banner6

Tatil döneminde omurga ve omurilik yaralanmasına dikkat!

Okulların kapanması, yaz tatili ile birlikte bayram tatili de geldi. Her yıl tatil dönemlerinde özellikle bayram arifelerinde insanların yola çıkması yollarda aşırı trafik yoğunluğuna neden olmaktadır. Bunula birlikte böyle dönemlerde ülkemizde maalesef trafik kazalarında da artış görülmektedir.

Tatil döneminde omurga ve omurilik yaralanmasına dikkat!

 Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Okulların kapanması, yaz tatili ile birlikte bayram tatili de geldi. Her yıl tatil dönemlerinde özellikle bayram arifelerinde insanların yola çıkması yollarda aşırı trafik yoğunluğuna neden olmaktadır. Bunula birlikte böyle dönemlerde ülkemizde maalesef trafik kazalarında da artış görülmektedir.

TATİL DÖNEMİNDE OMURİLİK VE OMURGA YARALANMALARI ARTIYOR

Bununla birlikte tatil nedeniyle özellikle sığ sularda yüksekten atlama ve sıcak havalardan bunalan vatandaşların daha serin olması nedeniyle tatil için gittikleri yayla yerlerinde yüksekten düşme vakaları da artmaktadır.

Uzmanlar, trafik kazaları, sığ sularda yüksekten atlama ve yayla yerlerinde yüksekten düşme vakalarında en fazla omurga ve omurilik yaralanmaları meydana geldiğini olduğunu söylüyor.

Çukurova Üniversitesi, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Balcalı Hastanesi ve Özel Ortadoğu Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Derviş Mansuri Yılmaz, trafik kurallarına uyulmaması sonucunda ölüm ve ciddi sakatlıklarla sonuçlanabilen trafik kazaları nedeniyle ortaya çıkan ciddi sağlık sorunları hakkında uyarılarda bulundu.

Doç.Dr. Yılmaz, her tatil döneminde sık sık karşılaşılan yoğun trafik nedeniyle yaşanan kazalarının yanında tatil yerlerinde yüksekten düşme ve sığ sulara yüksekten atlama sonucu meydana gelen vakalarda da yükseliş olduğunu söyledi.

Böyle bir vaka anında yapılacaklar hakkında bilgi veren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Derviş Mansuri Yılmaz sözlerine şöyle devam etti;

TATİLİNİZ KABUSA DÖNMESİN

‘’Sevdiklerimizle ve ailemizle birlikte olmak, dinlenmek ve hoş bir vakit geçirmek için yollara çıktığımızda, aşırı hız, emniyet kemeri takılmaması ve diğer trafik kurallarına uyulmaması sonucunda ölüm ve ciddi sakatlıklarla sonuçlanabilen trafik kazaları meydana gelmektedir.

BOYUN KIRIKLARI ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR

Ayrıca tatil dönemine girdiğimiz bu günler ile birlikte özellikle yaz aylarında, tatil yerlerinde yüksekten düşme, sığ sulara balıklama atlama sonucunda da omurga ve omurilik yaralanması ile sıkça karşılaşmaktayız. Omurga kırıkları arasında en tehlikeli olan boyun kırıklarıdır. Bu yaralanmalar sakatlık ve ölümle sonuçlanabilmektedir.   

Şiddetli trafik kazalarının çoğunda kişi ya araç içerisinde sıkışmakta ya da araçtan fırlayarak dışarı düşmektedir. Ciddi organ yaralanmasının olduğu trafik kazalarında hemen daima omurga ve omurilik yaralanması eşlik etmektedir. Sakatlıkla sonuçlanan omurilik yaralanması travma anında meydana gelebildiği gibi önemsememiz gereken oranda, yaralının kaza yerinden araçtan çıkarılması yada kaza yerinden başka bir yere kurallara uymadan bilinçsizce taşınması sırasında kırılmış omurganın sağlam olan omuriliği yaralaması sonucu meydana gelmektedir.

PROFESYONEL EKİP BEKLENMELİ

Trafik kazasının olduğu yerde yaralı araç içerisinde sıkışmış bir şekilde bulunmuşsa, eğer aracın devrilme, düşme ve yanma gibi bir riski yoksa profesyonel sağlık ve kurtarma ekibine haber vermek ve beklemek daha uygun bir yaklaşımdır.  Bununla birlikte damar yaralanması varsa kan kaybını önlemek amacıyla kanayan bölgeyi tamponlamak, hava yolunu açık tutmak uygun olabilir.

YARALIYI 4 KİŞİ TAŞIMALI

İlk yardım ekipleri gelinceye kadar yaralı kaza yerinden daha güvenli bir yere taşınması söz konusu ise Baş, boyun, sırt ve bel omurgasını destekleyerek düz pozisyonda taşınması gerekir.   Yaralının kollarından ve bacaklarından tutarak iki kişinin taşıması uygun değildir. Yaralının 4(dört) kişi ile taşınması ideal olandır.

Boyunluk varsa mutlaka boyunluk takılmalı, bir kişi yaralının baş ve boyun kısmını eli ve kolu ile sabitlemeli, ikinci kişi sırt bölgesini ve kolları, üçüncü kişi bel ve kalçayı, dördüncü kişide bacakları desteklemeli ve tutmalıdır. İlk yardım ekibi gelinceye kadar güvenli ve sert bir zeminde kazazede bekletilmelidir.

CİDDİ SORUNLAR MEYDANA GELİR

Boyun kırığı ile birlikte omurilik yaralanması meydana gelmiş ise hem kollarda hemde bacaklarda felçlik olur. Sırt ve bel bölgesindeki kırıklar ve omurilik yaralanması ise sadece bacaklarda felçlik, idrar ve gaita kaçırma, cinsel fonksiyon bozukluğuna sebep olmaktadır.

İLK YARDIM ÇANTASI ÖNEMLİ

Omurga kırıklarının tedavisinde, omurga kırığı hafif, omurga dizilimi bozulmamış, omurilik siniri sağlam ise istirahat ve omurgayı desteleyecek korse ile tedavi edilmektedir. Eğer şiddetli omurga kırığı meydana gelmiş, omurganın dizilimi bozulmuş ve omurilik sinir basısı ve hasarı varsa omurga, ameliyat ile tespit edilmektedir.  Araçlarımızda ilk yardım çantası, boyunluk mutlaka bulunduralım. Sağlıklı ve huzurlu bir tatil geçirmek için lütfen trafik kurallarına uyalım.’’

 

                                                          

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2017, 13:47

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER