banner6

Sigara her yıl 4.5 milyon insanı öldürüyor

Birçok ölümcül hastalığın ana nedeni olan sigara, dünyada yılda 4,5 milyon insanı öldürüyor. Türkiye’de ise günde 275 kişiyi sigaraya bağlı kaybediyoruz.

Sigara her yıl 4.5 milyon insanı öldürüyor

 
  MERSİN (İHA) -  Yaşamı tehdit eden en önemli nedenlerin başında gelen sigaraya karşı uzmanlar, “Gelin kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın” çağrısında bulunuyor. 
  9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yapılan açıklamalar, sigaranın neden olduğu ölümcül tehlikelerin ulaştığı boyutları bir kez daha ortaya koydu. Mersin İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Ruh Sağlığı, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Şube Müdürü Dr. Göksel Arslan, verdiği rakamlarla bu tehdidin boyutlarını gözler önüne serdi. İHA muhabirine açıklama yapan Dr. Arslan, sigara kullanımının halk sağlığını tehdit eden ve mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorun olduğunun altını çizdi. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin hastalıklara, sakatlıklara, psikolojik sorunlara ve ölümlere neden olarak kişi ve toplum sağlığını tehdit ettiğini vurgulayan Dr. Arslan, dünyada yaklaşık 1,2 milyar sigara içen insandan yılda yaklaşık 4,5 milyonunun sigaraya bağlı öldüğünü söyledi. Bu rakamın 2025 yılında 10 milyon kişiyi bulacağının tahmin edildiğini belirten Arslan, “Sistematik bir mücadele verilememesi halinde sigaranın neden olduğu ölümlerin artacağı, 2000-2024 yıllarında 150 milyon insanın sigaraya bağlı hastalıklardan öleceği tahmin edilmektedir. Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında da sorunun ne kadar ciddi olduğu açık olarak görülmektedir. Dolayısıyla sigara kullanımının önlenmesi çalışmalarının önemi her geçen gün artmaktadır” dedi.
 
  “TÜRKİYE’DE YILDA YAKLAŞIK 100 BİN İNSAN SİGARADAN ÖLÜYORî
  Sigara kullanımında Türkiye ile ilgili çarpıcı rakamlar veren Arslan, “Ülkemizde yaklaşık 17 milyon insan sigara içmektedir. Her yıl 70-100 bin insanımızı, yani günde 275 kişiyi sigaraya bağlı kaybetmekteyiz. Sigaraya bağlı hastalıklar önlenebilir hastalıklar arasında birinci sırada yer alıyor. Vatandaşlarımızın bu bilinçte olması lazım. Sigara bağımlılığı tedavi edilir bir hastalık. Ama bunun için bireyin önce karar vermesi, gerçekten istemesi lazım. İstediği zaman hiçbir tıbbi yardım almadan da çok rahatlıkla bırakabiliyor insanlar. Sigaraya başlamada en önemli etken gençler arasındaki merak. Daha sonra da toplumda bir statü kazanma, kendilerini kanıtlamak amacıyla sigaraya başlıyorlar. Türkiye’de 2008-2012 yılları arasında sigarayla mücadele kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda yüzde 31,2 olan sigara kullanımı yüzde 27’ye geriledi. Bu da 15 yaş üstü yaklaşık 3,5 milyon kişinin sigarayı bıraktığı anlamına geliyor” diye konuştu.
  Onlarca kronik ve öldürücü hastalığa neden olan sigara bağımlılığı ile savaşın halkın sağlığının geliştirilmesi alanında en öncelikli konu olduğunu vurgulayan Arslan, sigaranın tedavi amaçlı ülke bütçesine verdiği zarar ve çalışma hayatının sekteye uğraması da düşünüldüğünde ortaya çıkan kaybın çok büyük miktarlara ulaştığına dikkat çekti.
 
  “DENETİMLERLE BİRÇOK KİŞİ PASİF İÇİCİLİKTEN KURTARILMAKTADIRî
  Mersin’de sigaraya karşı mücadelenin 4207 Sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun kapsamında yapıldığını ifade eden Arslan, sigara denetimlerinde en büyük amaçlarının pasif içiciliği önlemek olduğunu kaydetti. Dünyada yılda yaklaşık 700 bin çocuğun pasif içiciliğe maruz kaldığı ve hiç hak etmediği şekilde sigara yüzünden birçok hastalığa yakalandıklarının tespit edildiği bilgisini veren Dr. Arslan, “Bu kanun çerçevesinde yapılan çalışmalarla birçok kişi pasif içicilikten kurtarılmaktadır. Mersin’de 2013 yılı içerisinde 33 bin 674 işletmede ilçe tütün denetçi ekiplerince 69 bin 188 denetim yapıldı. Bunlardan 135 işletmeye tutanak tutularak 202 bin 576 TL, 110 kişiye ise 9 bin 657 TL idari para cezası uygulandı. İlimizde tütün saha denetimleri etkin bir şekilde sürdürülmektedir. Belirli sıklıklarda ilçeler arası çapraz denetimler yapılarak, kapalı alanda sigara içilmesini önlemek için gerekli hassasiyet gösterilmektedir. Denetimlerimiz hem gece hem gündüz şeklinde planlanarak devam etmektedir” şeklinde konuştu.
  Sigarayı bırakmak isteyen kişilere Mersin İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Mersin, Toros, Tarsus, Erdemli ve Silifke devlet hastanelerinde sigara bırakma polikliniği hizmeti verildiğine işaret eden Arslan, Mersin il genelinde sigara bırakma polikliniklerine 2013 yılı içerisinde 3 bin 351 kişinin başvuruda bulunduğunu, bunlardan 923’ünün sigarayı bırakmada başarılı olduğunu da söyledi.

  “KENDİNİZE BİR İYİLİK YAPIN VE SİGARAYI BIRAKINî
  İşletmelerin en iyi denetçilerinin sigara içmeyen müşterileri olduğuna vurgu yapan Arslan, vatandaşların bu konuda gerekli hassasiyeti gösterdiklerini belirtip teşekkür ederek, bu duyarlılığın devam etmesini istedi. Sigarayla ilgili eğitim faaliyetlerinin artarak devam edeceğini kaydeden Arslan, sözlerini şöyle bitirdi: “Bugün Dünya Sigarayı Bırakma Günü. Gelin kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın. Aynı zamanda bu iyiliği çocuklarınıza ve çevrenizdeki sevdiklerinize de yaptığınızı unutmayın.î
 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2014, 16:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42