RAMİZ DAYI ÖLELİ ÇOK OLDU. TUNCEL KURTİZ'İ ANALIM MI?

 

Tuncel Kurtiz Selanik doğumlu bir bürokratın, Boşnaklı bir annenin evladıdır. Hukuk fakültesi, filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi okumuş, tercihli olarak okuduğu bölümleri bitirmemiş alt yapısını, sağlam temeller üzerine oturtmuş bir bireydir. 1959 yılında Dormen Tiyatrosu ile sanat hayatına adım atmıştır. Yılmaz Güney’in kıymetlisi, Sürü filminin olağanüstü oyuncusudur. Nurettin Sezer ile ele aldığı “Gül Hasan” filminin senaryosunu yazmış, bu senaryo ile1981 yılında Antalya Altın Portakal Filim Festivali’nde ödüle layık görülmüş bir senaristtir. Birçok belgesele ruh vermiş bir seslendirme sanatçısıdır. Alman, İsveç, Avusturya yapımı filmlerde yer almış dizi ve film oyuncusudur Berlin Film Festivali’nde gümüş ayı (En İyi Erkek Oyuncu) ödülünü almış uluslararası bir sanatçıdır.  Ki daha nice başarılara imza atmış, şahsen benim göğsümü kabartıp kafesinden taşırmış bir duayendir.

Bunları neden mi sıraladım? Bunca başarıyı taşıyan bir bireyin yıllardır bir karaktere sığdırılmasından rahatsız olduğum için. Tuncel Kurtiz, Ramiz Dayı değildir. Ve Ezel dizisi repliklerinden ibaret hiç değildir. Ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen sosyal medyada hala Ramiz Dayı tavrı ile anılıp sözleri ile yas tutuluyor. Aklımın alması güç bu durumu. Yılların sanatçısını bir karaktere sığdırıp, koca geçmişi yok saymak niye? Hadi yeni nesil yeni tanıştı, e be eski toprak senin hiç mi cümlen yok bu adamla ilgili.

Hadi tüm bunları geçtim. Tuncel Kurtiz, günümüzde türeyen birçok sözde sanatçıdan çok daha cesur, direnişçi, ülkesine duyarlı, civa gibi her kalıba girmeyen, eğip bükemeyeceğiniz, üç maymunu asla bedenine yerleştiremeyeceğiniz bir toplum insanıdır. Sinemaların yıkılmasıve tiyatroların kapatılması ile omurgasından bir halka çaldığınız bir emektardır. Doğaya ait olduğunu hiçbir zaman unutmamış bir doğa dostudur. Yıllar önce ardında sarıp sarmaladığı dostlarını bırakıp, Yılmaz Güney’ini kucaklamaya gitmiştir.

Şaşılası ülkem, sanata, gerçek sanatçına az daha değer ver lütfen. Üç nota ile müzik yapana değil, dizilerde güzel görüneceğim diye makyajla uyanana, yönetmeninin hassasiyeti olmazsa sağa sola bile dönemeyen oyuncuya, sosyete çevresi olan şişirme ressamlara, eşlerinin statüsünü kullanan yazarlara değil! Yaşamını sanata, sana adayan. Yurt dışında seni temsil eden, ülkenin çıkmazında bile evladına sokakları derya deniz gibi açan insanlara en azından göz ucu ile bak!

 

Ramiz Dayıyı öldüreli epey oldu artık. Tuncel Kurtiz’in yasını tutmaya başlayalım mı artık?

YORUM EKLE