Regaib kandilinin İslam dinindeki yeri nedir?

       Receb ayının ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir.  Regaib, rağbet edilen, temizlenilen, mağfiret gecesi demektir. Regaib, ihsanın ve hayrın bol olduğu gece demektir.

      Regaib gecesi, bir lütuf, rahmet ve mağfiret gecesidir. Bu gece kurtulacak olanlar bu gecede ibadetlere rağbet edecek olanlardır. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha da kıymetli oluyor.

      Allah, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.  Onun için Regaib gecesini ibadetle geçirmeliyiz.

 

Regaib kandilini nasıl ihya etmek gerekir?

        Bu gece, oruçlu olarak karşılanmalıdır. Bu gecede kazası olanın hiç değilse bir günlük kazâ namazı kılması çok iyi olur. Kur'an-ı Kerim okunmalıdır. Bu gecenin ihyâsı, yatsı namazıyla sabah namazını camide cemaatle kılmakla olur. Yani kişi bu iki vakti cemaatle kılmakla bütün gece ibadet etmiş gibi sevap kazanır.

        Bu geceyi ihyâ etme şekillerinden birisi de zikirdir. "Lâ ilâe illallah",  "Estağfirullah", "Sübhànallah", "Elhamdülillâh", "Allahu ekber", "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm", "Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed",… gibi zikirleri bu gece çokça yapmalı. Bu zikirleri ifa etmek çok sevaptır. Bunun yanında bu geceyi bir fırsat bilerek bir nefis muhasebesi yapılmalıdır.

        Bu gece yapabileceğimiz ibadetlerden birisi de Tesbih Namazı'dır. Tespih namazından sonra ise gecenin ilerleyen saatlerinde gece namazı ile gece bitirilmelidir. Aynı zaman da bu geceyi fırsat bilerek tövbe ve istiğfar edilmelidir. 

 

İslam dininde hangi kandiller vardır?

İslam dininde beş kandil vardır.

Mevlid Kandili : Peygamberimizin dünyaya geldiği gecedir.

Regaib Kandili : Hz. Amine'nin Peygamberimize hamile olduğunu anladığı gecedir.

Mirac Kandili : Peygamberimizin, miraca yükseltildiği gecedir.

Berat Kandili: İnsanların bir senelik hayat ve rızıklarının gözden geçirildiği, Müslümanların af ve lütuflara nail olduğu gece.

Kadir Gecesi : Kur'an-ı Kerim'in dünya semasından Peygamberimize indirilmeye başladığı ve nafile bin aydan daha hayırlı olan gecedir.

 

Kandil Gecelerini Nasıl Değerlendirmeliyiz? 
1. Kur'an-ı Kerim okuyarak, 
2. Aile bireyleriyle birlikte günün mana ve ehemmiyeti hakkında sohbet ederek, 
3- Günahlarımızdan dolayı tövbe ederek.                                                                                    4. Allah rızası için namaz kılarak, 
5. Hayatımızın geçmiş günleri ve yılları hakkında muhasebe yaparak, 
6. Günahlarımızın bağışlanması için Allah'tan af dileyerek, 
7. Sevgili Peygamberimize bol bol salât ve selâm okuyarak, 
8. Dünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua ederek, 
9. Hastaları, yaşlıları ziyaret ederek; yoksulları, öksüz ve yetimleri sevindirerek, 
10. Eş, dost ve yakınlarımızla tebrikleşerek, 
11. Dargın ve küskünleri barıştırarak, değerlendirebiliriz

 

 

Günün Ayeti

Gökleri ve yeri yarattığı günde Allah'ın yazısına göre Allah indinde ayların sayısı on iki olup, bunlardan dördü haram aylardır.

Tevbe, 9/36.

 

Günün Hadisi

Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Receb’in hepsini tutmuş gibi sevap verilir.”

 

Günün Sözü

“Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.

Hz. Muhammed

 

Günün Duası

Allah’ım Receple Şabanı hakkımızda hayırlı kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır.

 

Bunları biliyor muyuz?

Regaib Nedir?

Regâib, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.

 

Günün Nüktesi

Ey meleklerim ne istiyorsunuz?

     Hz. Peygamber, şöyle buyurmuştur: “Dikkat et! Receb’in ilk Cuma gecesinde uyanık ol. O geceyi gafletle geçirme, çünkü melekler o geceye Regaib gecesi diye isim koymuşlar.

     Zira o gecenin üçte biri geçtiğinde yer ve gök melekleri Kâbe ve havarisinde toplandılar. Allah’u Teâlâ onların toplantısı üzerine, “Ey meleklerim, ne istiyorsunuz?” diye sorar.  

 

    Melekler, “Ey Rabbimiz, senden istek ve niyazımız, Receb’in oruçlularının günahlarının bağışlanmasıdır” derler. Allahû Teâlâ da, “Receb’in oruçlularını affettim” der.”

YORUM EKLE

banner2