banner6

Sağlık personeli ataması ne zaman yapılacak

Sevgili okurlar, bu hafta değinmek istediğim konu; sağlık personelleri .

 

2019 yılının ilk yarısını bitirdiğimiz şu günlerde SON 10 YILIN EN YÜKSEK  MİKTARDA ATAMASINI YAPACAĞIZ denildiğinden bu yana bekliyoruz.        

Sağlık personeli atamaları bir an önce yapılmalı. Zira uygulamada personel eksiklikleri ve yetersizlikleri hat safhada.

 

Şimdi 30.000’e yakın atama yapılacak yapılacak da kimler alınacak? KPSS puan önceliğine göre mülakatsız atama yapılacak deniliyor? Umuyoruz ki öyle olur. Zira bir ara da atamalara mülakat geliyor dendiğini hatırlar gibiyim.

 

Ben hukukçu kimliğimle insanların kişi hak ve ödevlerini, sosyal ve siyasi haklarını koruyup kolluyorsam sağlık personelleri de insanların YAŞAM HAKLARINI korumakla yükümlüdür.

 

Günümüzde maalesef hastanelerde sağlık personeli yetersizliği ve işlevsizliği hat safhada. Alanı dışında yapılan istihdamlar hizmet kalitesini oldukça aşağıya çekmekte.

 

Sağlık çalışanı olmak vicdan ve bilgi işidir. Sağlık personellerini atama ve yerleştirme konusundaki hassasiyet çok titizlikle yapılmalıdır ki ölümlü trafik kazalarında ölenin hastaneye girişinin yapılması ile birlikte hastanede çalışan adı sözüm ona sağlık personellerinin illegal olarak anlaştıkları avukatları arayarak ‘yeni bir  dosya geldi’ iddiaları yaşanmasın. Sırf ölenin yakınlarına manevi tazminat davası açmak ve pay almak adına hastanelerde, morg girişlerinde hastabakıcı ayarlayan, aylık maaş veren  avukatların olduğu iddia ediliyor. Mesleğin etik kurallarına ve Avukatlık Kanunu’na lütfen uyalım...

YORUM EKLE