Soğuklarda nasıl beslenmeli?

Soğuklarda nasıl beslenmeli?

Serhat ŞANLI/ÖZEL HABER

 

ADANA (İLKHABER) - Kış mevsimine yaklaştığımız şu günlerde havalarda yavaş yavaş soğumaya başladı. Soğuk havalarla birlikte özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum hastalıklarının baş göstermesi ile birlikte kışa sağlıklı beslenme ile birlikte girerek bu tür hasatlıklardan kurtulmak mümkün.

Kış aylarında soğuklarla baş etmek için özellikle güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerekiyor. Çünkü bağışıklık sistemi vücut için zararlı olan organizmaların vücuda girmesini önler.

Bu bağlamda sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar kış öncesi uyarılarda bulunuyor. Her daim sağlıklı bir yaşam için, beslenmenin önemine değinen Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, “Kış mevsimine yaklaştığımız şu günlerde soğuyan havalarla birlikte grip, nezle, soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonlardan kaynaklı hastalıkların yanında vücut direnci de iyice azalmaya başlar” dedi.

Kış mevsimini rahat atlatmak için beslenmenin önemine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, şu önerilerde bulundu;

“soğuyan havalarda kalorili, yağlı ve daha şekerli besinleri tüketme eğilimi doğal olarak artıyor. İşte bu dönemlerde sağlıklı beslenmeye daha fazla dikkat edilmeli.

Ayrıca soğuk havalarda hareketsizlik ve beslenmede günlük alınan kalori miktarındaki artış, istenmeyen kilo artışlarına da neden olur. Bir de soğuk kış günlerinde dışarıda geçirilen zamanın az oluyor.

Soğuklardan korunmak için sıkı ve kalın giyinmek ile belki fazla kilolarımızı saklayabiliriz. Bu rahatlık ile de yeme içme konusunda daha rahat davranmak, fazla kilo almaya neden olabileceği unutulmamalıdır.

Unutmayın! Kış aylarında soğuk havalardan dolayı metabolizmamız yavaşlar. Bu durumda 3 ana öğün ve 3 ara öğün kuralına dikkat edersek, metabolizmamızı hızlandırmaya yardımcı oluruz. Tabi beslenmede tüketeceğimiz gıdalarda çeşitliliğe önem vermeliyiz.

Soğuk kış aylarını güçlü bir bağışıklık sistemi ile daha rahat atlatabiliriz. Bağışıklık sistemimiz aslında şaşırtıcı bir sistemdir ve bir o kadar da ilginç savunma mekanizmamızdır. Bağışıklık sistemimiz bizleri mikrop diye belirttiğimiz bakteri, virüs ve parazitlerin zararlarından korur.

Bağışıklık sistemi vücut için zararlı olan organizmaların vücuda girmesini önler ve girer ise yayılmalarına engel olur. Kısaca vücut için zararlı olan organizmalara karşı gösterdiği savunma mekanizmasıdır. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın en iyi yolu sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesidir. Besin öğelerinin vücudumuza yeterli ve dengeli miktarda alınması, kilo kontrolü, düzenli ve ağır olmayan bir egzersiz bu yaşam tarzının temel koşulları olmalıdır.

Burada beslenmeye dikkat etmekte fayda var. Beslenmede çeşitlilik yararlı olacaktır. Ara öğünlerde mümkün olduğunca her besin grubundan çeşitlilik sağlamak bağışıklığımızı kuvvetlendirip hastalıklara karşı korumaya yardımcı olmasının yanında, kilo kontrolüne de yardımcı olacak.

BOL SEBZE VE MEYVE TERCİH EDİLMELİ

Kış aylarında bol meyve ve sebze tüketmek her zaman tavsiye ettiğimiz önemli bir konudur. Bunlarla vücut savunmamızı güçlendirecek ve vücut savunmasını güçlendirmek de bizi koruyacaktır. Burada özellikle C vitamini içeren sebze ve meyvelerin antioksidan özelliklerinden faydalanmak için öğünlerde, çeşitli yeşilliklerde hazırlanmış bol salata tüketmek çok yararlı olacağını söyleyebilirim.

Soğuk havalarda vitamin ve mineral deposu olan sebze ve meyve tüketimi çok önemlidir. Buna dikkat etmek gerekiyor. Vitaminlerin sebze ve meyveler içerisindeki dağılımı değişiktir. Bu sebeple tek bir sebze ve meyveyi sık tercih etmek yerine çeşitlilik sağlanması en doğru yöntem olacaktır.

BOL C VİTAMİNİ

C vitamini özellikle soğuklarda sağlığımız açısından çok yararlı bir vitamindir. Onun için soğuk günlerde, ara öğünlerde C vitamini açısından zengin olan meyveleri tercih edin. Bu konuda bölgemiz çok şanslı diyebiliriz. Bölgemizin önemli meyvelerinden olan portakal, mandalina, greyfurt ve kivi C vitamini bakımından zengin ve tercih edilmelidir.

Ayrıca bu meyveleri meyve suyu olarak da tüketebiliriz. Önemli olan bir konu da meyveler kesildiği andan itibaren C vitamini miktarı azalmaktadır. O nedenle meyvelerin kesildikten sonra hemen tüketilmesi daha doğrudur.

MEYVELERİ POSASI İLE TÜKETİN

Meyvelerin posalı olarak tüketilmesi besleyiciliği açısından daha uygundur. Meyve suyu şeklinde tüketimi posa alımını azalttığı için, bağırsak hareketleri yavaş olan kişilerin posa alımını arttırmak açısından meyve olarak tercih etmesi metabolizmayı hareketlendirmesi açısından daha sağlıklı olacaktır.

KURU YEMİŞ ÖNEMLİ

Kış aylarında yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak için ara öğünlerde kuruyemiş tercih edebilirsiniz. Ara öğünlerde meyve tercih edilebileceği gibi fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişler tercih edilebilir. Çünkü bu kuruyemişlerde bolca bulunan E vitamini bağışıklığınızı kuvvetlendirecektir.

ÇORBA ALTERNATİF OLABİLİR

Soğuk kış mevsiminde sebzeli çorba hem vitamin, hem de sıcak tutması açısından tercih edilebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta içerisine eklenen şehriye, pirinç, bulgur, un gibi karbonhidrat kaynakları nedeniyle, çorbanın yanında ekmeği çok tüketmemek daha uygun olacaktır.

EGZERSİZ YAPIN

Kış aylarında hareketsiz kalmak, vücut kilo endeksimizin artmasına neden olabilir. Bunun için vücut ağırlığının kontrolünün sağlanmasında en önemli unsur hareketli olmaktır. Özellikle havanın güneşli olduğu günlerde dışarıda yapılacak yürüyüşler sağlık açısından çok yararlı olacaktır. Eğer hava şartları nedeniyle dışarı çıkamıyorsak, imkân varsa ya bir spor salonunda, ya da evde yapılabilecek basit egzersizler tercih edilebilir.

SU MUTLAKA OLMALI

Su yaşamımız için olmazsa, olmazımızdır. Su hayattır. Su, vücut ısısını dengede tuttuğu gibi, vücuttan toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Bu nedenle günlük su tüketimini 2 litrenin altına düşürmemekte fayda vardır. Sağlıklı bir yaşam için su vazgeçilmezdir”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2