banner6

Ulutaş: Sağlıkta dönüşüm çalışana güvensiz yansıyor

Adana Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyon Başkanı Dr. Yaşar Ulutaş, “Sağlık’ta dönüşüm” sağlık çalışanlarına güvencesiz iş, güvensiz gelecek, ağır iş yükü olarak yansımaktadır dedi.

Ulutaş: Sağlıkta dönüşüm  çalışana güvensiz yansıyor

 

ADANA(İLKHABER) - Adana Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ahmet Suntur, SES Adana Şube Başkanı Dr. Tekin Müjde, Dev Sağlık İş Çukurova Bölge Şube Başkanı Hüseyin Türkmen ile hekimlerin katıldığı toplantıda basın açıklamasını okuyan Adana Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyon Başkanı Dr. Yaşar Ulutaş, “Sağlıkta Dönüşüm Programıyla 2005 yılında başlayan Aile Hekimliği uygulaması ile Türkiye sağlık ortamında yapılan değişiklikler, sağlık çalışanları için olumsuz çalışma ve yaşama koşullarını dayatmış durumdadır. Bu “dönüşüm” sağlık çalışanlarına güvencesiz iş, güvensiz gelecek, ağır iş yükü olarak yansımıştır. Sağlık alanının piyasaya açılması hesapları yapılırken sağlık hizmetinin niteliği değişmekte, performans puanları havada uçuşmakta, ceza puanları Demokles’in kılıcı gibi Aile Hekimlerinin tepesinde sallanmaktadır. Sağlık çalışanları artan iş yükünün altında ezilmektedir. Aile Hekimlerine getirilen 6 yıllık eğitim dayatması ve torba yasa ile getirilen nöbetler kabul edilebilir nitelikte değildir. Bizim en önemli kaygımız mesleğimizi, etik ve iyi hekimlik çerçevesinde icra edememektir. Geçmişte olsun günümüzde olsun, birçok kurumun otoriter bir tarzda yönetildiğine şahit olmaktayız. Günümüzün daha gelişmiş yasal çerçevesini hesaba katmazsak bu kurumlarda insanların uzun mesai saatlerinde, zor şartlar altında çalıştıkları, angaryalara maruz kaldıkları ve buna karşın herhangi bir taleplerine olumlu yanıt bulamadıkları gibi yönetime hiçbir şekilde katılmalarının söz konusu olmadığı görülmektedir”

KARARLARINIZI GÖZDEN GEÇİRMEYE DAVET EDİYORUZ

Dr. Ulutaş, “Bugün yaşadığımız ve gelecekte de yaşayacağımız yönetici-çalışan çatışması yıkıcı sonuçlar doğurabilen bir olgudur. Ve çıkar çatışmalarının tek çözüm yolu, toplu görüşmeler yoluyla elde edilebilir. Artık çalışanlarında yönetime katılması ve Çatışmanın etkin ve adil çözümü için, istihdam ilişkilerinin tüm boyutlarıyla incelenmesi; sosyal aktörler arasında eşitlik, adalet ve demokrasinin tesisi; sağlık, sosyal, güvenlik, refah artışı, emeklilik, katılım gibi konularda çalışanların temsilci örgütlerinin sürece katılımı kaçınılmaz bir zorunluluktur. Yöneticiler popülizm peşinde koşarken çalışanı göz ardı etmektedir. Bilinmelidir ki; . Kendi normlarını topluma dayatan bir yönetim karşısında örgütlerimiz, sağlık çalışanlarının yegâne gücüdür ve Sağlık Çalışanları, çıkarlarını korumak adına ortaklaşarak güçlerini en üst noktaya çıkaracaktır. Yöneticilerin, bu ve benzer olaylarla sağlık çalışanını baskı altına almayı, ASM çalışanlarını zayıflatmayı, korku salmayı, yıldırmayı amaçlayan soruşturmalarının, sağlık çalışanlarının örgütlü mücadelesi karşısında geçmişte olduğu gibi şimdi de işe yaramayacağı açıktır. Değerli Yöneticiler, Bu noktada sizleri kararlarınızı bir daha gözden geçirmeye davet ediyor Dr. Mehmet Zeki Türe’nin tekrar görevine dönebilmesi ve yapılan hukuksuz işlemlerin iptal edilebilmesi için her türlü desteği vereceğimizi bilmenizi istiyoruz” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42