Çocuğunuzda dikkat eksikliği varsa…

Aklı başka yerlerde… Derslerine odaklanamıyor… Dikkatini toplayamıyor…

Çocuğunuzda dikkat eksikliği varsa…

Çocuğunuzda dikkat eksikliği varsa…

 

MURAT YILDIRIM- RÖPORTAJ

 

ADANA (İLKHABER)- Aklı başka yerlerde… Derslerine odaklanamıyor… Dikkatini toplayamıyor… Çok dağınık, çok hareketli… Ve önümüzde büyük bir sınav var… Eyvah ki eyvah… Hemen hemen tüm ailelerin en büyük sorunlarından biri dikkat eksikliği… Peki dikkat eksikliği neden olur, nasıl düzeltilebilir, çocuk başarıya nasıl odaklandırılabilir? Tüm bu soruları Uzman Psikiyatrist Sabri Yurdakul’a sorduk…

 

Dikkat eksikliğinin belirtileri nelerdir?

 

Günümüzde öğrencilerin ders başarısını ve sınav sonuçlarını düşüren en önemli etkenlerin başında dikkat eksikliği gelmektedir. Hemen her aile çocuğunun dikkatini derse veremediğinden yakınırken, üçte birine yakını da dikkat eksikliğinin daha ileri boyutlara vardığı ve çocuklarının sınavlarda çok basit hatalar yaparak düşük notlar aldığından şikayet etmektedir. Öğrenciler ise hem sınav da başarısızlık yaşamakta hem de öğretmenlerini dinlerken dikkatlerini veremedikleri için dersten kopmakta, çalışmak istemediklerinden sürekli aileleri ile problemler yaşamaktadırlar. Evde de dersin başında çabuk sıkılan bu öğrenciler, 15 dakikadan çok dersin başında oturamamakta ve okuduklarını çabuk unutmaktadır. Oysa bu durumdaki öğrencilerin saatlerce bilgisayarın başından kalkmadan zaman geçirmesi aileleri en çok yanıltan konu olmaktadır.

 

Dikkat eksikliği olan çocuklar doğru cevaplar veremez mi?

 

Sınavlarda kimsenin bilemediği en zor soruları doğru cevaplarken en basit sorularda hata yaptığını gören aileler çocuklarının istediği zaman dikkatini verebileceğini fakat gayret göstermediklerini düşünerek başarısızlıklarından ötürü onlara kızmakta, bu durum karşılıklı kırgınlıklara neden olmaktadır.

 

Aileler bu konuyu ciddiye alıp tedavi yöntemine gidiyorlar mı?

 

 

Dikkat eksikliği konusu çok dile getirildiğinden içi boşalmakta ve sadece kavram olarak kalmakta ve bu da tedaviyi zorlaştırmaktadır. Birçok aile dikkat eksikliğinden yakınsa da çok azı tedavi yoluna gitmekte. Bunun nedeni de ilaç tedavisi konusunda sağdan soldan edindikleri yalan yanlış bilgiler nedeniyle kaygılanmaları ve “Ben çocuğuma ilaç vermek istemiyorum, başarısı biraz düşük de olsa bu yaşta ilaç kullanmasın” düşüncesiyle hareket etmeleridir. Tedavide geliştirilen yeni yaklaşımlar onların bu kaygılarını azaltıp yok etmeye; olabiliyorsa ilaçsız, çok gerekiyorsa da en az dozda ilaç kullanarak dikkat eksikliğini ortadan kaldırmaya yönelik uygulamalar içermektedir.

 

Dikkat eksikliği için ilaç kullanılabilir mi?

 

Ailelerin ilaç kullanma korkusu yüzünden çocukların dikkat eksikliğine mahkum kalması sorununu aşmak için Yaprak Psikiyatri ekibi olarak bir arayış içine girdik. “İlaçsız yada en az dozda ilaçla dikkat eksikliğini nasıl azaltabiliriz?” düşüncesiyle yaptığımız araştırmalar sonucunda dünya çapında uygulanan bazı güvenilir yöntemlerin sorunun çözümünde etkili olduğuna inandık. İlk aşamada uygulanacak CAS (cognitiveassesmentsystem) testi ile “dikkat eksikliği var mı, varsa ne düzeyde ve bunun görsel ve işitsel algı ile olan bağlantısını nedir”i saptayarak çocukların genel profilini çıkarmayı hedefledik. Gördük ki dikkat eksikliği tek bir düzeyde karşımıza çıkmıyor; hafif, orta ve ağır düzeyde gözlenebiliyor.

Hafif düzeyde çok ufak ve ilaçsız müdahaleler yeterliyken, orta olanda çok basit hatalar yüzünden başarı düştüğü için ilaç tedavisi gerekebiliyor. Ağır düzeyde olduğunda ise hiç dersin başında oturamayan, sınıfta ders dinlerken gezinen, sınavlarda en basit sorularda bile büyük işlem hataları yapan öğrencilerle karşılaşılıyor.

 

 

Dikkat eksikliğinin işitme duyusuyla bir ilişkisi var mıdır?

 

İşitsel algılamada sorun nedeniyle dikkat eksikliği bulunan çocuklar ise sözel derslerde özellikle Türkçede zorlanmakta, bu çocuklar duymalarında problem olmadığı halde duyduklarının beyin sürecinde işlenmesinde yaşanan sorunlar nedeniyle dikkat eksikliği yaşamaktadırlar. Normalde işitmeden sorumlu kulak sağ kulak olduğu halde sol ve sağ kulak arasında senkronizasyon sorunu olduğunda her iki kulaktan gelen işitme algıları beyin tarafından farklı zamanda algılandığı için işittiklerini tam olarak anlayamamakta, duydukları halde dinlediklerini anlamamaktadırlar. İşitme algısı nedeniyle oluşan dikkat eksikliğinin tedavisinde ise bahsedilen işitmenin senkronizasyonu sorununu aşmak için Berard (AİT-auditoryintegrationtraining) sisteminden faydalanılmaktadır. Bu yöntemde çocuklara yarım saatlik seanslarda kulaklıkla farklı modülasyonda müzik dinletilerek beynin işitme algısı eşgüdüm içine sokulmakta böylece ortalama 20 seansta işitsel dikkat sorunu ortadan kalkmaktadır.

 

Dikkat eksikliğinin çözümü var mıdır?

 

Sonuç olarak,CAS testi ile dikkat eksikliğinin olup olmadığı, varsa seviyesi ve görsel yada işitsel algı kaynaklı olduğu göz önüne alınarak Berard yada EEG-nörofeedback yöntemlerinden gerekli olanın uygulanması çok az ilaç kullanımına ihtiyaç duyulan veya ilaç gerektirmeyen dikkat eksikliklerinin tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2016, 15:59

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER