Sıra beklemeyen hasta, hastaneden memnun ayrılır

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Denetleme Kurulu Başkanı Muzaffer Yüksel, vatandaşların saatlerce beklemeden muayene olmaları durumunda hastanelerden memnuniyetle ayrıldıklarını söyledi.

Sıra beklemeyen hasta, hastaneden memnun ayrılır

 

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-

Yüksel ile hastanelerin fiziki yapısı, taşeron çalışma sistemi ve vatandaşların hastane memnuniyeti konularını konuştuk. Sorularımızı yanıtlayan Yüksel özellikle vatandaşların hastanelere gittiğini ve randevu alsalar bile öncelik sıralarına göre yinede sıra beklemek zorunda kaldıklarının altını çizdi. Hastaneden memnun kalan vatandaşların çoğunun sıra beklemeden hastanede doktor tarafından muayene olanlar olduğunu işaret eden Yüksel, vatandaşı memnun etmenin kolay olduğunu ama bu konuda bir an evvel çalışmaların yapılması gerektiğini savundu. Şimdi sizleri Muzaffer Yeksel ile yaptığımız röportajımızı paylaşıyoruz.

Hastanelerin fiziki yapısı sizce yeterli mi?

Adana’daki tüm hastanelerde hemen hemen fiziki sorun yaşanmaktadır.  Onun içinde Adana’da zaten büyükşehir hastanesi yapmaya çalışıyorlar. Ama eski hastaneler bakanında dediği gibi tamiratla bakımla genişletmeyi pek düşünmüyorlar.

Peki bina yetersizliği ne gibi aksaklıklar getiriyor?

Hasta sayısı her geçen gün artıyor. Ancak hala 1970’lerin kapasitesi ile çalışıyor binalar. Onun içinde alt yapısı bozuk. En azından ufak bir yağmur yağdığı zaman alt katları su basıyor, elektrikler kesiliyor. Ardından da günümüzde en çok işe yarayan bilgi işlem otomasyon kesiliyor ve işler kalıyor.  Değer taraftan diş hastanesi yapacaklar. Diş hastanesinin elemanları göçebe gibi Adana Devlet Hastanesi’nde Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde  ister istemez fiziki bir kalabalık oluşturuyor.  Diğer taraftan nasıl bir inşaat sektörü ise Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde  bulunan poliklinikleri  hastanelerin daracık odalarına koyuyorlar.  Nefes alınmayacak şekilde çalışılıyor buralarda.

Hastanelerde ki taşeron uygulamasına nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz hep taşerona karşı çıkıyoruz. Ancak taşeron olduğu halde hastanelerde, taşeron çalışan sayısı yeterli değil. Belli bir taşeron sayısı koymuşlar onun üstüne çıkılamıyor.  Taşeron eleman alamayınca hizmetleri diğer personele yaptırmaya çalışıyorlar, ancak yaptıramıyorlar. Taşeronda kalite sistemine göre, sen bu işi yaparsın, sen bu işi yapamazsın şeklinde şeyler yapıyorlar. Buda hastaların mağduriyetine neden oluyor. İster istemez insan gönüllü çalışmadıktan sonra bunun arkası gelmez. nedir oda  bugün ki şartlarda doların 3 TL’yi geçtiği dönemde askeri ücretin Bin Lira  olması ve birde Cumartesi Pazar nöbeti koyuyorlar hiç şaşırmıyorlar. Haftada 45 saat çalışacaksın. Çalışanlar 45 saati doldurmak mecburiyetinde kalıyorlar.  3 tane partinin verdiği seçim vaatleri vardı. Asgari ücret  Bin 400, Bin 800 TL olsun diye. Daha meclisi çalıştırmadılar. Bu meclis zamanında isteselerdi, bu yasayı geçirirlerdi.  Ve asgari ücreti isteselerdi  Bin 500 TL’nin üzerine çıkartabilirlerdi.

Hastalar memnun mu sizce?

Hiçbir hastaneye gittiğiniz zaman hastaların fiziki olarak hastanelerden memnun olacağını sanmıyorum.  Vatandaş memnuniyeti diyorlar. Fakat vatandaş memnuniyetini kendi personellerine doldurttukları için  gerçekten vatandaş memnun mudur?. Bana sorarsanız vatandaş doktorun yanına girip muayenesini oluncaya kadar bir memnuniyetinin olduğunu sanmıyorum. Ne zaman erken doktorun yanına girip muayene olursa hastanın memnuniyeti olur.

Hastanelerde hala sıra bekleyenleri görmek mümkün. Bunun nedeni ne olabilir?

Hastanelerde hala kuyruk var. Hastanelerde kadrolar çok az.  Büyük hastanelerde yeterli doktor var ama doktorun poliklinik yapacağı yeterli odalar yok. Oda olmadığı içinde poliklinik yapamıyor ve hasta kuyruğa girmek zorunda kalıyor. Dıştan göründüğü gibi işlemleri de çok fazla. Önce bir barkot alabilmek için sıraya girecek. Ondan sonra doktorun kapısında sıraya girecek. Bir de hastalara öyle bir şey yapmışlar ki randevu, ikinci muayene, sağlık personeli araya girdiği için vatandaşın sırası kaydıkça kayıyor.

Randevu alanlarında sıraya giriyor. Bunu bizler gördük, sizlerde fark ettiniz mi bilmiyorum. Hem randevu almak, hem sırayı girmek doğru mu?

İşte öncelik sırası olduğu için randevu alanlarda beklemek zorunda kalıyor. Hem kadroları fazlalaştıracaksın hem mekanı fazlalaştıracaksın ki böyle durumlara gerek kalmasın. Biz diyoruz ki bir işyerinde mutlu olabilmek için iş güvenliği ücret güvenliği can güvenliği ve mekan güvenliği  olmalı.

Çalışanlar mutsuz mu?

Sağlıkta çalışanlar şöyle mutsuz. Sağlıkta döner sermaye uygulaması var ki,  bir doktor Bin lira  alırken diğeri 2 Bin Lira alabiliyor. Dolayısıyla burada hizmet olarak da barış kaybolmuştur. Barış kaybolmuşsa insanlar mutlu değildir.

Sorularımızı yanıtladığınız için teşekkürler

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2015, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2