banner6

Prof. Dr. Sağlıker; “Yılbaşı gecesi aşırıya kaçmayın”

Prof. Dr. Sağlıker; “Yılbaşı gecesi aşırıya kaçmayın”

Serhat ŞANLI /ÖZEL HABER
ADANA (İLKHABER) – Yeni yıl geldi. Yeni yılın gelmesi ile birlikte ister istemez vatandaşlar kendilerince program yapmakta ve bu program içerisinde bazı etkinliklere katılmak isteyeceklerdir. Ya da evlerinde düzenleyecekleri kendilerince küçük de olsa program ile yeni yılı karşılayacaklardır.
Uzmanlar, yılbaşı akşamı sağlık sorunları yaşamamak ve yeni yıla zinde başlamak isteyenler için önerilerde bulunuyor.
Dünya Tıp Literatürüne hipertansiyon alnında geçen ve kendi adıyla anılan ‘Sağlıker Sendromu’ hastalığını tanımlamış olan Prof. Dr. Yahya Sağlıker, yeni yılı karşılayayım derken sağlıklarından olmasınlar diyor.
Yılbaşı akşamı sağlık sorunları yaşamamak ve yeni yıla zinde başlamak isteyenler için önerilerde bulunan Prof. Dr. Yahya Sağlıker, şu bilgilere yer verdi;
“Gece için planlar hazır ve insanlar bu gibi planlar yaparken çoğu zaman sonrasını düşünmemektedir. Muhtemelen gece için kalorisi yüksek yiyeceklere yöneleceklerdir. Yağlı, tuzlu ve zararlı yiyeceklerin yanı sıra ihtiyaçlarından fazla yiyecek tüketmek de zararlı olur. Yani bir bakıma aşırıya kaçmak gibi bir sorun ortaya çıkmakta ve aşırıya kaçmamak gerekiyor.
Özellikle sağlık sorunları var mı, yok mu ona bakmaksızın bu gibi günlerde daha dikkatli olmakta fayda var. Aşırıya kaçtığınız zaman, her türlü gıda tüketiminin yanında aşırı yüksek ses, aşırı hareketlilik olduğu zaman sağlığımız etkilenir. Çünkü gördüğümüz kadarıyla bu gibi dönemlerde sabahlara kadar süren eğlenceler olmakta.. 
Yemek yenmeli ama dozunda yenmeli. Her şey kararında deriz. Bu çok önemli.. Çünkü insan vücuda belirli miktarın üzerinde tüketimden zarar görür.
Et tüketimini çok seven bir canlıyız. Ancak çoğu zarar verebilir. O nedenle et tüketiminde aşırıya kaymayın. Özellikle yağlı etlerden uzak durulmalı. Bölgemizde kebap tüketimi çok fazla.. Burada da odun kömüründe pişirilenler tercih edilmeli. 
İçki sağlık açısından zararlı, öncelikle tansiyonu yükseltir. Özellikle bu gibi dönemlerde piyasaya çok miktarda sahte içkiler sürülüyor. Bu içkiler sağlığı ciddi şekilde tehdit ediyor. İçinde sağlığı tehlikeye sokacak oranda metil alkol bulunabiliyor. Sahte içkilerin içine otomobillerde kullanılan antifriz dahi katılıyor. Kaçak-sahte içkiler ani körlük, böbrek yetmezliği ve hatta ölümlere bile neden olabiliyor. İnsanı komaya sokabiliyor ve aniden bunlar gerçekleşiyor. Bu gibi vakalarla çok karşılaştık. 
Stres insanlara büyük zarar veriyor. Stresten uzak durmak, stresli ortamlardan uzak durmak gerekir. Sigara çok zararlı, bir sigara tansiyonu yarım saat yükseltir. O nedenle kesinlikle uzak durulmalıdır. İdeal kiloya gelmek, spor yapmak, alkol alımını azaltmak gerekir. 
Çay, kahve, kakao, neskafe, kafein içeren gıdalardan uzak durun.  Aşırı tatlı, hamurlu, unlu gıdaları çok tüketmemeliyiz. Gece boyunca muhtemelen bu gibi şeyleri fazla tüketmeye yönelme olacaktır. Ancak buna dikkat etmek gerekiyor.
Tuz bu konuda çok zararlı olur. İçeriğinde ne olduğu, ne kadar tuz olduğu belli olmayan yiyecekleri aşırı tüketmemeliyiz. Kandaki tuz oranımız 140’tır, 120’ye düşerse ölür. Her şey görecelidir. Burada önemli olan tüketim miktarına dikkat etmektir. Ekmek ve salçadaki tuz yeterlidir. İlave almayınız. Yeni yılı karşılarken de aşırı yiyecekle birlikte fazladan tuz da almış oluruz ve zarar verir.
Önemli olan kararında tüketimdir. Tutup gece boyunca hatta sabahlara kadar tüketim olmaz. Vücudumuzun da belirli bir miktar ihtiyacı vardır. Günlük 1800-2200 kalori ihtiyacımız karşılar. Fazlası zarar verir. Kişi kendini bilmiyorsa, örneğin şekeri varsa ciddi zarar görebilir. Çok dikkatli olmalıyız. Aşırıya kaçmayın. 
Unutmayın Dünyada, çok fazla hipertansiyon hastası olan insan var. Bugün Dünyada yüzde 27-28 oranında hipertansiyon sıklığı var ve her 4 kişiden 1’i tansiyon hastası. Yani hipertansiyon kalp ve damar hastalıkları risk faktörleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın bir halk sağlığı sorunudur. Bu nedenle yeni yılı karşılarken sağlığımızdan olmayalım”

SERHAT ŞANLI


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER