Başkan Yağmur: 2017 yılında çalışmalarımız sürecek

Adana Kasaplar, Tavuk ve Balık Eti, Şarkütericiler Esnaf Odası Başkanı M.Saruhan Yağmur ile yaptığımız röportajımızın bugün 2. kısmını yayınlıyoruz.

Başkan Yağmur: 2017 yılında çalışmalarımız sürecek

Başkan Yağmur: 2017 yılında çalışmalarımız sürecek

 

Röportaj

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Kasaplar, Tavuk ve Balık Eti, Şarkütericiler Esnaf Odası Başkanı M.Saruhan Yağmur ile yaptığımız röportajımızın bugün 2. kısmını yayınlıyoruz.

Bugün ki röportajımızda daha önce basında yer alan denetimlerdeki etlerin ne yapıldığı, Adana’da ki mezbahane sorunu, Çukurova Belediyesi’nin meslektaşları için verdiği sözü tutup modern bir kasaplar, balıkçılar, tavukçular çarşısı yapılmasını, 2017 yılında ne yapmayı planladıkları, at ve eşek eti konusunda Adana’da ki son durumu, kayıt dışı kasaplar konusu ve canlı hayvanların son durumu hakkında görüşlerini paylaşacağız.

Başkan Yağmur, röportajımızın bu bölümünde özellikle Kasaplar Çarşısı ve kesimhane konusuna vurgu yaptı. 20 yıldan buyana her belediyenin kendilerine söz verdiğini anlatan Yağmur, ancak verilen sözlerin yerine gelmediğine dikkat çekti. Özellikle kasaplar çarşısında yağan yağmurda üstünün kapalı olması halinde bile içerdeki esnaf ve vatandaşların şemsiyeyle dolaşmak zorunda kaldıklarını dile getiren Yağmur,  “Utanç verici bir şey, yapıldı tekrar delindi. Dayanıklı bir şey yapmadılar. Adana’ya mezbaha kurulması işlerine gelmiyor. Kursunlar mezbahayı ben parasını da toplayayım onlara, para vermeye de ben hazırım. Daha ben ne yapayım. Çukurova Belediyesi verdiği sözü tuttu. Kendilerine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. Şimdi Başkan Yağmur ile yaptığımız röportajımızın 2. kısmını sizlerle paylaşıyoruz.

 

Ustalık belgeleri olanlar mı sadece kasaplık yapıyor?

Elini kesene diyorlar kasap, bunları kasaplara yüklememeleri gerekiyor. Bir tane ustalık belgesi olup da çalışan kasap yok. Ben nereden bilim onun kasap olduğunu kasaplar çarşısında ustalık belgeleri olmayanların üyeliklerine son veriyorum. Ve hepsi ustalık belgelerini aldı. Bu yaptırımla olur. Sadece odamıza kayıtlı olmayanlar Adana Ticaret Odası’na da kayıtlı. Ancak onlar ne yapıyor. Tabi ki hiçbir şey. Bir şey olduğu zaman direk Adana Kasaplar Odası deniliyor. Ama meslek kuruluşları da var ticaret odalarında. Onları da göreve davet ediyorum. Gelsinler bizimle denetime çıksınlar. Ben bir günde mühürsüz et bir ton 300 kilo topladım. Tutanaklarımızda var. Bir yerel medya kuruluşu yazmış “Saruhan Yağmur bu topladığı etleri ne yaptı” Cezaevine götürdüm almadılar. Almadıklarına dair belge aldım. Çocuk Esirgeme Kurumu’na götürdüm. Onlar dediler ki biz hazır yemek yiyoruz. Onlardan da almadıklarına dair belge aldım. Bu yayın kuruluşuna telefon açtım. Belgeleri gönderdim özür dileyeceksiniz dedim. Aynı yer aynı sayfada da tekzip yayınlayarak özür dilediler.

