banner6

Soğuklar ve Kalp Sağlığı

Gazetemize kalp sağlığı için sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu ve alınabilecek önlemler hakkında konuşan Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, “Aşırı artan kent nüfusu ile birlikte hareketsiz yaşam, stres, sigara kullanımı ve sağlıksız beslenme, kalp sağlığının başlıca düşmanları olarak karşımıza çıkıyor. Yaşam alışkanlığımızda ve özellikle beslenmede yapılacak küçük değişiklikler ile kalp sağlığına katkıda bulunmak mümkün” diye konuştu.

Soğuklar ve Kalp Sağlığı

Serhat ŞANLI/ ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) – Kış mevsimi ile birlikte yaşanan aşırı soğuklar kan basıncımızı artırarak kalbimizin yükünü artırır. Doğduğumuz andan itibaren sürekli çalışan ve soğukta vücut ısımızı korumak için daha fazla çalışmak zorunda kalbimizin sağlıklı olması için beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, yapılacak küçük değişiklikler ile kalp sağlığına katkıda bulunmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Gazetemize kalp sağlığı için sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu ve alınabilecek önlemler hakkında konuşan Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, “Aşırı artan kent nüfusu ile birlikte hareketsiz yaşam, stres, sigara kullanımı ve sağlıksız beslenme, kalp sağlığının başlıca düşmanları olarak karşımıza çıkıyor. Yaşam alışkanlığımızda ve özellikle beslenmede yapılacak küçük değişiklikler ile kalp sağlığına katkıda bulunmak mümkün” diye konuştu

Kalbin vücudumuzun en önemli parçaları arasında yer aldığını ve onu korumanın da aynı derecede önemli olduğuna değinen Şenses, “Kalbimiz; paha biçilmez bir organımız, bizim hayat pınarımızdır. Kanın tüm vücutta durmaksızın akmasını sağlayan, kalbimize gözümüz gibi bakmamız gerektiği halde, birçok kişi onu kendi elleriyle adeta harcamaktadır. Ondaki bir sorun hayatımızın kararması demektir” dedi.

Kalp dostu beslenme ile sağlıklı bir yaşamın önemine değine Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, şu bilgilere yer verdi;

“Biz insanlar sıcak kanlı canlılarız ve dolayısı ile hava soğuduğunda vücut ısımızı korumak zorundayız. Bu nedenle, soğuk havada ısı kaybını önlemek için vücut kan damarlarını büzerek ısı kaybını azaltmaya çalışır ve enerji üretiminin de artması için metabolizma hızlandırılır. Yani sağlıklı kalp olmazsa olmazımızdır.

Doğduğumuz andan itibaren hep çalışan, vücudumuzun olmazsa olmazı kalp, temel görevi kanı vücuda pompalamakla beraber, metabolizmamızda oluşan atık ürünlerin vücuttan atılması, vücut ısısının düzenlenmesi, hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli bölgelerine taşınması gibi hayati görevleri yapar. Tabi yaşamımız boyunca geçen bu süreç içerisinde doğal olarak yıpranır.

Peki! Sağlıklı bir kalp için neler yapmalı, nasıl beslenmeliyiz? Şöyle bir göz atalım. Yapacağımız ilk şey öncelikle sağlıklı beslenmeyi yaşamımızda alışkanlık haline getirmek ve beslenmede zararlı olanların alternatiflerini tüketmek.. Tabi her zaman belirttiğimiz gibi ideal bir kiloya sahip olmak ve onu korumamız önemli..

Her haliyle ideal kilonuza ulaşın, fiziksel aktivitenizi artırın ve kesinlikle sigara içmeyin. Eğer alıyorsanız doymuş yağ alımını sınırlandırın ve yeterli miktarda kalsiyum ile magnezyum içeren besinler tüketin.

Doymuş yağ ihtiyacımızı et, tavuk, peynir, yoğurt gibi hayvansal kaynaklı gıdalardan alıyoruz ve ilave katı yağ kullanmak aldığımız doymuş yağın miktarını arttırarak, kalp sağlığımızı olumsuz etkileyebilir.

Ayrıca zeytinyağı ya da bitkisel yağların tüketilmesi kalbimizi korumak için önemlidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sağlıklı olduğu düşünülerek sıvı yağları sınırsızca kullanmamaktır.

Tüketiyorsanız beyaz ekmeğin yerine kepek ekmeği, çavdar ekmeği veya tam buğday ekmeğini tercih edebilirsiniz. Tatlıya düşkün kişiler, kararında tüketmek şartıyla sütlü tatlılar ile alternatif oluşturabilir ve ya meyveleri de, iyi birer alternatif olarak kullanabilirsiniz.

