daha önceden belirlenen adreslere şafak vakti ardı ardına şok baskınlar düzenledi. Söz konusu operasyonda 49 kişi kıskıvrak yakalanırken, 5 şüpheli de adreslerinde bulunamadı. Açılan ‘alternatif dershane ve etüt merkezlerinde de kapsamlı bir arama gerçekleştirildi. Gözaltına alınan zanlıların emniyetteki sorgusu sürüyor. 

 

KAYITDIŞI ÇALIŞTIRIYORLARDI

Örgütün, dershanelerin kapatılmasının ardından, örgüt üyeliğinden işlem yapılan ve KHK’lar ile meslekten ihraç edilen öğretmenlere maddi kaynak sağlamak, eleman temin etmek ve örgüt içindeki kopmaları engellemek için hakkında bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmayan şahıslar üzerinden etüt merkezleri açtıkları belirlendi. Bu merkezlerde 15 Temmuz’daki ‘kanlı darbe girişimi’ sonrasında meslekten ihraç edilen ve haklarında ‘arama kararı’ olan örgüt üyelerini kayıt dışı olarak çalıştırdıkları öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 12:30

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2