Organ bağışlayın hayat kurtarın

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Huriye Sevim Akbıyık, “Organ bağışı yaptığınızı yakınlarınıza anlatın” dedi.

Organ bağışlayın hayat kurtarın

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Kök hücre ve organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak ve toplumsal bilinci artırmak amacıyla Çukurova Devlet Hastanesi Başhekimliği öncülüğünde, Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği ile birlikte kök hücre ve organ bağışı programı düzenlendi.

İlk olarak Çukurova Devlet Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıda, organ bağışı ve kök hücre bağışı konuları hakkında detaylı bilgiler verildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferansın açılış konuşmasını Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Huriye Sevim Akbıyık yaptı. Organ bağışı yapan kişilerin ailelerinin de izin vermesi durumunda, organ naklinin gerçekleşebileceğini anlatan Akbıyık, organ nakli yapan kişilerin mutlaka bunu yakınlarına söylemeleri gerektiğinin altını çizdi.

TEK UMUTLARI YETERLİ SAYIDA ORGAN BAĞIŞI

Akbıyık, konferansta hem organ-doku naklini, hem de kök hücre bağışı konularının anlatılacağını söyledi. Her iki konunun da önemine vurgu yapan Akbıyık, “Biz sağlıkçılar ölümün değil yaşamın kutsandığı bir dünyaya inanıyoruz. Bulunduğumuz yüzyıldaki teknolojik gelişmelerle artık ölümlerden de bir başka hasta  için  yaşam umudu çıkarabiliyoruz. Organ yetmezliği tanısı alıp, nakil için bekleyen hastaların acı dolu son anlarına tanıklık etmemiz bizi bağış konusunda daha çok çalışmaya teşvik etmektedir. Çünkü bu hastalarımızın bir an önce sağlıklarına kavuşabilmesi için, tek umutları yeterli sayıda organ bağışıdır.” dedi.

3 KİŞİYE CAN VERDİ

Beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin 3 organ nakli bekleyen hastaya yaşam umudu olduğunu kaydeden Akbıyık, “Çukurova Devlet Hastanemizde 3. Basamak Yoğun Bakım Ünitesi açıldıktan sadece bir ay sonra, bir beyin ölümü vakası tespit edildi. Ekip olarak 24 saat süren yoğun uğraşlar sonucunda, organ bağışı sağlanmış ve üç kişiye yaşam umudu olmuştur. Tespit edilen bir diğer beyin ölümü vakasında ise birinci derece yakınları bağışa izin vermemiştir. Hasta yakınları ''biz bu konuları konuşurken babamız hep sessiz kalırdı demek ki onayı yoktu'' dediler ve bağışta bulunmadılar. Halbuki hasta yakınları  kendi organlarını bağışlamışlardı ve organ bağışını mantıklı buluyorlardı. Yani hem kendi rızamızla organlarımızı bağışlamamız hem de bunu mutlaka yakınlarımıza bildirmemiz gerekir. Konu hakkındaki hassasiyetiniz ve yapacağınız bağışlar için şimdiden teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

    

KÜÇÜKCAN: FARKINDALIK YARATILMALI

Çukurova Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Akif Küçükcan ise, organ ve kök hücre bağışı konusunda görüşlerini aktardı. Bu konular üzerinde farkındalık yaratılması gerektiğine dikkat çeken Küçükcan, davetlerine icabet eden tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu.

BİNGÖL: ÇOK SAYIDA ORGAN NAKLİ BEKLEYEN HASTAMIZ VAR

Adana Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Sorumlusu  Dr.Nezahat Bingöl, bu duyarlılığı gösteren Çukurova Devlet Hastanesi yönetimine teşekkürlerini sunarak sözlerine başladı. Organ naklinin ülkemizde ve dünyada çok ciddi bir sağlık problemi olduğuna dikkat çeken Bingöl, “Çok sayıda organ nakli bekleyen hastamız var.  Ama maalesef ki yeterli sayıda bağışçımız yok. Öncelikle organ nakli nedir? Görev yapmayacak kadar hasta bir organın, yenisi ve sağlamı ile değiştirilmesi işlemine ‘Organ Nakli’ denir. Ülkemizde çok sayıda böbrek nakli bekleyen hasta var. “şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DE 59 BİN 558 DİYALİZ HASTASI VAR

Türkiye’de 59 Bin 558 diyaliz hastası olduğunu ifade eden Bingöl, “Ülkemizde 59 Bin 558 diyaliz hastası var. Ne yazık ki çoğu 20 – 40 yaş arası genç hastalar. Yaşamlarını haftada 3-4 gün makineye bağlanarak sürdürebilmektedirler. Bu kişinin yaşam kalitesini düşürmekte, kişiyi hayattan kopartmaktadır. Ayrıca en iyi diyaliz koşullarında bile ortalama yaşam süreleri 15 yıldır. Başarılı bir böbrek nakli ile makinaya bağımlılık sona ermekte ve yaşam süreleri uzamaktadır.” ifadelerini kullandı.

ORGAN NAKLİ CAİZDİR

Organ naklinin caiz olduğunu Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun açıkladığını vurgulayan Bingöl, “Kimler organ bağışında bulunabilir. 2338 sayılı yayaya göre 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bir başkasının yaşamasına yardımcı olmak amacıyla bağışlayabilir. Organ bağışı işlemlerinizi Sağlık Müdürlüklerine, kamu özel ve üniversite tüm hastanelere, TSM ve ASM’lerine, organ nakli yapan merkezlere, organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek ve benzeri kuruluşlara yapabilirsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu, 06 03 1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır.” dedi.

ER: KÖK HÜCRE 55 YAŞINA KADAR SAKLANABİLİNİYOR

Türk Kızılay’ı Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Yetkilisi Uzman Biyolog Özge Er, kök hücre bağışının önemine değindi. Uygun bir bağışçı bulunabilmesi için en az yüzbinler hatta milyonlarca donörün taranması gerektiğini anlatan Özge Er, bağış yapmak isteyenlerin 18-50 yaş aralığındaki sağlıklı bireyler olmalarının yeterli olduğunu dile getirdi. 49 yaşında verilen kök hücrelerin 55 yaşına gelinceye kadar saklanabildiğini işaret eden Özge Er, kök hücre hakkında şu bilgileri verdi;

GÖBEK KORDONU

“İşlevsel olarak farklılaşmamış, kendini yenileyebilen, çoğalabilen, yamalanma yapabilen, farklı hücrelere farklılaşma yetkinliğine sahip özel hücrelerdir. Kök hücrelerin içinde en çok bilineni ve tedavide en sık kullanılanı, kan yapımından sorumlu (hematopoetik) kök hücrelerdir.  Hematopoetik kök hücreler, temel olarak kemik iliğinde yerleşik olan kök hücrelerdir. Tüm kan hücrelerine farklılaşabilirler. Peki nerelerden elde edilirler. Kemik iliği, kan ve göbek kordonundan elde edilirler. Ülkemizde göbek kordonundan malesef kök hücreler şimdilik elde edilememektedir.” Kök hücre bağışının önemine vurgu yapan Er, herkesi kök hücre bağışçısı olmaya davet etti.

HAYATINI LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR ADADI

Yakalandığı beyin tümörü hastalığı sebebiyle henüz 6 yaşında gözlerini yaşama kapayan Utku Yücel’in babası Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Gazeteci - Kemal Yücel ise, organ nakli ve kök hücre konusunda herkesi duyarlı olmaya davet etti. İnsanların yapacakları organ bağışı ve kök hücre bağışı ile insanlara yaşam umudu olacaklarının altını çizen Yücel,  kendi evladının organlarının 4 çocuğa hayat verdiğini belirti. Kendini hasta çocukların sağlıklarına kavuşmalarına adayan Kemal Yücel, lösemili çocuklarla ilgili yaşadığı duygu dolu anları anlattı.

Öte yandan Doktor Nurettin Özdener, organ bağışının önemli olduğunu ve yayğınlaşması gerektiğini söyledi. Özdener, kendisinin de organ bağışında bulunduğunu ve vatandaşlarında bağış yapması gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2018, 15:29

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER