Çulhaoğlu: Ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayalım

İYİ Parti Adana Milletvekili Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu, tüm  Çukurova bölgesine önemli ölçüde katma değer ve istihdam imkanı sağlayacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Adana’da kurulması gerektiğini söyledi. Milletvekili Çulhaoğlu, İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Adana’da hayata geçirilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’na soru önergesi verdi. >> 5’de

Çulhaoğlu: Ülke ekonomisine  önemli katkılar sağlayalım

HABER MERKEZİ - İYİ Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu, tüm  Çukurova bölgesine önemli ölçüde katma değer ve istihdam imkanı sağlayacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Adana’da kurulması gerektiğini söyledi.

Milletvekili Çulhaoğlu, İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Adana’da hayata geçirilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’na soru önergesi verdi. Talep edilen soru önergesinde şu görüşlere yer verildi:

“Adana ilimiz merkezi konumu ile 160 kilometrelik deniz kıyısına sahip olup deniz, hava, karayolu ve tren imkanları, tarım kültürü, deneyimli üreticileri ve yetişmiş Ziraat Mühendisi potansiyeli ile sıfırdan bin 400 rakıma kadar her türlü iklim ve yetiştiricilik olanaklarına sahiptir.

Turunçgil, yaş meyve ve sebzede büyük üretim hacmine, hayvancılık, su ürünleri, balıkçılık, kanatlı eti ve et ürünleri açısından da büyük bir potansiyele sahip olması, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ticaretinin merkezinde bir konumda yer alması sebebiyle tarıma dayalı kurulacak ihtisas organize sanayi bölgesinin tüm ihtiyacını karşılayacak üretim potansiyeline sahiptir.

TARIMA DAYALI İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNİN KURULMASI

Bunun için içerisinde tasnif ve paketleme, soğuk hava depoları, salamura ve turşu üniteleri, salça, ketçap ve sos üniteleri, reçel, marmelat, komposto ve konsantre meyve suyu ünitesi, bakliyat, bitkisel yağ, zeytin işleme, közlenmiş ve tütsülenmiş gıda, bal, pekmez, meyve şurubu, süt, yoğurt, peynir ürünleri, çerez, kurutulmuş meyve-sebze, dondurulmuş gıda vb. üniteler içeren, işlenen ürünlerin atıklarından da organik gübre yapılan bir “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin Kurulması” ileçiftçilerimiz, esnafımız ve iş adamlarımıza ekonomik yönden gelir ve vatandaşlarımıza istihdam imkanı sağlayarak Adana ilimizin ve ülkemizin ekonomisine önemli ölçüde katma değer sağlayacaktır.

Coğrafi konumu, iklimi, tarımsal hammaddesi, insan gücü, yetişmiş eleman vb. her türlü altyapı imkanına sahip olan ve Adana’lı çiftçilerimiz ile işadamı ve sanayicilerimiz tarafından Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Kurulması talep edilmektedir.

Bu sebeplerle;

Adana, Osmaniye, Hatay ve Mersin illerini kapsayan tüm Çukurova bölgesine önemli ölçüde katma değer ve istihdam imkanı sağlayacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Kurulması ile ilgili olarak herhangi bir planlama yada çalışmanız var mı? Yoksa böyle bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmasıyla ilgili olarak Adana ve tüm Çukurova bölgesi kamuoyuna bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2