banner6

Dolaşım sistemi hastalıkları öldürüyor

Türkiye’de ölümlerin yüzde 39,8 oranla dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklandığı belirlendi.

Dolaşım sistemi hastalıkları öldürüyor

 

 

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA-(İLKHABER) Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de ölüme neden olan hastalıkların başında dolaşım sistemi hastalıkları yer alıyor.

 

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de ölüme sebep olan ilk altı hastalık grubu arasında sırayla, yüzde 39,8 oranıyla dolaşım sistemi hastalıkları, yüzde 21,3 oranla iyi huylu ve kötü huylu tümörler, yüzde 9,8 oranıyla solunum sistemi hastalıkları, yüzde 5,6 oranla endokrin, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar, yüzde 5,5 oranıyla dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenmeler ile yüzde 4,1 oranıyla sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları yer aldı.

 

Ayrıca yapılan araştırmalar sırasında ölüme neden hastalıklar cinsiyet bazında incelendiğinde ise; dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklı ölümlerin en çok kadınlarda, iyi huylu ve kötü huylu tümörlerden kaynaklı ölümlerin ise erkeklerde görüldüğü tespit edildi.

 

DOLAŞIM SİSTEMİ HASTALIKLARI NELERDİR?

Dolaşım sistemi veya kardiyovasküler sistem kan, kalp ve damarlardan oluşuyor. Kan; kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar), beyaz kan hücreleri (lökosit), trombosit ve kan plazmasından oluşur. Diğer taraftan kan damarları ise toplardamarlar, atardamarlar, büyük atardamarları kılcal damarlara bağlayan küçük atardamar ve kılcal damarlardan oluşur. Bu parçaların hepsi dolaşım sisteminin düzgün işleyişine önemli katkılar sağlarlar. Bu parçalardaki herhangi bir bozukluk hafif bir hastalık ya da yaşamı tehdit eden bir duruma kadar değişebilen sağlık sorunlarına neden olabilir. Kısacası, dolaşım sistemi çeşitli sorunlara karşı duyarlıdır.

 

İSKEMİK KALP HASTALIĞINA DİKKAT

Dolaşım sisteminden kaynaklı ölümlerden yüzde 38,8’ini ise kalp hastalıkları oluşturuyor. Türkiye’de dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle gerçekleşen ölümlerin yüzde 38,8’i iskemik kalp hastalığı, yüzde 25,2’si serebro-vasküler hastalık, yüzde 17,7’si diğer kalp hastalığı ve yüzde 12,8’i hipertansif hastalıklardan kaynaklanıyor.

 

AKCİĞER TÜMÖRÜ, ÖLÜME EN ÇOK NEDEN OLAN TÜMÖR

Gırtlak ve soluk borusu/akciğer tümörü, ölüme en çok neden olan tümör olarak kayıtlara geçti. Kötü huylu tümör nedeniyle gerçekleşen ölümlerin yüzde 31,3’ü gırtlak ve soluk borusu/bronş/akciğerin kötü huylu tümörü, yüzde 8,9’u midenin kötü huylu tümörü, yüzde 8,2’si lenfaid ve hematopoetik kötü huylu tümörü, yüzde 6,9’u kolonun kötü huylu tümörü ve yüzde 5,9 pankreasın kötü huylu tümöründen kaynaklandığı belirlendi.

 

Ölüm nedenleri yaş grupları itibarıyla incelendiğinde ise dolaşım sistemi hastalıklarının en fazla 75-84 yaş grubunda görüldüğü, iyi huylu ve kötü huylu tümörlerin ise en fazla 65-74 yaş grubunda görüldüğü tespit edildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2014, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42