banner6

18 Bin lira bulamazsa kulağı hiç duymayacak

Adana'da doğuştan işitme engelli olduğu için halk arasında "biyonik kulak" olarak bilinen "Koklear implant" takılan 2.5 yaşındaki kız çocuğu, kulağı sobaya atınca işitme yeteneğini kaybetti.

18 Bin lira bulamazsa kulağı hiç duymayacak

   ADANA (İHA) -  Aile, 18 bin lira olan kulağı alamadığı için kız çocuğu ne duyuyor ne konuşabiliyor. 
  Ayşe (32) ve Ömer Altunkanat (35) 8 yıl önce evlendi. Bir kebapçıda asgari ücretle çalışıp geçinen Altunkanat'ın evlendikten sonra Tarık ismini verdiği bir erkek çocuğu dünyaya geldi. Ancak Tarık'ın sağ ayağı doğuştan yamuk olduğu için, bu nedenle aile varını yoğunu çocukları için harcayarak ameliyat ettirdi. Ameliyattan sonra özel bir hastanede haftada 250 liraya tedavi olan Tarık, 2 yaşında yürüyebildi. Altunkanat çiftçinin 3.5 yıl sonra da ismini Erva Hayriye koydukları bir kız çocukları dünyaya geldi. Ancak minik Erva 1 yaşına gelmesine rağmen 'anne, baba' bile diyemiyordu. Sağır ve dilsiz çocukları olan bir komşusu Erva'nın duymadığını fark ederken, aile hemen Erva'yı hastaneye götürdü. Doktorlar da kız çocuğunun duymadığını söyleyince aile şok oldu. Hemen tedavisini başlatan aile, Erva'yı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne götürdü. Burada yapılan incelemede Erva'ya işitme engelli vatandaşların yeniden duymalarını sağlayan ve halk arasında "biyonik kulak" olarak bilinen "Koklear implant"ın takılmasına karar verildi. Fiyatı 18 bin lira olan kulak SGK tarafından karşılandığı için aile kulağı taktırabildi. Biyonik kulak Erva'nın kulak kemiği üzerine ve iç kulağa yerleştirildi. Bu sayede sesi elektriğe çevirerek işitmenin yeniden gerçekleşmesi sağlandı. 6 ay önce takılan kulak sayesinde Erva 2.5 yaşında baba demeye başladı. Ancak 1 ay önce Erva odada tek olduğu sırada kulağı sobanın içine attı. Anne bunu fark etmeyerek sobayı yaktığında kulak da içinde yandı. Anne Altunkanat kulağının olmadığını fark ederken, her yeri aradı ancak bulamadı. En son sobaya baktıklarında kulağın yandığını gördü.

  "KIZIM HİÇ ANNE DİYEMEYECEK"
  Biyonik kulağın fiyatının 18 bin lira olduğunu belirten anne Altunkanat, "Biz bütün paramızı oğlumuza harcadık. Kredi çekmeyi düşünüyoruz ama eşim asgari ücretli çalıştığı için kredi de çekemedi. Devlet kulağı alırken 18 bin lirayı karşıladı ancak 6 yıl dolmadan yeni bir kulağı karşılamıyor. Kızım kulağı taktıktan sonra 'baba' demeye başlamıştı. Konuşması için özel okula götürüyorduk. Ben kızımın 'anne' demesini bekliyordum ama kulağı sobaya attığı için duymadığından artık konuşamıyordu. Kızım artık hiç anne diyemeyecek. Bize bir yardım elinin uzatılmasını bekliyoruz. Yoksa kızım hiç konuşamayacak. Bizim bu kulağı almamız imkansız" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2014, 18:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42