banner6

UYARILMADIK

Kazayı yapan makinist kendilerinin 120 kilometre hızla seyir halinde olduklarını ve hiçbir şekilde arıza ve benzeri bir uyarı yapılmadığını ve hemen ardından kazanın gerçekleştiğini kaydetti.

UYARILMADIK

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Mersin'de 10 kişinin yaşamını yitirdiği, 5 kişinin de yaralandığı tren kaza sonrası, kazayı geçiren Makinist Hüseyin Erdem sorularımızı yanıtladı.

Mersin’den sabah 07:15’te çıktıklarını anlatan Erdem, hemzemin geçidinin bulunduğu alana geldiklerinde hiçbir uyarı ile karşılaşmadıklarını ve normal hızla seyirlerine devam ettiklerini söyledi. Son 30 metre kala önlerine araç çıktığını gördüklerini dile getiren Erdem, fren yapana kadar çarpışmanın gerçekleştiğini savundu. Erdem, yaşadıklarını şöyle anlattı, “Tren istasyonunun makası başında emir gereği durmamız gerekiyordu, durduk. Çıktıktan sonra makası geçtikten müteakip 500, 600 metre sonra bu geçide yaklaştığımızda korna çalmak suretiyle araçları uyardık. Son 20, 30 metre kala beyaz bir minibüsün yolun içine girdiğini gördük. Zaten fren atmamızla çarpmamız bir oldu.

Çok kısa mesafeydi ve trenin sürati o gün 120 kilometreydi.  O süratle gitmem gerekiyordu. 20 dakikada Tarsus’a varmam gerekiyordu. Bir çarpışma oldu. Kazadan sonra ne olup bittiğini anlamak için kısa bir keşif yaptık. Olay olur olmaz hemen 155’i ve kurumumuzu bilgilendirdik. Demir yolunun hakları olan yere vagonlar park edilmişti. Yaklaşana kadar bariyer kolunun pozisyonunu göremedik. Bekçinin kulübesi 5 metre yükseklikte hem bizi hem araçları göre bilecek bir yerde.

Biz daha çok geçit bekçisinin uyarısına güveniyoruz yani Bize her hangi bir uyarı yapılmadı geçit arızalı vesayire gibi bir şey söylenmedi. Çok üzüntülüyüz bu tür olaylar keşke hiç yaşanmasa diyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER