banner6

Çocukları olmayanlara umut oldu

Evlendikten sonra 22 yıl anne olamayan 42 yaşında tüp bebek sayesinde çocuk sahibi olan Sibel Tuzcu, kurduğu internet sitesi ve ardından faaliyete geçen dernek ile çocuk sahibi olamayanlara umut oldu.

Çocukları olmayanlara umut oldu


Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Yıllarca çocuk hayali kuran ancak bazı nedenlerden ötürü çocuk sahibi olamayan aileleri buluşturan Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği Başkanı Sibel Tuzcu’nun hayat hikayesi ve bu yolda insanlara umut oldu. Evlendikten 22 yıl sonra çocuğu olmayan Tuzcu, son çareyi tüp bebek tedavisinde buldu. Tuzcu, Bu yöntemle çocuk sahibi oldu. Ardından ise Sibel Tuzcu tarafından 2001 yılında www.cocukistiyorum.com internet sitesi kuruldu. Bu siteye üye olan çocuk sahibi olmak isteyen ve bu yolda birçok tedavi görmüş kişiler tarafından 2002 yılında dernek faaliyetlerine başladı. Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği’nin kurulmasının ardından Sibel Tuzcu oybirliği ile dernek başkanlığına seçildi. Tuzcu ve beraberindeki yol arkadaşları yaptıkları çalışmalarla bir çok hastaneden indirimler alarak tedavi olanlara destek verdi.Tüp bebek tedavilerinin devlet tarafından karşılanması konusunda çalışmalar yapıldı.


TEDAVİLER OLDUKÇA PAHALİ

Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği Başkanı Sibel Tuzcu, derneklerinin kurulmasının üzerinden 13 yıl geçtiğini söyledi. Geçen süre zarfından ailelere nasıl yardımcı olacakları konusunda çalışmalar düzenlediklerini anlatan Tuzcu, “Çalışmamız kapsamında bütün hastanelerden indirim alıyoruz. Ücretsiz muayene yaptırıyoruz. Onların teşhislerini yaptırıyoruz. Daha sonra tedavi olabiliyorlar. Yurt içinde bilgilendirme ve bilinçlendirme toplantıları yapıyoruz. Çünkü tüp bebek tedavileri oldukça pahalı tedaviler yanlış tedavi olup boşuna para harcamalarını istemiyoruz. Bir an önce anne baba olmalarını istiyoruz. Çocuk istiyorum dayanışma derneği aynı zamanda başka projelerde yapıyor çocuk sahibi olmak isteyenleri evlat edinme ile ilgili projelere imza atıyor. Risk altındaki çocuklar ile ilgili çalışmalar yapıyor. Kısırlığın şuan ki tedavisi ile ilgileniyor ama daha öncesine giderek kısırlık nasıl engellenebilir diye gençlere yönelikte bu tür projeleri var. İleriki dönemde en azından tamamen yok edemesek bile belli bir zamana yayabiliriz.” dedi.


41 BİN ÜYESİ VAR

Adana’da 800’e yakın yakın üyelerinin olduğunu belirten Tuzcu, “Ülke genelinde 41 bin üyemiz var. Tüp bebek gruplarımızı var. Tüp bebek danışma gruplarımız var. Bir birleri ile dayanışıyorlar. Birbirlerine ücretsiz ilaç paylaşımı yapıyorlar. 200 bine yakın insanın tüp bebek tedavisi olması gerektiğine inanıyoruz. Ancak bunun yüzde 90’lık oranı ulaşamıyor tedaviye yanlıca yaklaşık yüzde 10’luk oranı ulaşabiliyor. Bu tür sorunu olanlar derneğimize başvursunlar. Biz normalde hastanelerden bin liraya yakın indirim alıyoruz. Derneğimize gelenlere her zaman ücretsiz muayene yaptırılıyor. Hiç olmazsa onlara ne oluyor, neden böyle oluyor öğreniyorlar. Çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisi olan çiftlere dernek merkezlerden indirimler alıyor psikolojik destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2014, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER