Sabah namazına uyanamamış kişi farzı kaza ederken sünneti de kaza edecek mi?

Sünnet namazlar vaktinde kılınmadığı takdirde kaza edilmez. Ancak Hanefi Mezhebine göre sabah namazının sünneti farzla birlikte vaktinde kılınmazsa, güneş doğup kerahet vakti çıktıktan sonra ikisi bir arada kaza edilir.

 

 

 

      Bu da onun afdaliyetine binaendir. Zeval vaktinden sonraya kalırsa, artık yalnız sabahın farzı kaza edilir sünnet kaza edilmez.

 

 

 

 

 

 

 

Müslümanlardan da cehenneme giden olacak mı?

 

 

 

       Müslüman ya da kafir fark etmeksizin bütün insanlar cehennemi görecektir. Nitekim bu hususta Allah’u Teala Meryem suresinin 71. ayetinde mealen şöyle buyurmaktadır: “İçinizden oraya uğramayacak hiçbir kimse yoktur. Bu, Rabbiniz için kesinleşmiş bir hükümdür.”

 

 

 

       Allah, bu ayette “cehenneme girme” hitabını kullanmıyor. “oraya uğrayacak” hitabını kullanıyor.

 

 

 

       Bundan kastedilen de cehennemde yanacak olanların oraya girmesi, cennete girecek müminlerin de cehennemin üstünden geçerek orayı ve içindekileri görmesidir. Böylelikle oraya uğramayan hiçbir kimse kalmayacaktır.

 

 

 

      Buna göre bu ayetten de anlaşıldığı gibi her insan cehennemi görecektir. Ama kimisi orada ebediyen kalacak ki bunlar kafirlerdir. Kimisi de azap görüp daha sonra da cennete geçecektir ki bunlar da bazı Müslümanlardır. Kimisi de onu görerek direk cennete gidecektir ki bu da cenneti direk hak etmiş Müslümanlardır.

 

 

 

 

 

 

 

Cuma namazını kılmamak imana zarar verir mi?

 

 

 

      Özürsüz olarak Cuma namazını terk eden bir Müslüman büyük günah işlemiş olur. Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde, özürsüz olarak üç cumayı terk eden kimsenin kalbinin mühürleneceği ifade etmektedir. Mazeret demek yolculuk ağır hastalık… Demektir.  

 

 

 

       Bu itibarla geçerli bir mazeret olmadıkça Cuma namazının terk edilmemesi

 

 

 

 

 

 

 

Gayrı Müslim bir memlekette ölen kimseyi orada defnetmek caiz midir?

 

 

 

       Dinimize göre cenazeyi öldüğü yere defnetmek menduptur. Cenazeyi defnetmeden önce başka yere nakletmek mekruh olmakla beraber caizdir. Definden sonra kabrinden çıkararak nakil ise kesin zaruret olmadıkça mutlak suretle caiz değildir.

 

 

 

      Buna göre yurtdışında ölenlerin, bulundukları yerde bir Müslüman kabristanı varsa, orada defnedilmeleri uygun olur. Şayet Müslüman kabristanı yoksa Hıristiyan mezarlığında Müslümanlar için ayrılmış olan bölüme defnedilmeleri mümkün olduğu gibi, Türkiye'ye nakledilmeleri de caizdir.

 

 

 

     Ama orada gömülmelerinin dini bir sakıncası yoktur. Tabi gömerken Müslümanların kabristanına gömmek gerekir. Ya da gayrı Müslimlerin mezarlarının olmadığı köşede bir yerde gömmelidir

 

 

 

 

 

 

 

Cünüp ve hayızlı olan Kur'an-ı Kerim'i dinleyebilir mi?

 

 

 

      Cünüp veya hayırlı olan kişiye belli başlı dini yasaklar söz konusudur. Kur'an-ı Kerim'i okuma, namaz kılma, Kabeyi tavaf etme... gibi. Bu durum giderilmedikçe bu ibadetleri yapmak dinen caiz değildir.

 

 

 

       Fakat Kur'an-ı Kerim'i dinlemek farklı bir işlemdir. Kur'an-ı Kerim'i dinlemek dinen böyle bir halde okumak gibi değildir. Cünüp veya hayızlı olan bir kimse dilerse Kur'an-ı okumadan dinleyebilir.

 

 

 

       Tabii bir Müslüman’a yakışan ve kendisinden beklenen daima Kur'an-ı Kerim'e karşı saygılı davranması imkan dâhilinde de temiz bir şekilde okuması ya da dinlemesidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Günün Ayeti

 

 

 

Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman hemen Allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır"

 

 

 

 

 

 

 

Günün Hadisi

 

 

 

Bir kimse abdeste başlarken Allah'ı anarsa, vücudunun tümü temizlenir. Allah'ın adını anmazsa, yalnız abdestte yıkanan yerler temizlenir.

 

 

 

 

 

 

 

Günün Sözü

 

 

 

Dün iptal edilmiş bir çektir, yarın emre hazır bir senettir,  bugün ise peşin paradır. Bugünden yararlanınız.

 

 

 

(Kay Lydns)

 

 

 

 

 

 

 

Günün Duası

 

 

 

Allah’ım bugün dualarımı ve ibadetlerimi kabul vaktine denk getir.

 

 

 

 

 

 

 

Bunları biliyormuyuz?

 

 

 

Şerefe nedir?

 

 

 

Minarelerde gövdeden dışarıya çıkık ve dört cihete dönülerek ezan okunan yere denir. Şerefenin alt tarafı gövde, üst tarafı ise külahtır.

 

 

 

 

 

 

 

Günün Nüktesi

 

 

 

Benim oğlum açlıktan ölüyor sen tavuk yiyorsun?

 

 

 

       Abdülkâdir-i Geylânî Hazretlerinin terbiyesinde, nazdar ihtiyare bir hanımın bir tek evlâdı bulunuyormuş.

 

 

 

        Bu yaşlı kadın bir gün hazretin dergahına gitmiş. Dergahta oğlunun hüceyresine; bakmış ki, oğlu bir parça kuru siyah ekmek yiyor. Bu durum tasavvufta çile çekme merhalesi olmasına rağmen kadın anne şefkatinden hareketle hazrete kızmış. Sonra Hazret-i Gavs'ın yanına kızmak için girmiş. Bir de ne görsün evladına kuru ekmek yediren hazret kızartılmış tavuk yemektedir.

 

 

 

       Bu sahne karşısında kadın dayanamamış sormuş:"Ya Üstad! Benim oğlum açlıktan ölüyor. Sen tavuk yiyorsun? Hazret bu tavır karşısında yediği tavuğa demiş: “Kum Bi İznillah- Allah'ın izni ile kalk” o pişmiş tavuğun kemikleri toplanıp, tavuk olarak yemek kabından dışarı fırlamış. Hazret-i Gavs demiş: "Ne vakit senin oğlun da bu dereceye gelirse, o zaman o da tavuk yesin."

YORUM EKLE