banner6

Evlilikte tehlike çanları çalıyorsa…

Çok severek ve isteyerek evlendiniz aslında Ama bir süre sonra evlilik beklediğiniz gibi devam etmemeye başladı.

Evlilikte tehlike çanları çalıyorsa…

 RÖPORTAJ: MURAT YILDIRIM

ADANA (İLKHABER)- Çok severek ve isteyerek evlendiniz aslında Ama bir süre sonra evlilik beklediğiniz gibi devam etmemeye başladı. Mutlu günler geride kaldıysa ne yapmanız lazım? Kısacası evliliğinizi nasıl kurtarabilirsiniz? Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği (TERAPİDER) Genel Başkanı Uz. Dr. Taner Canatar,” Tehlike çanlarının çalmaya başlaması durumunda, eşinizle yaşadıklarınız, paylaştıklarınız ve biriktirdiğiniz güzel anılar, evliliğinizi kurtarmanız için çıkış noktanız olacak” dedi. Canatar, evlilikteki sıkıntılar ile ilgili sorularımızı İlk Haber Gazetesi için yanıtladı.

Evliliğin problemli bir hale dönüşmesi durumunda neler yapmalı ya da yapmamalı?

Her ne kadar flört ve nişanlılık dönemini yaşamış olsanız da, evlendikten sonra yaşanan geçimsizlikler ya da anlaşmazlıkların mutluluğunuzu sekteye uğratmış olabileceğini söyleyen. Hemen pes etmeyin! Mutlu günleriniz mazide kalmadı. Bu kadar zamandır eşinizle yaşadıklarınız, paylaştıklarınız ve biriktirdiğiniz güzel anılar, evliliğinizi kurtarmanız için çıkış noktanız olacak. Eğer evliliğinizin istikrarlı bir şekilde gitmesini ve mutlu olmayı istiyorsanız, tutkunun ve romantizmin ilk günkü gibi taze kalabilmesi ve mutluluk için yapılması gerekenler olduğunu unutmamalısınız...

Bu tür problemlerin yaşanması durumunda eşler birbirine nasıl yaklaşmalı?

İşe ilk olarak, evliliğinize ve eşinize değer verdiğinizi göstererek başlayın. Bunu hissettirebilmek için çok büyük şeyler yapmanıza gerek yok. Hiç beklenmedik bir anda eşinizin yanağına konduracağınız bir öpücük, sıcak bir bakış ya da “Seni özledim!”, “Seni düşünüyorum!” demek, yeterli olacaktır. Her insan gibi eşinizin de takdir edilmekten hoşlanacağını unutmayın. Onu takdir edebilmek için nelere değer verdiğine dikkat etmelisiniz. Bunun yaparken, “Bu gün çok güzelsin”, “Bu kıyafet sana çok yakışmış.” ya da “Sana ihtiyacım var.”, “Bu konuda haklısın.”, “Teşekkür ederim.” ve “Özür dilerim.” gibi cümleleri kullanmayı ihmal etmemelisiniz.  Bu nedenle, evliliğinizi mahvedecek olan “Keşke!”, “Ben sana söylemiştim!”, “Sen zaten hep böylesin!”, “Bırak, ben yaparım!” gibi cümleleri bir an önce hayatınızdan çıkarmalısınız. Eşinize değer verdiğinizi, ona karşı dürüst olarak, mutluluğunuzu ya da üzüntünüzü paylaşarak, arkadaşlarıyla arkadaş olarak, hobilerine saygı göstererek, onun için kendinizi geliştirerek, kendinizden çok fazla ödün vermeden, oluru olan konularda, fedakârlık yaparak ve kendinize bakarak gösterebilirsiniz. Bunun yanında, zihninizi okumasını beklememeli, genelleme ya da kıyaslama yapmamalı,  mükemmeliyetçi, öfkeli, aceleci ve sorgulayıcı olmamaya gayret etmelisiniz.

Evlilikteki ne tür problemleri olağan sayabiliriz?

Farklı aile yaşantılarından ve kültürlerden gelen iki insanın, aynı mekânı ve zamanı artık birlikte paylaşmaya başlamasıyla iletişim eksikliğinden kaynaklanan ufak tefek problemler yaşaması olağandır. Bu problemlerin büyüyüp, sizin ve ilişkinizin yıpranmasına olanak vermemesi için birbirinizle konuşmayı ihmal etmemeniz gerekir. Her akşam birbirinize 15-20 dakika gününüzün nasıl geçtiğini anlatabilirsiniz. İletişim içinde bulunurken iyi bir dinleyici olmaya özen gösterin, göz teması kurun, olumsuz eleştiriden kaçının, nasihat vermek ve “Sen hep zaten geç kalırsın!” şeklinde suçlamak yerine; “Senin geç kalman beni çok üzüyor!” cümlesinde olduğu gibi ben dilini kullanmayı ve eşinize dokunmayı asla ihmal etmeyin. Dokunmak, sıcak temasın bir göstergesi olduğu için iletişimi güçlendirecektir.

Başbaşa vakit geçirmek bir çözüm olabilir mi?

Baş başa içeceğiniz bir kahve esnasında yapacağınız sohbetler ya da uzun yürüyüşler evliliğinizi canlandırmak için birebirdir. Elbette ki, hala makyajınızı yapıyor, kuaföre gidiyor ya da yeni giysiler alıyorsunuzdur. Fakat ara sıra yapacağınız değişiklikler örneğin, saç şeklinizi ya da rengini değiştirmek ya da eşiniz için giyinmek, eşinizin gözünde vazgeçilmez olmanızı sağlayacak önemli etkenlerden bir kaçı olduğunu unutmayın. Her erkek eşinin kendisi için bir şeyler yapmasını bekler ve bundan çok keyif duyar. Bu erkekler içinde böyledir. Yapacağınız sakal değişikliği bile eşinizi baştan çıkarmaya yetecektir. Bunları yaparken “Senin için yaptım!” demeyi de asla unutmayın. İnanın bu çabaya değecek! 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2017, 15:04

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER