Türk şirketlerine siber şantaj

Fidye yazılımları (ransomware) kullanılarak Türk şirketlerine yapılan siber saldırılar artarak devam ediyor.

Türk şirketlerine siber şantaj

Türk şirketlerine siber şantaj

 

MURAT YILDIRIM

Fidye yazılımları (ransomware)  kullanılarak Türk şirketlerine yapılan siber saldırılar artarak devam ediyor. Üstelik bu saldırgan kodlar evrim geçirerek, tespit edilmesini ve engellenmesini zorlaştırdı. Böylece daha tehlikeli hale geldi. Artık özel veriler şifrelenmekle kalmayıp, bir de internette paylaşılıyor. Bilgisayar Sistem Analisti ve Uzmanı &Avukat Ali Yılmaz Katlav, “Saldırıyı yapan korsan, sizden belli bir miktar para talep ediyor ve siber şantaj böyle başlıyor” dedi.

Nasıl bulaşır?

Fidye yazılım, birkaç şekilde sisteminize bulaşabilir. Bu yöntemlerin en yaygın olanı, zararlı yazılımın eklenti şeklinde mail ile gönderilmesi.

Bu mail bankadan gelen bir hesap özeti görünümünde olabileceği gibi, GSM veya Telefon şirketlerinden gönderilmiş gibi izlenim veren, sahte fatura formatında bir mail de olabilir. Zararlı yazılımın, mail ile eklenti olarak gönderilmesi dışında cihazınıza bulaşmasının başka yöntemleri de var. İnternetten indirilen, kaynağı güvenilir olmayan dosyalar veya lisansız yazılımlarda hedef olmanıza yol açabilir.

 

Fidyeyi ödemek çare değil

 

 Ayrıca kullanıcı, bu yazılımın bulaştığı bir internet sitesini ziyaret ettiği takdirde, kendisinin bilgisi olmadan, kötü amaçlı bu yazılım bilgisayarına otomatik olarak indiriliyor ve kuruluyor.

 Bu kötü amaçlı yazılımlar özellikle web tabanlı sosyal medya üzerinden de bilgisayarınıza bulaşabilir. Daha sonrasında kurbana para talep edilen bir mail gönderiliyor,  istenilen fidyeyi ödemekte çare değil, çünkü genelde anahtar kod gönderilmiyor.

 

Peki, hukuksal açıdan mağdur ne yapmalı?

Mağdur, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmak suretiyle sisteminin incelenmesi talep ederek, dijital izler incelenmeli ve saldırganın tespiti talep edilmeli.  Tabi ki kendini gizleyen saldırganın bulunması her zaman kolay bir şekilde olamamaktadır. Bu konuda İnternet Servis Sağlayıcılarının uzman hizmet veren ve yapayzekânın kontrol ettiği siber güvenlik sistemlerini tercih etmeleri, müşterilerini hem büyük ölçüde koruyacak hem de, saldırı olduktan sonra saldırganın gerçek konumunu bulmayı sağlayacaktır.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2017, 17:24

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2