banner6

Adana cezalandırıldı mı?

ADASO Başkanı Sürenkök, Yeni teşvik sisteminin tüm ülke geneli için olumlu olmasına karşın Adana'nın yine üvey evlat gibi görüldüğünü söyledi

Adana cezalandırıldı mı?
Adana cezalandırıldı mı?

 

  ADANA (İHA) - Adana Sanayi Odası (ADASO)  Başkanı Sadi Sürenkök, yeni teşvik sisteminin ülke geneli için olumlu olmasına karşın, Adana'nın yine üvey evlat gibi görüldüğünü ve adeta cezalandırıldığını söyledi. 

  Genel teşvik politikasının, ilk olarak çıktığı 2004 yılında Adana Sanayi Odası'nın eleştirdiği noktalara geldiğini belirten Sürenkök, "Özellikle cari açığın giderilmesi açısından ve Türkiye'de olmayan yatırımların ülkemize yapılması ile ilgili büyük ölçekli yatırımlara ciddi manada destekler veriliyor. Ülkemizde üretimi artırmak için önemli ve doğru destekler var. Ama Adana olarak büyük hayal kırıklığına uğradık"  dedi.

  Sürenkök, teşvik sisteminde illerin bölgelere göre sınıflandırılmasında sosyoekonomik gelişmiş göstergelerinin önemli kriter olarak alındığını, ancak bu rakamların açıklanmamasının düşündürücü olduğunu bildirdi. Sürenkök, "İllerin bölgelere ayrılmasında adaletsizlik ve haksızlık yapılmadığına, Adana'nın cezalandırılmadığına ve üvey evlat olarak görülmediğine ikna olmak istiyoruz" diye konuştu.

  Önceki sistemde aynı bölgedeki Mersin'in üçüncü, bir puan farkı olan Hatay'ın dördüncü, Osmaniye'nin ise beşinci bölgede yer aldığına dikkat çeken ADASO Başkanı Sadi Sürenkök, şöyle konuştu:

  "Ekonomi Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, tutarı 5 milyon lira ve 40 kişilik istihdam olan yatırımda, toplam devlet desteği 2. bölgede 1 milyon 682 bin lira iken, 3. bölgede 2 milyon 597 bin, 4. bölgede 3 milyon 29 bin, 5. bölgede ise 3 milyon 712 bin liraya ulaşmaktadır. Destek yoğunluğu ise, 2. bölgede yüzde 34, 3. bölgede yüzde 52,  4. bölgede ise yüzde 61, 5. bölgede yüzde 74 olarak gerçekleşmektedir.

  Gelişmişlik farkı olmamasına rağmen Adana'nın Kozan ilçesi ikinci, yakınında bulunan Osmaniye'nin Kadirli ilçesi beşinci bölgede, Ceyhan ilçesi 2. bölgede bulunurken komşusu Hatay'ın Dörtyol ilçesi 4. bölgede yer almaktadır. Böyle bir coğrafyada bulunan Adana'ya nasıl yatırım yapılacak? İşsizlikte iller sıralamasında en üst seviyelerde olan Adana'ya artık stratejik ürünler dışında yatırım yapılması mümkün olmayacaktır."

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42