Basın kuruluşlarından destek alıyor musunuz çalışmalarınızda? Balıkçılar Pazarı konusunda belediyeler söz vermişti bir gelişme yaşandı mı ?

Yerel basınımızdan aldığımız desteği kimseden almıyoruz. Artık yaptığımız çalışmalarla ulusal basında da yer almak istiyoruz. Bu Adana’mızın sahibi yok. Adana’nın 14 tane milletvekili var. 3 tanesini görebiliyoruz. Diğerleri de mesaj milletvekilleri ben onlara da öyle söyledim. Bana mesaj çekmesinler istemiyorum. Bizim kentimize icraat yapacak milletvekili istiyoruz. Proje üreten vekil istiyoruz. Bir esnaf için çivi çak ben ayağının altını öpeyim. Ama nerede öyle milletvekilleri. 2-3 kişiyi görüyoruz Adana’da sağ olsun onlarda olmasa hiçbir işlemimiz yürümeyecek. Mesajlara bakmaktan işlerimi yürütemiyorum. Mesaj istemiyorum icraat istiyorum. 4 sene 11 ay sonra gelip çalışma yapıyorlar, bakın diyorlar biz not alıyoruz diyorlar. Eskiden birinci marka sigaralar vardı. Arkasına not yazarlardı. Sigara bitti mi notu da atarlardı. Şimdi de öyle Bir partinin genel başkan yardımcısına bunu söyledim. Soruşturma geçirdim. Benim mezbahanem yok, benim kasaplar çarşım yok. Arsa istiyorum vermiyorlar. Daha önce defalarca bildirdim. Balık pazarının modern bir şekilde yapılmasını istiyoruz. Meydan yapılıyor kent meydanı. Bu meydanı yapabilmek için tüm hak sahipleriyle helalleşmek lazım. Ama daha birçoğuyla davalık olduklarını biliyoruz. 20 yıldan aşağı biteceğine ben inanmıyorum bu meydanın.

Söz verip sözünde duran hiçbir belediye olmadı mı şuana kadar?

Çukurova Belediyesi söz verdi ve sözünde durdu. Kenan Evren Bulvarı’nda modern bir kasaplar, balıkçılar, tavukçular çarşısı yapıldı. Dört dörtlük bir yer yapıldı. Ocak ayının 15’inde de açılışı var.  Bu çarşı 6 ayda yapıldı. Belediyeler isteseler yaparlar. Adana’da mezbaha yok. Tarihi diye olan mezbahaya çivi çaktırmıyorlar. Öbür mezbaha ise şahıs malı. İşlem yapılmıyor. 1932 yılında Kanara’daki mezbahayı Atatürk gelip açmış. Orası da yap işlet devret modeliyle yapıldı zaten. Adana’da mezbaha yok. Adana’da Kasaplar Çarşısı yok. Buradan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere tüm belediye başkanlarımıza sesleniyorum. Adam gibi söz verin. Hepsinin sözleri bende duruyor. Ben burayı bir sene içerisinde dört dörtlük yaptırırım dedi ve namus  sözü verdi. Esnafları topladım hepsi bu sözü duydu ama icraat yok. 3 tane çöp toplamakla asfalt dökmeyle belediyecilik olmaz.

Örnek gösterebileceğiniz çalışma modelleri var mı?

Antalya’ya  gidip oradaki mezbahaneyi gördüğümde ben utanıyorum. Ve Adana’da toplantı yapalım başkanım diyorlar federasyonda olduğum için. Ya Adana’ya gelmeyin Mersin’e gidelim diyoruz. Adana’nın kasaplar çarşısının rezilliğimi göstereyim. Turistler gelip bu rezilliğimizi çekiyorlar. Türkiye Avrupa Birliğine girecek diyorlar. Böylemi girecek diyorlar. Kasaplar çarşısı rezalet zaten koku almış başını gidiyor. Otopark yok. Suriyelisi’nden geçilmiyor zaten. Oda bizim için ayrı bir dert. Şuanda 65 tane kasap var Suriyeli. Gidiyoruz Arapça yazı var. Soruyoruz kim bu diye. Arapça konuşuyorlar anlamıyorsun. Gelen milletvekillerine diyoruz ki Suriyeliler gelmiş ne yapmamız lazım diye. Onlar misafir kardeşim aman ha diyorlar. Biz başka bir ülkeye gitsek kim bizi kabul eder. Bunlarda zaten vergi yok. Sigorta yok. Stopaj yok. Devletin vermiş olduğu kimlikler var sadece. Benim esnafın bağkurunu, SSK’sını bir gün yatırmasın fişini çekiyorlar. Orada diyorlar ki borcunuz olduğu için ilaç alamazsınız.

2017 yılından ne bekliyorsunuz?

2017 yılı inşallah devletimize milletimize istediğimiz tek bir şey önce barış diyoruz. Allah herkese hayırlı işler versin istiyoruz. Belediyeler bize verdiler vermediler. Yeni yılda bir müteahhit bulacağım tüm kasaplar çarşısını yıktıracağım, gerekirse üstüne para vereceğim yeni kasaplar çarşısını ben yapacağım. Orası tarihi yer değil. Nuri Has Pasajı tarihi yer. Mezbaha içinde eski bakanımız Sayın Fatma Güldemet Sarı ile görüştük, Sayın Bakanımız Ömer Çelik ile görüştük. Dedik ki, “böyle bir projemiz var”. “Nerede tıkanırsanız söyleyin biz gereğini yaparız” dediler. 2 bakanımızdan destek alıyoruz, Adanalılar olarak. Adana Milletvekilimiz Necdet Ünüvar hocamız aynı keza, “her türlü yardıma açığız” dediler. Randevusuz yanına gidebiliyoruz biz.

Mezbahaneyi nereye yapmak istiyorsunuz?

Yer olarak mezbahayı biz Hadırlı sonuna yada daha benzeri yerlere yapmak istiyoruz. Arsa arıyoruz. Oralarda arsası olanlarda varsa almaya hazırız. Çok şükür bütçemizde var paramızda var. Bunu 300 tane üyeyle yapıyorum ben.  Biz yaptığımız zaman yarın  gelecek oda başkanı arkadaşımız ve kasaplarımız arkamızdan beddua etmesinler diye tüm bu hizmetleri yapıyoruz. Eski valimiz İlhan Atış derdi, “koltuklar sıcak tutar”. Ben sıcak yeri sevmiyorum. Oturmakla bu işler yürümez. 2017’de esnaflarımıza daha verimli olabilmek için, evlerine bir ekmek daha götürebilmeleri için ne gerekiyorsa onun peşinde olacağız.

At ve eşek eti konusunda Adana ne durum?

Adana’da at eti konusunda ciddi denetimler yaptık. Resmi kurumlar saat 5’e kadar çalışıyor. Ama sağ olsun benim personelim gece 12 dahi olsa kalkıp gidiyor. Sağ olsun Adana Emniyeti de bu konuda hassa davranıyor. Gelen ihbarları değerlendiriyoruz. Yapılan ihbarların çoğu asılsız oluyor. Etler başka illerde  kesiliyor ve otoban üzerinde yakalanıyorlar. Eskiden buralarda yakalanıyordu bunlar. Şimdi Adana’da at eti ve eşek eti defterini biz kapattık.

Mezbaha ve kasaplar çarşısı neden kurulmuyor. Yaşanan sorunlar neler?

