banner6

Adana hububatta merkez olmak istiyor

Adana Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Çalışkan, kuracakları 'Borsa Kampusu' ile birlikte sadece Çukurova'nın değil, aynı zamanda da Güney ve Güneydoğu'daki hububat ticaretinin de merkezi olmak istediklerini ve bunu başaracaklarına da inandığını söyledi.

Adana hububatta merkez olmak istiyor
Adana hububatta merkez olmak istiyor

 

 

  ADANA (İHA) - Adana Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Çalışkan, kuracakları 'Borsa Kampusu' ile birlikte sadece Çukurova'nın değil, aynı zamanda da Güney ve Güneydoğu'daki hububat ticaretinin de merkezi olmak istediklerini ve bunu başaracaklarına da inandığını söyledi. 

  ATB tarafından hazırlanan; 'Borsa Kampusu Projesi', HiltonSA Adana Oteli'nde organize edilen 'İstişare Toplantısı'nda tanıtıldı. Yoğun ilgi gösterilen oturumda konuşan Muammer Çalışkan, "Hayatımın en gururlu ve onurlu 3 yılını yaşadım. Bu ATB Yönetim Kurulu Başkanlığı titrinden değildi. Yüzyıllık geçmişi, bin 400'ün üzerinde üyesi ve oturmuş bir kültürüyle böylesine muhteşem bir camiaya temsil etmenin vermiş olduğu bir onurdu bu" dedi. ATB'nin, aynı zamanda da İzmir Ticaret Borsası'nın ardından Türkiye'nin en eski ikinci borsası olduğuna işaret eden Çalışkan, kurum kimliğinin vermiş olduğu sorumluluk ve misyonu da en iyi şekilde yerine getirme çaba ve gayreti içinde olduklarını anlattı.

 

  "200 BİN TON BUĞDAY YEMLİK DEĞİL, UNLUK OLARAK SATILIYORî

  ATB'nin 2013 yılında 100. kuruluş yıldönümünü kutlayacağına işaret eden Çalışkan, bu alandaki çalışmaları önemsediklerini ve buna göre bir takım çalışmalarda bulunduklarının bilgisini verdi. 3 yıldan bu yana ATB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendiğini vurgulayan Çalışkan, bu süreçte ortaya konulan çalışma ve hayata geçirilen projelerin altında borsa üyelerinin imzası olduğunu dile getirdi. Görev süresi boyunca 'süne ile biyolojik mücadele' çalışmalarını önemsediklerini, bu konuda ciddi hamleler yaptıklarının altını çizen Çalışkan, "Bölge üreticisinin yıllardır 'kader' olarak bildiği süne zararlısına karşı, son 3 yılda ortaya konulan çalışmalarla önemli mesafeler alındı. Yaklaşık 200 bin ton buğday yemlik değil, unluk olarak satılmasını sağladı" ifadesini kullandı.

 

  "HUBUBAT TİCARETİNİN MERKEZİ OLMAK İSTİYORUZî

  Dünya borsalarında yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerinin altını çizen Çalışkan, söz konusu gelişmeler hakkında da borsa üyelerini bilgilendirip, onların işlem ve çalışmalarında yardımcı olmaya çalıştıklarını vurguladı. Hazırlamış oldukları; 'Borsa Kampusu Projesi'ni tanıtan Çalışkan, konuşmasını da şöyle sürdürdü; "Biz, 30 yıl öncesine kadar bir 'Pamuk Borsası' idik ve buna göre konuşlanmıştık. Dolayısıyla bir hububat pazarımız yoktu. Bu eksikliği giderebilme adına çalışmalar yapıyoruz. Ankara'da alınan ve hayata geçirilmesi planlanan bir çalışmayla birlikte sadece 'kat borsacılığı' yapan borsalar, yavaş yavaş kapatılacak. Bu nedenle 'Borsa Kampusu'nu mutlaka ama mutlaka kurmak zorundayız. Hem kendimiz için, hem de borsamızın yürümesi için. Bununla da sadece Çukurova'nın değil, aynı zamanda da Güney ve Güneydoğu'daki hububat ticaretinin merkezi olmak istiyoruz ve olacağımıza da inanıyoruz.î

 

  "BORSA KAMPUSU PROJESİ'Nİ EN KISA SÜREDE HAYAT GEÇİRECEĞİZî

  Bu konuda atılması gereken adımları attıklarını ve hazırlanan; 'Borsa Kampusu Projesi'ni de en kısa sürede hayata geçireceklerini kaydeden Muammer Çalışkan, şimdiden kampus alanında kendilerine yer tahsisinde bulunan firmalar olduğunu, bunun da önümüzdeki günlerde daha da artacağı beklentisi içinde olduklarını söyledi. ATB'nin mali yapısı hakkında da borsa üyelerine bilgiler veren Çalışkan, göreve ilk geldiklerinde ATB'nin yaklaşık 6 milyon TL'lik bir parası olduğunu, bugün itibariyle bankalardaki mevduatın 4 milyon 850 bin TL olduğunu, kendi dönemlerinde alınan ve önemli bir bölümü 'Borsa Kampusu Projesi' için kullanılacak gayrimenkul değeri toplamının da 4 milyon 190 bin TL olduğunu açıkladı. Çalışkan, eğitim yardımları hariç ATB'nin tarafından yapılan sosyal yardımların 490.5 bin TL, öğrenci burslarının ve eğitim yardımları toplamının da 907 bin TL, tüm bunların yanında yapılan yardımlar toplamının da yaklaşık 1.4 milyon TL olduğu bilgisini verdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42