HAZIR MEYVE SULARI VE GAZLI İÇECEKLERDEN UZAK DURUN

Televizyon dizilerinde iştah açıcı görüntüsüyle dikkat çeken cipslere karşı dikkatli olun.  Cips veya çikolata atıştırmak yerine bir miktar fındık, ceviz ya da badem yenilebilir. Hazır meyve suları ve kolalı içeceklerin yerine de taze sıkılmış meyve suları ve ayran tüketilebilir.

Sağlıklı beslenme için taze sebze, meyve, balık ve lifli gıdalardan zengin beslenmeye özen göstermek faydalı olacaktır. Sebze tüketimi içerdiği vitamin-mineral ve posa açısından kalp sağlığı için önemli. Tabi bu, etten de tamamen vazgeçilmesi gerektiği anlamına gelmiyor.

Et, tavuk veya balığı kızartmak yerine ızgara haşlama ya da fırınlama yöntemini uygulayabilirsiniz. Özelikle katkı maddesi de içeren doymuş yağ oranı yüksek sucuk salam sosis gibi ürünler tercih edilmemelidir. Total yağ tüketiminiz diyetinizin yüzde 30’unu geçmemeli, doymuş yağ oranını yüzde 8-10, çoklu doymamış yağ tüketimini yüzde 9-10, tekli doymamış yağ tüketimini ise yüzde 10-15 civarında sınırlandırmalıyız.

Aslında Kış mevsimi bir sebze cennetidir. Havuç, lahan, kırmızı pancar, kırmızı lahana ve balkabağı kırmızı sebze, yeşil sebze olarak ıspanak, pırasa, brokoli ve marul, beyaz sebze olarak da kereviz, turp, yerelması gibi kök sebzeler bolca bulmak mümkün.. Bunları rahatlıkla tüketebiliriz.

TUZ YERİNE BAHARAT KULLANIN

Tuz ihtiyacımız günlük olarak 5 gram civarındayken Türkiye'deki ortalama 18 gram civarında. Aldığımız birçok besinin içerisinde tuz zaten kendiliğinden mevcuttur. Hatta besinlerin etiketlerini okuma alışkanlığı edinirsek tatlı tadı veren hazır besinlerde tuz da bulunduğunu göreceksiniz. Tuz yerine yemeklerimize lezzet katsın diye çeşitli baharatları tercih edin.

HAREKETSİZ KALMAMALIYIZ

Günümüzde teknolojinin sunduğu bazı kolaylıklar, örneğin sık sık otomobil kullanımı, yürüyen merdivenler, asansör ve sürekli masa başında çalışma gibi imkanlar nedeniyle daha az hareket etmeye başladık.

Fiziksel aktivite azlığı ve fizik kondisyon yetersizliği kalp damar hastalıklarının oluşumunda önemli bir risk faktörü olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle düzenli egzersiz yapmak kalbi korumaya yardımcı olacaktır.

Eğer düzenli spor yapamıyorsak mümkünse günde on bin adım atmaya çalışmalıyız. Çünkü vücut ağırlığının fazla olması kalbi yorar. Fazla kilonun yüzde 5-10 unu vermek kalp hastalığı riskini azaltır. Yani hareket fazla kilolardan kurtulmak için olmazsa olmazlardan.

Şişmansanız, fazla kilolarınızdan bilinçli bir beslenme ve egzersiz programı ile kurtulmalı ve bunu yaparken de dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kilolarınızı yavaş yavaş vermelisiniz. Çünkü hızlı verilen kilolar, yine hızlı bir şekilde geri alınabiliyor.

Kalp sağlığını korumak için sağlıklı beslenmek zor değil. Önemli olan, her şeyi kararında almak ve kalbe zararlı yiyeceklerin alternatiflerini tüketmek.. Tıka basa yemeyin. Çocuklarınıza küçük yaştan itibaren bilinçli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırın. Tek besine dayalı beslenmek yerine, her besin grubundan dengeli beslenmek ve düzenli spor yapmak. Bunu da yaşam tarzı haline getirmek sağlıklı olmanız için çok önemlidir unutmayın.. Ayrıca kış aylarında su tüketimimiz azalıyor. Bol su içmekten çok yeterli sıvı almak sağlanmalı. Her durumda günlük içecek miktarı (su ve benzerleri) 1,5- 2 litreden az olmamalıdır.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER