banner6

Adana'nın vergi rekortmeni Şekip Karakaya oldu

Adana'nın 2011 yılı gelir vergisi rekortmeni Şekip Karakaya oldu. Kendi adına menkul sermaye iradi faaliyeti yürüten Karakaya'ya 1 milyon 426 bin 863 lira vergi tahakkuk ettirildi.

Adana'nın vergi rekortmeni Şekip Karakaya oldu
Adana'nın vergi rekortmeni Şekip Karakaya oldu

 

Süreyya URİ

   ADANA (İHA) - Adana'nın 2011 yılı gelir vergisi rekortmeni  Şekip Karakaya oldu. Kendi adına menkul sermaye iradi faaliyeti yürüten Karakaya'ya 1 milyon 426 bin 863 lira vergi tahakkuk ettirildi.

  Listenin 2. sırasında 1 milyon 193 bin 375 lira vergi tahakkuk ettirilen tahıl yetiştiricisi Damar Arıkoğlu bulunurken , üçüncü sırada 1 milyon 131 bin 979 lira vergi tahakkuk ettirilen  turunçgil yetiştiricisi Bülent Özler yer alıyor.   Niyazi Tarımer ise 801 bin 251 lira vergi tahakkuku ile dördüncü sırada bulunuyor.

  Listede 5, 6, 8. 10. sırada yer alan mükellefler adlarının açıklanmasını istemezken, 7. sırada Ercan Gizer, 9. sırada Secattin Maraşlıoğlu yer aldı.

 

Bir önceki yıla göre Beyana Dayanan Gelir vergisi matrahında toplamda yüzde 13, tahakkuk eden vergide ise toplamda yüzde 12 oranında artış gerçekleştiğini belirten Adana Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy,  "Gayrimenkul sermaye iradı elde eden mükelleflerimiz 2010 yılına ilişkin olarak 2011 yılında 8.260 adet beyanname vermiş, 2011 yılına ilişkin olarak 2012 yılında ise 12.599 adet beyanname vermiştir. Beyanname sayısında  yüzde 53 oranında artış olmuştur" dedi.

Kayıtdışılığın boyutları da dikkate alındığında, gerçekleşen tahakkuk ve tahsilat artışlarının daha üst seviyede olması gerekmekle birlikte alınan sonuçları kayıtdışılığın önlenmesi ve verginin tabana yayılması bakımından son derece önemli bulan Aksoy, "Gelir Vergisi oranlarında sağlanan önemli indirimlere rağmen Gelir vergisinde yüzde  20 olan alt dilim yüzde  15'e, yüzde 40 olan üst dilim yüzde  35'e indirilmiştir. Bu sonuçların alınması

kayıtdışıyla mücadelede önemli bir başarı elde edildiğini ve yapılan çalışmaların olumlu neticelerinin alındığını göstermekte olup, gelecekte yapılacak çalışmalara ışık tutacak niteliktedir" diye konuştu.

 

KİRA GELİRİNİN 2.800 TL'Sİ VVERGİDEN MUAF

Gayrimenkul kira gelirleri başta olmak üzere   tüm Gelir Vergisi mükelleflerinin, eksik beyanda bulunmuş olması veya hiç beyanda bulunulmamış olması durumunda, cezalı işleme muhatap olmadan pişmanlıkla beyanname vermelerinin mümkün olduğunu belirten Aksoy, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

"Meskenlerini kiraya vermek suretiyle kira geliri elde eden vatandaşlarımız, 2011 yılında elde ettiği gelirinin 2.800 TL lik kısmını beyana konu etmeyerek kalan tutarı beyan edecektir. Ancak kira gelirinin beyan edilmemesi durumunda, söz konusu 2.800 TL'lik istisna tutarından yararlanılması mümkün değildir.

 

Kira geliri elde ettiği halde, bu gelirlerini beyan etmeyen vatandaşlarımız,

hem yasal düzenlemelerin vatandaşlarımıza sağladığı 2.800 TL tutarındaki istisnadan yararlanamayacak hem de beyan edilmeyen gelirleri için cezalı işleme muhatap tutulacaktır.

 

2012 döneminde de kayıtdışı ekonomiyle mücadele anlamında Vergi Dairesi

Müdürlüklerimiz ve Denetim Koordinasyon Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalara devam

edilecektir.

 

Daha önce ifade edildiği üzere tüm çalışmalarımızı;

Vergide haksız rekabete neden olan kayıtdışılığın önlenmesi,

Vergide adaletin gerçekleştirilmesi  temel amaçlarına uygun olarak gerçekleştirmekteyiz.

 

5345 Sayılı yasayla kurulan Gelir İdaresi Başkanlığı ve 29 ilde kurulan Vergi Dairesi Başkanlıkları ile etkin ve verimli çalışan bir mali idare yanında mükellef memnuniyetini esas alan vatandaş odaklı bir hizmetin sunulması anlamında önemli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Geçen süreçte kayıtdışılığı önemli ölçüde kavrayabilecek teknolojik altyapı çalışmaları tamamlanmış, vergi oranlarında çok önemli indirimler gerçekleştirilmiştir. Bu

nedenle mükelleflerimizin vergiden kaçınma veya vergi kaçırma gerekçeleri büyük ölçüde ortadan kalkmıştır.

 

Adana Vergi Dairesi Başkanlığı olarak yaptığımız tüm çalışmalarımızda yukarıda

belirtildiği üzere temel amacımız, haksız rekabete neden olan ve vergide adaletsizliğe yol açan kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmek ve kayıtdışı alanları vergilendirmektir.

 

Sözlerimi tamamlarken; daha önce belirttiğim üzere Adana Vergi Dairesi Başkanlığı olarak yatırım ve istihdama en az vergi kadar önem verdiğimizi belirtir, bu konuda gerekli hassasiyeti göstererek vergisini sürekli ödeyen, yatırım yapan, istihdama önemli katkıları olan işadamlarımıza, sanayicilerimize, tüm mükelleflerimize müteşekkir olduğumuzu belirtirim.

 

Mali idare olarak son dönemlerde kayıtdışılığın en az seviyeye indirilmesi, vergide adaletin sağlanması için gösterdiğimiz çabaların başarıya ulaşmasının sanayici ve işadamlarımızın ve toplumun tüm kesimlerinin yapacağımız çalışmalara vereceği desteğe bağlı olduğunu belirtir tüm mükelleflerimize sağlık ve huzur dolu bol kazançlı bir yıl dilerim."

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42