banner6

Belediye başkanlarımız tarih yazıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çukurova Belediyesi’nin toplu açılış ve temel atma törenine katılmak üzere Adana’ya geldi.

Belediye başkanlarımız tarih yazıyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çukurova Belediyesi’nin toplu açılış ve temel atma törenine katılmak üzere Adana’ya geldi.

Belediye başkanlarımız tarih yazıyor” diyen Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarına şikayet etmeyi yasakladıklarını anlattı.   Belediye başkanlarının şikayet etmelerinin yasak olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Şikayet etmek yasak bizim belediye başkanlarımıza. Elim kesik kolum kesik, para yok diye şikayet etmemeliler. Ben bu ülkenin saygı değer insanların ferasetlerine güveniyorum. Belediye başkanlarımız şuan bunun öncüleri. Tüm engellemelere rağmen bunu yapıyorlar. Gururla söylüyorum tarih yazıyorlar. 11 belediyemizde tarih yazıyor.” dedi.

Bir dizi temel atma töreni ve açılışlara katılmak için Adana’ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk durağı CHP Mersin eski Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı’nın baba ocağı oldu. Bir süre önce Atıcı’nın babasının vefat etmesi nedeniyle Kılıçdaroğlu Atıcı ailesine baş sağlığı diledi. Taziye ziyaretinde Kılıçdaroğlu ve Aytuğ Atıcı bir süre sohbet etti.

Bu ziyaretin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret basına kapalı gerçekleşti. Ziyaretten sonra Kılıçdaroğlu,  'Adana Esnaf Buluşması' kapsamında Adanalı esnaflarla bir araya geldi. Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen toplantı geniş güvenlik önlemi altında yapıldı. Kılıçdaroğlu burada esnaflara hitaben yaptığı konuşmada, esnafların Cumhuriyet Halk Partisi'ne mesafeli olduklarını bildiğini söyledi.

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle dükkânlarını kapatan esnafın mağdur olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu,   Borsa İstanbul'un yüzde 10'unun Katar'a devredilmesini de eleştirdi.  Esnafın devletin orta direği olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Türkiye'de esnaf gerçekten devletin orta direği ise, korunmak isteniyorsa onun sorunlarını dinlemek, beklentilerine cevap vermek zorundayız. Benim konuştuğum esnaf arkadaşlar, 'sorunumuz için başvuracak yer bulamıyoruz' diyorlar.” dedi.

Esnaf bakanlığı kurulması gerektiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “ Sorunun çözümüne makro açıdan baktığımızda bir esnaf bakanlığının kurulması lazım. Esnafın derdini anlatacak bir makam yok. Esnaf bakanlığı kurmak çok mu zor? Anayasada esnaflarla ilgili bir hüküm var, kim koruyacak? Koruyacak makam yok. Esnaf bakanlığı olacak ki esnafın derdini anlatabileceği bir makam olsun. Benim esnaf kardeşlerimden isteğim, sorununuzu bu bağlamda dile getirin.” diye konuştu.  

Esnafların CHP’ye mesafeli olduklarını bildiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, “Esnaf kardeşlerimin CHP'ye mesafeli olduklarını biliyorum. Benim sizden isteğim, var olan sorunlarınızı çözmek istiyorsanız, kazanmak istiyorsanız, oyunuzun rengini değiştireceksiniz. Siyaset köşeyi dönme yeri midir? Vatandaşa hizmet etme yeridir.  Esnaf sesini yükseltmek zorunda. 40 yıldır vergi ödüyorum, 40 gün niye bakamadın bana demesi lazım. Vergiler nereye gidiyor. “ ifadelerini kullandı.

Stopaj vergisinin kaldırılması gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Stopaj vergisiyle sizin ne alakanız var? Kaldırın kardeşim bunu. Mülk sahibine sizin sırtınızdan ek avantaj geliyor. Kaldırın bunu esnaf rahat etsin. Vergi azalmayacak.  Yanınızda çalışan kişi dükkan kapanınca evine döndü. Nasıl geçinecek? Buna sosyal devlet bakmalı. Nerede sosyal devlet? Benim açlığımı gidermek zorunda. Bu coğrafyada hiçbir çocuk yatağa aç girmemeli, eğer giriyorsa 83 milyon uyumamalı. Eğer bu ülkede beraber huzur içinde yaşayacaksak herkes karnını doyurmalı. Para var, işsizlik sigortası fonu var. Dünyanın parası var, dünyanın parasına ne oldu? Nereye gitti bu paralar. Bilemezsiniz.   İşsiz kalan kişinin garantisiydi. Çünkü onun aylığından kesiliyordu. Kendi kumbarasından bir miktar ödediler başka ödemediler.” dedi.

