Kalp sağlığına dikkat!

Hareketsiz yaşam, stres, sigara ve sağlıksız beslenmenin kalp sağlığının başlıca düşmanları olduğunu belirten uzmanlar, yaşam alışkanlığımızda, özellikle beslenmede yapılacak küçük değişiklikler ile kalp sağlığına katkıda bulunmanın mümkün olduğunu söylüyor. Peki! Sağlıklı bir kalp için neler yapmalı, nasıl beslenmeliyiz? Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, sağlıklı bir kalp için beslenmenin önemine dikkat çekti.

Kalp sağlığına dikkat!

Serhat Şanlı/ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) – Doğduğumuz andan itibaren sürekli çalışan, vücudumuzun olmazsa olmazı tek organı olan kalp yaşamımız boyunca geçen süreç içerisinde yıpranır. Temel görevi kanı vücuda pompalamakla beraber, metabolizmamızda oluşan atık ürünlerin vücuttan atılması, vücut ısısının düzenlenmesi, hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli bölgelerine taşınması gibi hayati görevleri yapan kalbimizin sağlıklı olması tüm vücudumuzun da sağlıklı bir şekilde yaşam sürmesi anlamına gelir.

Hareketsiz yaşam, stres, sigara ve sağlıksız beslenmenin kalp sağlığının başlıca düşmanları olduğunu belirten uzmanlar, yaşam alışkanlığımızda, özellikle beslenmede yapılacak küçük değişiklikler ile kalp sağlığına katkıda bulunmanın mümkün olduğunu söylüyor. Peki! Sağlıklı bir kalp için neler yapmalı, nasıl beslenmeliyiz? 

Sağlıklı bir kalp için beslenmenin önemine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, “Hepimiz biliyoruz ki, kalbimiz; paha biçilmez bir organımız, adeta hayat pınarımızdır. Kanın tüm vücutta durmaksızın akmasını sağlayan, kalbimize gözümüz gibi bakmamız gerektiği halde, birçok kişi onu kendi elleriyle adeta harcamaktadır” dedi.

Kalp dostu beslenme ile sağlıklı bir yaşamın önemine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, işin reçetesini şöyle sıraladı;

“Öncelikle sağlıklı beslenmeyi yaşamımızda alışkanlık haline getirmeliyiz. Öncelikle beslenmede zararlı olanların alternatiflerini tüketmek ve bunu da dengeli şekilde yapmak gerekir. 

İdeal bir kilo hepimizin olmazsa olmazıdır. İdeal kilonuza ulaşın, fiziksel aktivitenizi artırın, kesinlikle sigara içmeyin. Doymuş yağ alımını sınırlandırın ve yeterli miktarda kalsiyum ile magnezyum içeren besinler tüketmeye dikkat edin

Beyaz ekmekten kaçınmak şart diyoruz. Ancak bu hiç ekmek tüketilmeyeceği anlamına gelmiyor. Beyaz ekmeğin yerine kepek ekmeği, çavdar ekmeği veya tam buğday ekmeği tüketilebilirsiniz. Tatlıya düşkün kişiler de, kararında tüketmek şartıyla sütlü tatlılar, alternatif oluşturabilir. Meyveler de, iyi birer alternatif olarak kullanılabilir.

Doymuş yağ ihtiyacımızı et, tavuk, peynir, yoğurt gibi hayvansal kaynaklı gıdalardan alıyoruz. Bu neden ilave katı yağ kullanmak aldığımız doymuş yağın miktarını arttırarak, kalp sağlığımızı olumsuz etkileyebilir. 

Zeytinyağı ya da bitkisel yağların tüketilmesini kalbimizi korumak için önemli. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sağlıklı olduğu düşünülerek sıvı yağları sınırsızca kullanmamaktır.

HAZIR MEYVE SULARI VE GAZLI İÇECEKLERDEN UZAK DURULMALI

Hazır meyve suları ve kolalı içeceklerin yerine taze sıkılmış meyve suları ve ayran tüketilebilir. Özellikle televizyon dizilerinde iştah açıcı görüntüsüyle dikkat çeken cipslere karşı dikkatli olun.  Cips veya çikolata atıştırmak yerine bir miktar fındık, ceviz ya da badem yenilebilir.

Taze sebze, meyve, balık ve lifli gıdalardan zengin beslenmeye özen gösterin. Sebze tüketimi içerdiği vitamin-mineral ve posa açısından kalp sağlığı için önemli. Ama bu, etten de tamamen vazgeçilmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Et, tavuk veya balığı kızartmak yerine ızgara haşlama ya da fırınlama yöntemini uygulamak  gerekiyor. Özelikle katkı maddesi de içeren doymuş yağ oranı yüksek sucuk salam sosis gibi ürünler tercih edilememelidir. Total yağ tüketiminiz diyetinizin yüzde 30’unu geçmemeli. Doymuş yağ oranını yüzde 8-10, çoklu doymamış yağ tüketimini yüzde 9-10, tekli doymamış yağ tüketimini ise yüzde 10-15 civarında sınırlandırılmalı.

TUZ YERİNE BAHARAT KULLANIN

Tuz ihtiyacımız günlük olarak 5 gram civarındayken Türkiye'deki ortalama 18 gram civarında. Çünkü aldığımız birçok besinin içerisinde tuz zaten kendiliğinden mevcuttur. Hatta besinlerin etiketlerini okuma alışkanlığı edinirsek tatlı tadı veren hazır besinlerde tuz da bulunduğunu göreceksiniz. Tuz yerine yemeklerimize lezzet katsın diye çeşitli baharatları tercih edebiliriz.

HAREKETSİZ KALMAYIN

Günümüzde teknolojinin sunduğu otomobil, yürüyen merdivenler, asansör ve sürekli masa başında çalışma gibi imkanlar nedeniyle daha az hareket etmeye başladık. Fiziksel aktivite azlığı ve fizik kondisyon yetersizliği kalp damar hastalıklarının oluşumunda önemli bir risk faktörüdür.

Bu nedenle düzenli egzersiz yapmak kalbi korumaya yardımcı olur. Eğer düzenli spor yapamıyorsak mümkünse günde on bin adım atmaya çalışmalıyız. Hareket fazla kilolardan kurtulmak için olmazsa olmazlardan. Vücut ağırlığının fazla olması kalbi yorar. Fazla kilonun yüzde 5-10 unu vermek kalp hastalığı riskini azaltıyor.

Şişmansanız, fazla kilolarınızdan bilinçli bir beslenme ve egzersiz programı ile kurtulmalı ve bunu yaparken de dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kilolarınızı yavaş yavaş vermelisiniz. Çünkü hızlı verilen kilolar, yine hızlı bir şekilde geri alınabiliyor.

Kalp sağlığını korumak için sağlıklı beslenmek aslında zor değil. Önemli olan her şeyi kararında almak ve kalbe zararlı yiyeceklerin alternatiflerini tüketmek yeterli gelir. Tıka basa yemeyin ve çocuklarınıza küçük yaştan itibaren bilinçli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırın. Tek besine dayalı beslenmek yerine, her besin grubundan dengeli beslenmek ve düzenli spor yapmak. Ayrıca bunu yaşam tarzı haline getirmek sağlıklı olmanız için çok önem arz eder”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2