banner6

Adanalının iradesine saygı istiyoruz

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, seçim sonuçlarına yapılan itirazlara cevap verdi.

Adanalının iradesine saygı istiyoruz

 Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA-(İLKHABER) MHP Grup Başkanı Vekili Oktay Vural, Adana’da seçim sonuçlarına yapılan itirazlara büyük tepki göstererek, Adanalıların iradesine müdahale edilmesine asla izin vermeyeceklerini söyledi. Oktay Vural, 2009 seçimlerde yaşanan olayların bir benzerini Adana’da yine yaşadıklarını belirterek, seçim sonuçlarının Ankara’dan yapılan baskı sonucunda değiştirilmek istendiğini iddia etti.

 

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, dün Adana’ya gelerek, partisinin il başkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi. Adanalılara 30 Mart seçimleri sırasında MHP’yi tercih etmelerinden dolayı teşekkür eden Oktay Vural, “Şuandan itibaren Hüseyin Sözlü, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı’dır. Ancak, geçen seçimlerden itibaren maalesef Adanalının iradesini hazmedemeyenlerin bu iradeyi değiştirmek için masa başı oyunlar oynandığını da işaret ettik.” dedi.

 

“2009 SEÇİMLERİNİN TEKRARINI YAŞIYORUZ”

2009 yerel seçimleri sonrasında da benzer olayları yaşadıklarını belirten Oktay Vural, “Adeta bu seçimlerde yaşadıklarımız geçen seçimlerin bir benzeri. MHP olarak biz bu seçimlerle ilgili somut belgelerle ortaya konulan itirazlara hiç bir diyeceğimiz yok. Ama bu seçim sonuçlarına Ankara’dan talimatla bu iradeyi değiştirmek için uygulanan manipülasyon ve baskılar karşısında Adanalıların iradesine ve bu tercihine saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum. Maalesef Ankara’da Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay yaptığı açıklamada, “Seçim sonuçlarına itiraz olabilir. Bir iki ilçede değişiklik olabilir. Adana’da da değişiklik olabilir.” demesi gerçekten Adanalıların idaresini göz ardı etmek ve küçümsemektir. Geçen seçimlerde Adanalıların iradesine bir çok müdahale oldu. Yine Adanalıların iradesi kazandı. Bu kez de adliyede başka gücü kullanarak yaptılar. Yani Başbakan’ın ve AK Parti’nin Adana’ya yönelik bir takıntısı varsa, bu takıntısının sebebi nedir? Değerli Adanalılar muhakkak bunu merak ediyordur.” diye konuştu.

 

“SANDIKTAN ÇIKAN SONUCA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Seçim sonuçlarına Ankara’dan müdahale edildiğini ileri süren Oktay Vural, “Yapılmak istenen değişiklik iddialarının Ankara’dan konulması Yürütme’nin Adana’nın üzerinde bir baskı oluşturmak ve bu seçim iradesini açıkçası manipüle etmek amacına yönelik olduğunu müşahede ediyoruz. Ancak teşkilatımızla birlikte sandıktan çıkan iradeye kesinlikle sahip çıkacağız. Adanalılar da bu iradenin arkasındadır.” dedi.

 

“ADANALININ İRADESİNE SAYGI GÖSTERSİNLER”

Seçim sonucunda ortaya çıkan Adanalıların iradesine saygı gösterilmesini istediklerini belirten Oktay Vural, “Bu seçimler üzerinde böyle bir manipülasyon uygulaması bir takım medya aracılığı ile bu seçimlere gölge düşürme çabaları açıkçası Adana’da ve belediyede yenilmek istemeyen pehlivanın ortaya koyduğu tavırdan öteye bir anlam taşımıyor. Geçen seçimlerde de bu seçimlerde de Adana’da başarı gösterdik. Artık bütün Adanalılara şunu ifade etmek istiyoruz; Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’dür. Bu iradenin değiştirilmesine yönelik soyut iddialar bu sonucu değiştirmeyecektir. MHP olarak sandık iradesini ortaya koyanlar bizim arkamızdadır. Bizim bu seçmenden başka irademiz yok. Sadece oy gücümüz var, başka mevki ve makam gücümüz yoktur. Dolayısı ile biz sadece ve sadece  Adana’nın iradesine sahip çıkıyoruz. Bu çerçevede Yürütme’nin doğrudan tepeden bu seçimlere gölge düşürmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

 

“AK PARTİ VE CHP ORTAK TOPLANTI YAPTI”

Seçim sırasında ve seçim sonuçlarının açıklamasının ardından Adanalıların tepkilerini sosyal medyada cep telefonları aracılığı gösterdiğini belirten Oktay Vural, “Bütün bunlar olup biterken AK Parti ve CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayları birlikte ortak bir basın toplantısı yaparak ortaya koydukları tavırlar ile aslında Adanalıların Hüseyin Sözlü’yü neden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı seçtiğinin gerçek nedenini de ortaya koydu. Bu toplantıyı değerlendirdiğimizde Adanalıların Hüseyin Sözlü’yü Büyükşehir Belediye Başkanı seçmiş olmasının ne kadar doğru olduğunu da ortaya koymuştur. Orada şöyle bir tablo vardı; bir tarafta AK Parti’nin bir taraftan da CHP’nin Adayı, AK Parti’nin Adayı diyor ki, “Oylar sayılmalı, sayılmalı, bir daha sayılmalı. Olmazsa seçim yenilenmelidir.” Yani böyle bir zihniyet gerçekten AK Parti’ye oy vermiş değerli vatandaşlarımızın iradesini bile hafife alan bir iradedir. Diğer taraftan da CHP’nin adayı seçimden önce ki çalışmalar, “Seçmen tercihlerini değiştirdi. Seçmen iradesini sandığa yansımamıştır.” diyerek yine o da CHP’ye oy vermiş insanların iradesini bile yok sayan bir zihniyet. Gerçekten bu tablo Adana’nın Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Hüseyin Sözlü’yü neden seçtiğini açık ve net bir şekilde ortaya koydu.” dedi.

 

“SEÇİM SONUCUNU SANDIKTA BOZDURMAYIZ”

MHP olarak amaçlarını sandıktan çıkan iradenin masa başında bozulmasını engellemek olduğunu kaydeden Oktay Vural, “Ancak bunlarla ilgili somut iddialar ortaya koymadan, soyut iddialarla sayılsın, sayılsın, Hüseyin Sözlü yine kazanırsa bu kez de seçim yenilensin isteniyor.” diye konuştu.

 

“AK PARTİ’YE 20 BİN, CHP’YE 100 BİN FARK ATTIK”

30 Mart yerel seçimlerinde büyük bir başarı elde ettiklerini belirten Oktay Vural, “Gerçekten AK Parti’ye 20 bin oy farkı, CHP’ye 100 bini aşkın bir oy farkı Büyükşehir’de ortaya koymak büyük bir başarı. Sayısal olarak bakıldığında 2011 seçimlerini dikkate aldığınızda yüzde 20,34 iken şuanda 29,59 belediye meclis üyeliği oranlarımızı dikkate aldığımızda önemli bir başarıyı sağlamış bulunmaktayız. Sayısal olarak bakıldığında Adana’da yüzde 51,7 MHP’nin 2011 seçimlerine göre artışı vardır. AK Parti’nin yüzde 14,5 azalma vardır, CHP’de ise yüzde 11 azalma vardır. Oransal olarak bakıldığında bizim 2011 seçimlerine göre yüzde 45,47 artışımız var. AK Parti’nin yüzde 18, CHP’de ise yüzde 14 azalma vardır. Ayrıca 30 Mart seçimlerinde Adana’nın 15 ilçesinin 8’ini biz aldık.” dedi.

 

“ADANALI SÖZÜNÜ SÖYLEMİŞTİR”

30 Mart yerel seçimlerinin artık geride kaldığını belirten Oktay Vural, “Adanalılar sözünü söylemiştir, maç mertçe sandıkta oynanmıştır. Bu nedenle soyut iddialarla, seçimi tepeden inme anlayışlarla bu iradeyi çarpıtmak doğru değildir. Zaten yapılan itirazlar çeşitli yerlerde sonuçlanmıştır. Yapılan itirazlarda geçersiz oylarda sayıldığı zaman MHP’nin almış olduğu oylar daha da artmaktadır. Dolayısı ile bizim bu konuda hiç bir endişemiz yoktur. Oylar somut iddialarla ortaya konulursa elbette sayılabilir, ama burada MHP’nin oy oranının, oy miktarının bu sayımlar neticesinde bile artacağını görüyoruz.” şeklinde konuştu

 

“ADANALININ İRADESİNİ KABUL ETMEMEK YANLIŞ”

Seçim sonuçlarına itiraz ederek Adanalıların göstermiş olduğu iradeyi kabul etmemenin yanlış olduğunu söyleyen Oktay Vural, Adanalıların sandıkta göstermiş olduğu iradeyi yok sayan adayların bu tavrını da yine Adanalılara havale ettiklerinin altını çizdi. 

 

“YAPILAN BASKI YÜRÜTME’NİN BASKISIDIR”

Seçim sonucuna yapılan itirazları çok sert bir sözlerle eleştiren Oktay Vural, “Burada yapılan baskı, Yürütme’nin baskısıdır. “Ben güç sahibiyim. Bu güç ile ben Adana’nın iradesini dönüştürürüm.” diyor. El mi yapan bey mi yaman bunu elbette göreceğiz. Ama sandıkta millet gösterdi kimin güçlü olduğunu... Umarım bu kurgu senaryosu başarılı olmayacaktır.” dedi.

 

“ADANALILARIN İRADESİ HAKİR GÖRÜLÜYOR”

Seçim sonuçlarının değiştirilmesi için vali ve bakanın özel olarak görevlendirildiğini iddia eden Oktay Vural, “Zannediyorum tepede “Ben bu seçimi sizden almanızı istiyorum. Ne gerekirse yapın Adanalıların elinden bu seçimi alın, ben ne dediysem o olacak.” diye bir talimat çerçevesinde çalışılıyor. Baskıların artmasının nedeni bu. Burada özellikle Başbakan’ın da daha önce ki seçimlerden kalma bir rövanşist yaklaşımlarla Adanalıların iradesini hakir gören bir anlayışı vardı.” şeklinde konuştu.

 

Toplantıya, MHP Adana Milletvekilleri Seyfettin Yılmaz, Muharrem Varlı ve Ali Halaman, MHP İl Başkanı Mustafa İzgioğlu ile resmi olmayan sonuçlara göre Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Hüseyin Sözlü de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42