20 yıldan buyana bize söz veriyor her belediye. Verilen bu sözlerden sonra yapılacak diyoruz, esnafımız bile bize soruyor ne oldu diye? İnanın bir yağmur yağdığında vatandaş kasaplar çarşısında şemsiyeyle geziyor. Utanç verici bir şey, yapıldı tekrar delindi. Dayanıklı bir şey yapmadılar. Adana’ya mezbaha kurulması işlerine gelmiyor. Kursunlar mezbahayı ben parasını da toplayayım onlara, para vermeye de ben hazırım. Daha ben ne yapayım. Yer bulamıyoruz biz. Belediye olarak yeri kendileri versinler. Türkiye genelinde sucuk dolum yapımı yasak. Kasabın kendi yapmasından bahsediyorum. Oda adına tesis kurduk yaptık. Kasaplar kendi sucuklarını orada yapabiliyorlar. 

Yıl içerisinde adaklık hayvan alan vatandaşların kesecekleri yer Adana’da yok mu diyorsunuz?

Kesimde adaklık kesilecek hayvanların yerlerinin olması lazım. Vatandaş gidecek  hal kompleksi gibi olacak. Adağını alacak kestirecek, parçalatacak ve sonra gidecek. Bunu tüm ilçe belediyelerinin yapması lazım. Her kurbanda olduğu gibi bu konudaki beceriksizleri devam ediyor. Odamızla dirsek teması halinde değiller. İzmir, Ankara, İstanbul’dan örnek alsınlar. Biz bağa girip üzüm yemek istiyoruz bağcıyı dövmek istemiyoruz. Bir bürokrattan randevu alana kadar akla karayı seçiyoruz. Bürokratlar meslek kuruluşlarına bu kadar mı soğuk davranır. Büyükşehirden randevu alamıyoruz. Vermesinler bu saatten sonra gereği de yok zaten.

Adana’da kaçak kasaplarda var mı? Varsa sayısını öğrenebilir miyiz?  

Adana’da 60 tane Suriyeli var kayıt dışı, bunların haricinde 250 300 taneye yakın merdiven altı tabir edilen kaçak kasaplar var. SSK’dan sicilde kaydı olmayanların kaydı var. Bunun yanında tavukçusu var. Mahalle aralarında hemen hemen 200 tane tavuk eti satanlar var.  Bunlarla ilgili tutanakları tutuyoruz ve zabıtalara gönderiyoruz. Bizim yaptırım gücümüz yok.  Biz davet ediyoruz gelin kayıt olun diye adamlar mektubu aldıklarında alıp yırtıyorlar bu nedenle denetleme şart. Bir komisyon kurulması gerekiyor. SSK’dan, Maliye’den, odalardan sadece bizim meslekten değil, tamircisinden kaportacısına, saatçisine, matbaacısına  oda başkanı gider komisyona. Sigortadan bir arkadaş alınır, belediyeden bir arkadaş alınır, zabıtadan alınır. Araçları yoksa oda olarak araçta verebilirim.  Ama belediyelerin bize bir adım gelmesi gerekiyor. Bizim yaptırım gücümüz yok. Tutanak tutarız. Disipline kadar çağırırız adam süre istiyor. Benim bir daha gitmem gerekiyor tutanak için odanın tüm gelirini ben bunlar için harcarsam olmaz. Burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var.

Canlı hayvan azaldığı, bunun nedeninin ise maliyetlerin yüksekliğinden kaynaklı olduğu söyleniyor. Bu konuyu siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Canlı hayvanların azalması, hem yolların kapalı olması, hem yem fiyatlarının pahalı olmasından dolayı. Hem de tüketim fazlalaştığı için  yarın umre haç zamanı geliyor. Tüm hayvanları toplayıp Sudi Arabistan’a gönderiyorlar. Ülkemizde  şuanda çok kısa bir süre yetecek kadar hayvanımız var. Fazla yok. Büyük baş olarak hala ithaller geliyor. Sıkıntımız küçük başta. Devletin küçük baş yetiştiricilerine bir çare bulması gerekiyor.

 Sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz.

Kendimizi anlatmamız konusunda bize böyle bir imkan verdiğiniz için asıl ben sizlere teşekkür ederim

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2017, 17:29

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2