banner6

Pandemi sonrası artan depresyon

Depresyonun dünyayı ve ülkemizi en fazla etkileyen ciddi iş kayıplarına ve en önemlisi can kayıplarına neden olduğuna dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Zinet Tunç, “Öncelikle bir uzmandan destek alınması çok önemli..

Pandemi sonrası artan depresyon

Serhat ŞANLI / ÖZEL HABER

Depresyonun dünyayı ve ülkemizi en fazla etkileyen ciddi iş kayıplarına ve en önemlisi can kayıplarına neden olduğuna dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Zinet Tunç, “Öncelikle bir uzmandan destek alınması çok önemli.. Depresyon aynı zamanda yenilenebilmek ve kendimizi keşfetmemizi sağlayanda da bir durumdur.  Gerekli yardımlar alındığında kişinin güçlenmesini de sağlayan bir durum haline gelebilir” dedi. >> 11’de

ADANA (İLKHABER) – Depresyonun dünyayı ve ülkemizi en fazla etkileyen ciddi iş kayıplarına ve en önemlisi can kayıplarına neden olduğuna dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Zinet Tunç, “Öncelikle bir uzmandan destek alınması çok önemli.. Depresyon aynı zamanda yenilenebilmek ve kendimizi keşfetmemizi sağlayanda da bir durumdur.  Gerekli yardımlar alındığında kişinin güçlenmesini de sağlayan bir durum haline gelebilir” dedi.

REFAH DÜZEYİ DÜŞÜK ÜLKELERDE TEDAVİ GÖRENLER DAHA AZ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), depresyonda olan kişi sayısının dünya genelinde 322 milyon, Türkiye'de ise 3 milyonun üzerinde olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz Nisan ayında yayınladığı 'depresyon' raporuna göre, son 10 yılda yüzde 18 artış olduğunu ve depresyondaki insan sayısının dünya nüfusunun yüzde 4.4'üne tekabül ettiğini belirtildi. Ayrıca refah düzeyi yüksek ülkelerde depresyondaki kişilerin sadece yüzde 50'sinin tedavi gördüğü, düşük refah düzeyine sahip ülkelerde ise bu oranın yüzde 10'un altında olduğuna değinildi.

İNSANLIK TARİHİ BOYUNCA BİRÇOK FELAKET İLE AKRŞI KARŞIYA KALDI

Konu hakkında gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Uzman Klinik Psikolog Zinet Tunç, insanların tarih boyunca birçok felaket ile karşı karşıya kaldığını ve bunun da psikolojik sorunlara neden olduğunu söyledi.

Uzman Klinik Psikolog Tunç, “İnsanlık tarihi boyunca insanlar çeşitli felaketler ve zorlayıcı yaşam olayları ile karşı karşıya kalmıştır. Ancak aynı anda bütün Dünyayı etkisi altına alan olaylar, nadir görülen ve etkisi yüksek olan durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

COVİD-19 PEK ÇOK KİŞİYİ ETKİLEDİ

En son olarak bütün dünyayı etkisi altına alan ve geniş bir kitleyi etkileyen Covit 19 pandemisi pek çok kişinin hayatını olumsuz etkiledi. Bu etkileri; sosyal, siyasal, ekonomik, biyolojik ve psikolojik olarak niteleyebiliriz.

Covit 19 pandemisi nedeniyle alınan önlemler, insanların yaşamını olumsuz etkiledi. Bununla birlikte pek çok kişi yakınını kaybetti ve kaybetme tehdidiyle karşı karşıya kaldı, ya da şahit oldu” diye konuştu.

Yaşanan insanların ruh sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Tunç, “Sosyal kayıplar da yaşandı, ilişkiler etkilendi, insanlar birbiriyle temas kuramadı. Fiziksel mesafeler yerini duygusal mesafelere bıraktı. Covit 19 pandemisi; belirsizliği barındırması, ölüm tehlikesini içermesi, kişileri yoğun bir çaresizlik içinde bırakması, güven duygusuna zarar vermesi nedeniyle ‘Travmatik’ olay olarak nitelendirilir.

İNSANLARIN KENDİLERİNE OLAN GÜVENİ ZEDELEDİ

Travmatik olay sonrasında kişiler kendine, başkalarına ve yaşama bakış açısı değişmeye başlar. Travmatik olaydan etkilenen insanlar, Dünyayı daha tehlikeli ve güvenilmez, insanları eskisi gibi samimi ve güvenilir bulmaz. Ayrıca kişilerin kendine olan güveni zedelenir. Bu kadar yükle karşı karşıya kalmak pek çok kişinin ruh sağlığını olumsuz etkiledi ve mücadele etmekte zorlandı” ifadelerine yer verdi.

Depresyonda olan kişilere ve yakınlarının neler yapması hakkında tavsiyelerde bulunan Uzman Klinik Psikolog Tunç, şu açıklamalarda bulundu;

“Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı verilere göre, Dünyada depresyon oranlarının artığını yayınladı. Depresyon oranın en fazla artığı ülkelerin başında ise Türkiye gelmektedir.

Depresyon; Duygu durum bozukluğudur, duygularda çökkünlük, yaşamdan zevk alamama, davranışlarda yavaşlama, yoğun bir değersizlik duygusu bunun yanı sıra iştahta azalma ya da artma, uyku problemi gibi fizyolojik belirtilerde göstermektedir. Cinsel isteksizlik ve kendine zarar verme düşünceleriyle seyreden bir durumdur.

UZMANDAN DESTEK ALINMALI

Depresyon dünyayı ve ülkemizi en fazla etkileyen ciddi iş kayıplarına ve en önemlisi can kayıplarına da neden olmaktadır. Eğer bahsedilen bu duygular yaşanılıyorsa bir uzmandan destek alınması önemlidir.

Depresyonda olan kişilerin bu süreçte kendilerine yüksek hedefler koymamaları günlük rutinlerini yerine getirmelerine özen göstermeleri iyi olacaktır. Depresyonda olan kişilerin yakınlarına tavsiyem onları bir iş yapmaları konusunda zorlamamaları zaten depresyonun özelliği bir şeyleri yapacak kadar enerjilerinin olmaması bu konuda yapılan baskılar depresyona bağlı olan değersizlik, suçluluk duygularını ve yetersizlik düşüncelerini artıracaktır.

Depresyon aynı zamanda yenilenebilmek ve kendimizi keşfetmemizi sağlayanda da bir durumdur.  Gerekli yardımlar alındığında kişinin güçlenmesini de sağlayan bir durum haline gelebilir. Psikiyatri ve psikoterapinin yanı sıra duygu durumun düzenlemesini sağlamak için yazılan kitaplardan da yararlanmak iyi gelebilir.”

Yapılan araştırmalar özellikle covid-19 pandemisi ile birlikte depresyon ve ankisiyete vakalarında büyük artış olduğuna dikkat çekiliyor. Ayrıca Türkiye’nin, Covid-19 kaynaklı depresyon ve anksiyete vakalarının artışında Avrupa'da ilk sırada yer aldığı, ortalamanın üzerinde artış yaşandığına dikkat çekiliyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42