Kılıçdaroğlu, "Bu yılın ilk 10 ayında devletin topladığı vergi 665 milyar lira, resmi rakamlar. Yurt dışından borç para almış ayrıca devlet, 46 milyar lira. Yurt içinden de borçlanmış, 419 milyar lira. Merkez Bankasının karı var, bu karı transfer etmiş, almış hazineye, 44 milyar lira. Bir de karşılıksız para basmış Merkez Bankasından, 59 milyar lira. Bir de Merkez Bankasının kasasında olup Türk Lirası daha fazla döviz karşısında erimesin diye sattığı bir para var, 85 milyar dolar, onun da Türk Lirası karşılığı 666 milyar lira. Yani toplam 1 trilyon 891 milyar lira devlet ilk 10 ayda para kullanmış, kullandığı para bu. Peki 10 aydaki bu para nereye gitti? Bakın, hazineden yapılan karşılıksız yardım, doğru, bir miktar karşılıksız yardım yapıldı, miktarı ne? 6 milyar lira." şeklinde konuştu.

 Türkiye'yi, birlikte aydınlığa çıkarmak zorunda olduklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece bir örnek vereceğim; biliyorsunuz bu futbol karşılaşmaları televizyondan yayınlanıyor. İhaleye çıkılıyor, ihaleyle bir Katar firması geldi, '500 milyon dolar veriyorum, ben yayınlayacağım' dedi ve kazandı. Eyvallah, kimse itiraz etmedi. Dolar yükseldi, Türk Lirası karşısında Katar firması dedi ki 'Ben parayı ödemiyorum'. Ya sözleşme yaptık, ihaleyle aldın, 'ödemiyorum' dedi. Mahkemeye dahi verilmedi, ne yapıldı biliyor musunuz? 90 milyon dolar düştüler. 500 milyon dolardan 410 milyon dolara düşürdüler. 'Yetmez' dedi Katar firması, peki ne olacak? 'Dolardı, onu Türk Lirasına çevireceksiniz' dediler, üstelik 5,80 kur üzerinden, yaptılar mı? Evet yaptılar. Maçları yayınlayacak olan bir Katar firmasına 2 kıyak birden geçtiler, 90 milyon dolar düşürdüler, doları da Türk Lirasına çevirdiler. Bir Katar firmasına sağlanan 90 milyon doları esnafa verselerdi ne olurdu? Türkiye'nin bütün coğrafyasında esnafların hepsi derlerdi ki 'Allah razı olsun, devletimiz bizi düşündü'. Bir kişiye sağlanan bir imkanı yüzbinlerce kişiye sağlayamıyorsunuz. Bu bir siyasi tercihtir, parayı nerede ve kimin için kullanacağınız siyasi tercihtir."

Kılıçdaroğlu esnaflara hitaben yaptığı konuşmasını şöyle tamamladı;

“Bize düşen görev yanlışsa yanlış demek. Size düşen görev, 'dükkanı kapattın bana bir şey vermedin' diye sormak.  Birlikte Türkiye'yi aydınlığa çıkarmak zorundayız, bu işin partisi yok.  Bir kişiye sağlanan imkanı yüz binlerce kişiye sağlamıyorsunuz. Bu bir siyasi tercihtir. Sizin bu tercihi görmeniz lazım Benim sorumluluğum var doğru, ama tek tek her birinizin sorumluluğu var.  Kul hakkı işlemek en büyük günahsa, kul hakkı yiyene oy vermeyeceksiniz. İşin doğasında ahlakında, inancımızda bu vardır. Bütün esnaf kardeşlerimin bunu düşünmesi lazım. Biz esnafın sorunlarına eğilip dinleseydik belki bugünkü tablo olmazdı. Şimdi Türkiye'nin bütün coğrafyasını geziyoruz. Bir sorun varsa artık nasıl çözüleceğini toplumun önüne koyuyoruz. En iyisini biz yaptık demeyiz. Bir vatandaş eksik der, kabul ederiz telafi ederiz”

Konuşmanın ardından toplantı basına kapalı devam etti. Toplantıya Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra, CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Ali Öztunç, Oğuz Kaan Salıcı, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi, Adana Milletvekilleri ile CHP il, ilçe yöneticileri, kadın ve gençlik kolları temsilcileri katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çeşitli meslek gruplarının sorunlarını dinledi ve cevapladı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Adana’da ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nde ağırlamaktan sonsuz kıvanç duyduklarını belirtti.

Buradaki toplantının ardından Kemal Kılıçdaroğlu,  kente geliş sebebi olan Çukurova Belediyesi toplu açılış ve temel atma töreninin bulunduğu Çukurova İlçesi’ne geçti.

Temel atma töreninde halka hitap eden Kılıçdaroğlu, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’i tebrik etti. Kılıçdaroğlu, “İki belediye başkanımızın yaptığı çalışmanın özü şu. Yaptıkları harcamanın karşılığı sizden toplanan vergiler. Dolayısıyla her harcamanın hesabını hesap vermek onların temel ilkesi bu. Bizim olduğumuz her yerde ihaleler şeffaf yapılır. Bizim 7 ilkemizden biri bu. Biz bu ilkeyi her ortamda sağlıyoruz. Biz Türkiye’ye yeni bir siyaset anlayışı getirmek istiyoruz. Millet İtifakı ile birlikte. Ahlaklı hesap veren bir siyaset anlayışı getirmek istiyoruz. Kavgalı değil herkesin barış içerisinde olacağı bir anlayış egemen kılmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.  “Belediye başkanlarımız bu ilkede çalışıyorlar.” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, “7 temel ilkemiz var her ilkede  her belediye başkanımız bu ilkeye uyacak. Yerel yönetimlerde getirilen her başarıyı. Alkışlayacağız. Eğer çocuklar için yeşil alanlar yaratılmışsa, engelli çocuklarınız için özel okullar özel birimler oluşturulmuşsa bu belediye başkanının size sağladığı bir olanaktır. Bu Adana’da sağlanıyor. Bizim gönlümüzden geçen tüm Türkiye’de sağlanmasıdır. Bizim belediye başkanlarımızın başarısını tüm her yerde yaşamak istiyorsanız yaklaşan seçim var, sandıkta oy veriniz. Siyaset bana ne verir değil, ben ne veririm şeklinde olmalıdır. İnsan en değerli varlıktır onun onurunu korumak her yöneticinin görevidir. Herkes bana ne olacak kaygısı yaşıyor. Ama size bir sözümüz var. Önümüzdeki seçimler salt bir siyasi parti seçimi değil, demokrasiden yana olanların ve olmayanların seçimidir.” şeklinde konuştu. 

“Belediye başkanlarımız tarih yazıyor” diyen Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarına şikayet etmeyi yasakladıklarını anlattı. Kendilerine oy verilmesini isteyen Kılıçdaroğlu, “Beni sevdiği için ve ya bana kızdığı için insanlar oy vermesin. Bana şu gerekçeyle oy vermek zorunda arkadaşlar. İnsanlar beni her alanda eleştirebilirler. Bunu sağlayacağım için bana oy vermeliler. Belediye başkanlarımız bunu yapıyor. Şikayet etmek yasak bizim belediye başkanlarımıza. Elim kesik kolum kesik, para yok diye şikayet etmemeliler. Ben bu ülkenin saygı değer insanların ferasetlerine güveniyorum. Belediye başkanlarımız şuan bunun öncüleri. Tüm engellemelere rağmen bunu yapıyorlar. Gururla söylüyorum tarih yazıyorlar. 11 belediyemiz de tarih yazıyor. Bizim bütün belediye başkanlarımız kendisini bulundukları yerde halka adayan kişilerdir. Bizim gecemiz gündüzümüz olmaz. Biz siyaseti bize oy versin vermesin mutlu bir ülke için yapıyoruz. Biz eşit hizmet götürmek için çalışırız. Belediye başkanlarıma şunu söyledim. Herkese eşit hizmet edeceksiniz. Ancak yoksul kesime yardım edeceksiniz. Onların çocuk parkları yoksa park yapacaksınız. Belediye imkanlarına ulaşmalarını sağlayacaksınız. Belediye başkanımız güzel hizmetler yapmış kendisine teşekkür ediyorum. Zeydan Karalar da aramızda Adana gibi başkan diyorsunuz. Hepinize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından toplu açılış ve temel atma töreni gerçekleşti. Kılıçdaroğlu daha sonra açılışını yaptığı yerleri gezdi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42